„Maskvai grasinant įsiveržti į Ukrainą, Rusijos pinigai vis dar nuodija mūsų krantus“, – finansų dienraštyje „CityAM“ rašo Bendruomenių Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Tomas Tugendhatas (Tomas Tugenhatas).
Santykiai tarp Rusijos ir Vakarų pasiekė žemiausią lygį nuo Šaltojo karo laikų, Kremliui sutelkus šimtatūkstantines pajėgas prie Ukrainos sienų.
„Kadangi 100 tūkst. Rusijos karių susitelkę pasienyje, lengva susikoncentruoti tik į juos. Tačiau grasina ne tik tankai, bet ir grynieji pinigai“, – rašė T. Tugendhatas.
„Pinigai, paslėpti sąskaitose ir nekilnojamame turte, yra naudojami siekiant pakenkti Jungtinės Karalystės ir britų saugumui“, – pridūrė jis.
T. Tugendhatas ketvirtadienį BBC iš Bosnijos ir Hercegovinos sakė, kad JK tenka ypatinga atsakomybė dabartinėje priešpriešoje dėl jos pagrindinio vaidmens, plaunant pinigus iš viso pasaulio.
„Nestabilumas“
„Daug nešvarių pinigų, kurie, deja, sukelia nestabilumą – tiek čia, Bosnijoje, tiek Ukrainoje, ir, žinoma, Rusijoje – teka per mūsų rinkas Londone“, – sakė politikas.
„Deja, tai yra sritis, kuri turi per daug bendro su mumis, ir to negalime ignoruoti“, – teigė jis.
Britų valdžia reguliariai kaltinama užmerkiant akis į oligarchų grynuosius pinigus, įplaukiančius į Londoną ir jo finansų centrą Sityje, kuris dėl to yra pramintas Londongradu.
Didelė dalis pinigų investuojama ir išplaunama perkant nekilnojamąjį turtą brangesniuose Londono rajonuose.
Kovos su korupcija priežiūros organizacija „Transparency International“ naujienų agentūrai AFP nurodė, kad korupcija arba ryšiais su Kremliumi įtariamiems rusams Britanijoje priklauso maždaug 1,5 mlrd. svarų sterlingų (1,8 mlrd. eurų) vertės nekilnojamojo turto.
Maždaug 1 mlrd. svarų sterlingų iš viso turi įmonės, įsikūrusios „mokesčių rojaus“ prieglobstyje – Britanijos užjūrio teritorijose, ypač Mergelių Salose ir Meno saloje, nurodė „Transparency International“.
„Ne paslaptis, kad Jungtinė Karalystė suteikia „skalbyklę“ nešvariems pinigams ir žmonių iš Rusijos bei kitų šalių reputacijai“, – sakė „Transparency International“ Britanijos skyriaus politikos direktorius Duncanas Hamesas (Dankanas Heimsas).
Pasak jo, tai neigiamai veikia „ne tik žmones, gyvenančius korumpuotuose režimuose, bet ir kelia susirūpinimą dėl saugumo JK“.
„Vyriausybė turėtų pasiūlyti seniai lauktas reformas, kad neleistų nusikaltėliams ir korumpuotiems žmonėms slėpti savo neteisėtai įgytą pelną aukščiausios klasės nekilnojamajame turte“, – sakė D. Hamesas, pažymėdamas, kad Anglijoje galioja įstatymai, kuriais įšaldomas toks turtas.
T. Tugendhato komitetas jau daugelį metų kalba apie tai, jog neveikimas, Londone per bankus ar nuosavybę plaunant Rusijos pinigus, skatina prezidentą Vladimirą Putiną veikti.
„Oligarchų klasė“
2018 metais paskelbtoje Bendruomenių Rūmų užsienio reikalų komiteto ataskaitoje „Maskvos auksas“ teigiama, kad geriausias būdas pažaboti Rusijos teritorines ambicijas – sustabdyti Kremlių nuo neteisėto pinigų plovimo JK ir jos užjūrio teritorijose.
Ataskaitoje kovos su korupcija aktyvistas Romanas Borisovičius teigė, kad visi Rusijos oligarchai priklauso tai pačiai „klasei“, kuri kažką skolinga Kremliui.
„Kad ir kokie skirtingi jie jums atrodytų – vienas turi futbolo klubą, kitas paaukojo pinigų Oksfordui, kitas šešerius metus sėdėjo Rusijos kalėjime komunizmo laikais, kitas buvo valstybės tarnautojas – jie visi turi kai ką bendro“, – sakė R. Borisovičius.
„Kiekvienas iš jų uždirbo pinigų per santykius su Rusijos vyriausybe, (tas ryšys) verčia juos už V. Putiną atlikti įvairius darbus – paslėptus, matomus ar nematomus“, – pridūrė jis.
Užsienio reikalų komitetas netrukus pradės tyrimą dėl pasaulinio pinigų plovimo, penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė jo atstovas spaudai. Tuo metu Maskva pareiškė, kad bet kokios sankcijos, tiesiogiai nukreiptos į V. Putiną, būtų „destruktyvios“.
Laikraštis „The Times“ savo ruožtu penktadienį citavo JAV Valstybės departamento pareigūnus, išreiškusius „nerimą ir nusivylimą“, nes galimų finansinių sankcijų V. Putinui poveikis gali būti sumažintas dėl britų neveiklumo, reaguojant į abejotinas Rusijos investicijas.
JK šiuo metu taiko sankcijas 14 Rusijos piliečių, kaltinamų korupcija.