„Maskva dabar žaidžia cinišką žaidimą su maistu, kurio eksportą ji blokuoja, taip pat su energija. Tai yra „raudona linija“, kurią peržengė Vladimiras Putinas“, – interviu „Profil“ sakė A. Schallenbergas, rašo „Ukrinform“.
Buvusio Austrijos kanclerio teigimu, pažymėtina, kad „Maskva reikalauja panaikinti sankcijas, kad Rusija vėl galėtų tiekti dujas“, ir būtent tai įrodo, kad Vakarų sankcijos Rusijai veikia.
„Tai tarsi šauksmas iš Maskvos. Be to, Rusija daro tai, ko per Šaltąjį karą nepadarė net Sovietų Sąjunga: ji pasirodo esanti visiškai nepatikima ekonominė partnerė, ir praranda bet kokį pasitikėjimą“, – sakė Austrijos užsienio reikalų ministras.
Jis išreiškė viltį, kad V. Putino šantažas dujomis Europoje nepasiteisins, nes dabar kyla klausimas, ar Vakarų bendruomenė gali apginti savo vertybes ir gyvenimo būdą. Austrijos ministras taip pat pabrėžė, kad Vakarų demokratijos turėtų įrodyti, kad V. Putinas klysta, kai laiko jas „silpnomis ir nepajėgiomis veikti kaip viena“.
„Turime įrodyti, kad jis klysta! Mes jį nustebinome, nes daugiau nei šešis mėnesius demonstruojame vienybę. Dabar mums reikia strateginės kantrybės ir plieninių nervų“, – kalbėjo A. Schallenbergas.
Austrijos užsienio reikalų ministras taip pat pareiškė, kad V. Putino grasinimai sustabdyti dujų srautus į ES tuo atveju, jei Bendrija įvestų Rusijos dujų importo kainų ribojimą, neturėtų atgrasyti ES.
„Gaila, kad Rusija pastaraisiais mėnesiais įrodė, kad nėra patikima partnerė, tačiau tokia yra realybė. Atsižvelgiant į tai, džiaugiuosi, kad Europos Komisijos pirmininkė pateikė keletą pasiūlymų dėl trumpalaikių priemonių. Saugus tiekimas ir energijos prieinamumas turi būti visų mūsų pastangų pagrindas. Štai kodėl būtina labai atidžiai išstudijuoti atskirus šių pasiūlymų elementus“, – sakė jis.
Be to, A. Schallenbergas pabrėžė, kad Europos Sąjunga turėtų „toliau demonstruoti vienybę ir toliau mažinti mūsų priklausomybę nuo rusiškų dujų, pereidama prie alternatyvios ir atsinaujinančios energijos“.
Interviu užsienio reikalų ministras taip pat teigė, kad vasario 24 d. Rusijai įsiveržus į Ukrainą, su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu bendravo tik vieną kartą ir tik raštu. Pastebėdamas nenutrūkstamo bendravimo svarbą, A. Schallenbergas tuo pat metu pabrėžė, kad yra „labai nustebintas tuo, ką iš dalies išgirdo iš Lavrovo“.
„Antisemitiniai pareiškimai yra šlykštūs. Peržengta tiek daug „raudonų linijų“, kad sugrįžimas į status quo man atrodo nebeįmanomas“, – pridūrė Austrijos ministras.