„Politico“ skelbia, jog sankcijų paveikta Rusijos ekonomika pasirodė esanti atspari. Nors tai yra ir grubus rodiklis, tačiau šalies BVP augimas siekė 3,6 proc. Iš Rusijos pranešimų matyti, kad tokį BVP augimą daugiausia lėmė karas, dėl kurio atsirado didesnė karinių prekių ir paslaugų paklausa.
Militarizuota ekonomika
„Rusijos ekonomika palaipsniui tampa visiškai militarizuota“, – rašė Londono (Jungtinės Karalystės) Ekonominės politikos tyrimų centro (CEPR) tyrėjai.
CEPR tyrėjai teigia, jog nuo 2022 m. rudens iki 2024 m. pavasario gamyba karo pramonės šakose padidėjo 60 proc. Kitų sektorių gamybos apimtys per tą patį laikotarpį nepakito, o kai kurie skurdžiausi Rusijos regionai gauna naudos iš turto perskirstymo.
„Karas daugeliui žmonių suteikė galimybę pakilti socialiniu lygmeniu. Tokio mobilumo nebuvo ankstesniais Rusijos reintegracijos į pasaulinę ekonomiką dešimtmečiais“, – rašė CEPR tyrėjai kalbėdami apie Sovietų Sąjungos žlugimą.
Didesnis darbo užmokestis
Valstybinio Suomijos banko ataskaitos duomenimis, namų ūkiai tuose regionuose, kuriuose padidėjo karių skaičius, nuo karo pradžios fiksavo didesnius indėlius. Duomenys parodė, kad nuo 2022 m. rugpjūčio iki 2023 m. rugpjūčio bankų indėliai skurdžiuose regionuose išaugo apie 30 proc.
Birželio pradžioje vienas ekonomistas „Laisvosios Europos radijui“ sakė, kad dėl padidėjusio turto Kremliui gali būti sunku sumažinti karo Ukrainoje mastą, nes tai reikštų ir karo pramonės gamybos sulėtėjimą. Kariai, kurie dabar yra fronte, bet yra kilę iš neturtingų regionų, gali susidurti su pajamų sumažėjimu, nes grįžus namo jiems liktų nedaug galimybių.
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija gegužę apskaičiavo, kad nuo 2022 m. vasario įvykusios Rusijos pilno masto invazijos į Ukrainą iki šiol tikriausiai žuvo arba buvo sužeista pusė milijono Rusijos karių. Dėl to Rusija susiduria ir su darbo jėgos trūkumu, o tai tik didina algas kariuomenėje, kurios gerokai lenkia naftos pramonę.
Rusijos kariuomenė pasirašiusiems sutartį siūlo 195 000 rublių (2 053 eurų) nacionalinę stojamąją premiją, o atlyginimas prasideda nuo 210 000 rublių (2 202 eurų) per mėnesį.
Vis dar yra problemų
Nors aukščiausiajai Rusijos centrinio banko vadovei Elvyrai Nabiulinai ir jos komandai kol kas pavyko stabilizuoti ekonomiką, problemų vis tiek yra.
Anksčiau šį mėnesį didžiausio pagal turto vertę Rusijos banko „Sberbank“ generalinis direktorius Hermanas Grefas pareiškė, kad šalies ekonomika neabejotinai ir stipriai perkaitusi. Pati E. Nabiulina gruodį įspėjo, kad šalies ekonomikai gresia perkaitimo pavojus.
Rusijos naftos milžinės „Rosneft“ generalinis direktorius Igoris Sečinas skundėsi, kad dėl didelių palūkanų normų, kurios buvo įvestos siekiant pažaboti infliaciją, įmonėms sunku gauti finansavimą.
Žaliavinės ekonomikos problemos neišnyksta.
Laukia didelės reparacijos Ukrainai.