Rusijoje prasidėjo generolų netekčių sezonas. „The Wall Street Journal“ skelbiama, kad dar tą pačią dieną, kuomet baigėsi Jevgenijaus Prigožino organizuotas maištas (birželio 24-ąją), buvo nušalinti nuo pareigų arba atleisti 15 aukštas pareigas užimančių karininkų, dar 13 buvo sulaikyta. Leidinio šaltiniai skelbia, kad tarp sulaikytųjų yra generolai Sergejus Surovikinas, Andrejus Judinas, Vladimiras Aleksejevas ir Michailas Mizincevas.
Manoma, kad šie sulaikymai ir atleidimai iš pareigų susiję su pradėtu valymu Rusijos kariuomenės gretose nuo žmonių, kuriais „nebegalima pasitikėti“.
WSJ šaltinių teigimu, S. Surovikinas vis dar sulaikytas arba namų arešte, tačiau oficialūs kaltinimai jam dar nepateikti. Teigiama, kad jis žinojo apie rengiamą maištą ir neperspėjo karinės vadovybės.
Išmestas per daug kalbėjęs generolas
Liepos 12-ąją Rusiją sudrebino dar vienas skandalas – buvo paviešintas Rusijos generolo majoro, 58-osios armijos vado Ivano Popovo viešas kreipimasis, kuriame jis kritikavo šalies kariuomenės veiklą Ukrainos pietiniame fronte. Jis taip pat pareiškė, kad po kreipimosi į karinei operacijai vadovaujantį Generalinio štabo vadą Valerijų Gerasimovą, jis buvo atleistas iš pareigų.
„Kilo sudėtinga situacija su vyresniąja vadovybe, kuomet reikėjo arba nutylėti ir sakyti tai, ką jie norėjo išgirsti, arba sakyti viską, kaip yra… Išsakiau tai pačiu aukščiausiu lygiu, atvirai, labai kietai. Dėl to vyresnieji vadovai pajuto manyje kažkokią grėsmę ir per vieną dieną sukurpė įsaką gynybos ministrui, pateikė nurodymus ir manimi atsikratė“, – skelbiama generolo pranešime.
Maža to, šį pranešimą paviešino Rusijos atsargos generolas leitenantas Andrejus Gurulevas, šiuo metu dirbantis Rusijos Dūmoje. Anksčiau A. Gurulevas pats vadovavo 58-ąjai armijai. Pažymima, kad I. Popovo kalba buvo skirta išskirtinai „vidiniam naudojimui“ – jo kolegoms kariuomenėje ir nebuvo numatytas viešinti.
Kremliui lojalūs politikai dabar bando tuo pasinaudoti ir vadina I. Popovą „herojumi“, o štai A. Gurulevą kaltina „bandymu užsidirbti populiarumo“.
Likviduotas generolas
Liepos 11-ąją raketų smūgiu į atsarginę Rusijos kariuomenės vadavietę Berdianske buvo likviduotas generolas leitenantas Olegas Cokovas. Jis vadovavo 144-ajai motorizuotų šaulių gvardiečių divizijai, kuriai anksčiau yra vadovavęs ir dabartinis Rusijos Generalinio štabo vadas V. Gerasimovas.
Vadavietė buvo įkurta viešbutyje „Diuna“, todėl manoma, kad be O. Cokovo rusai neteko ir kitų aukšto rango karininkų. O. Cokovo žūties faktą vienoje iš televizijos laidų patvirtino tas pats A. Gurulevas.
Rusijos kariuomenė jokios oficialios informacijos apie generolų sulaikymą, atleidimą iš pareigų ar žūtį Ukrainoje nepateikė.
Rusijos Dūmoje vietos žiniasklaidai buvo pareikšta, kad S. Surovikinas „šiuo metu atostogauja ir yra nepasiekiamas“.
Ekspertai: prasidėjo valymas
Karo eksperto Dmitrijaus Snegiriovo teigimu, gali būti, kad informaciją ukrainiečiams su koordinatėmis smūgiui kažkas nutekino specialiai, o taikytasi buvo ne į O. Cokovą, o tą patį anksčiau minėtą I. Popovą.
Ukrainos kariuomenės atsargos pulkininkas, buvęs Generalinio štabo atstovas žiniasklaidai Vladislavas Selezniovas „Focus“ pasakojo, kad J. Prigožino maištas nebuvo organizuotas vieno žmogaus. Jo įsitikinimu, samdinių vadas „neturėjo tam nei patirties, nei įgūdžių“, todėl dabar Kremlius baudžia visus, kas tik galėjo jam padėti.
„Putinas baiminasi karinės opozicijos, todėl smogė pirmas, kad neatsirastų nauji generolai Rochlinai ar Lebedžiai (populiarūs Rusijoje XX a. pabaigos generolai, vėliau mirę mįslingomis aplinkybėmis). Cokovo likvidacija ir Popovo nušalinimas rodo kadrų valymą ir represijas. Kremlius stengiasi atsikratyti karininkų su daug žvaigždžių ant antpečių. Iki šiol nežinomas Surovikino likimas, jis netgi nepasirodė dukters gimtadienyje“, – aiškino D. Snegiriovas.