Pagrindinės pirmadienį vykstančios spaudos konferencijos temos: „Ryanair“ skrydis Atėnai – Vilnius, pavienių lenkų mažumos iš Baltarusijos atstovų išvykimas iš šalies, nelegalių migrantų tranzitas per Baltarusiją ir „naujos Ramano Pratesevičiaus bylos aplinkybės“, rašoma Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Teigiama, kad bus publikuota anksčiau nerodyta faktinė medžiaga šiais klausimais. Spaudos konferencijoje dalyvauja Baltarusijos transporto ir komunikacijų ministerijos Aviacijos departamento direktorius Artiomas Sikorskis, šios šalies Gynybos ministerijos vadovas Igoris Golubis, Pasienio apsaugos komiteto pirmininkas Andrejus Filatovas, Tyrimų komiteto pirmininkas Andrejus Gora ir Ministrų tarybos atstovai.
Baltarusija: „naikintuvas net nebuvo priartėjęs prie „Ryanair“ lainerio“
Pirmasis kalbėjęs A. Sikorskis apkaltino Europos šalis „nesilaikius tarptautinių standartų“ ir be pagrindo apkaltinus Baltarusiją dėl priverstinio nutupdymo.
Gynybos ministro I. Golubio teigimu „naikintuvas neperėmė užsienio bendrovės orlaivio“. Jo teigimu, „niekas nevertė jo nutūpti“. Pasak generolo, „sraigtasparnis atlikinėjo kitą užduotį – budėjo pasienio zonoje, o naikintuvas MiG-29 nebuvo priartėjęs prie „Boeing-737“ nebuvo priartėjęs arčiau nei 50 kilometrų“.
Jis taip pat apkaltino „Ryanair“ pilotą „patį pasirinkus leistis Minske“, nes „niekas jo to daryti nevertė“.
Pratasevičius: manęs niekas nemušė
Ramanas Pratasevičius iškart sutiko atsakinėti į Minske susirinkusių žurnalistų klausimus.
„Vos prieš kelias valandas sužinojau, kad galėsiu čia dalyvauti“. Komentuodamas savo sveikatos būklę jis pažymėjo, kad sulaikymo metu jam buvo surištos rankos ir iš ten atsirado mėlynės: „Jiems patiems sulaikymas turbūt buvo didelis netikėtumas“, – aiškino jis. Ramano teigimu, niekas jo nemušė.
Jis kreipėsi į žiniasklaidą, kad „nebūtų gąsdinami jo tėvai“. „Su manimi viskas tvarkoje, o jie tampa situacijos įkaitais“, – aiškina R. Pratasevičius. „Nepergyvenkit, su manimi viskas labai gerai“, – perdavė jis linkėjimus savo tėvams.
„Ant mano rankų yra suėmimo žymės, nes pareigūnai neturėjo su savimi antrankių. (...) Kalbant apie mano sveikatos problemas, girdėjau daug melagienų apie savo sveikatos būklę. Turiu pasakyti, kad jaučiuosi puikiai, esu puikiai nusiteikęs“, – kalbėjo R. Pratasevičius.
Jis teigė neturintis jokių priekaištų, tikino, kad niekas jo neskriaudė ir nenaudojo prieš jį jėgos, todėl prašė žiniasklaidos nebeskleisti gandų.
„Prašyčiau nebeskleisti daugiau jokių gandų, nes dėl to kenčia Sofija (Sapega – BNS) ir mano tėvai, kurie yra Lenkijoje, informaciniame vakuume. Ponai, pagalvokite apie tai, kaip reaguotų jūsų motina, jeigu būtumėte tokioje situacijoje ir kažkas teigtų, kad jos sūnus buvo sumuštas, nors tai melas“, – kalbėjo R. Pratasevičius.
Atsakydamas į klausimą „Ar jums buvo siūloma laisvė už panašaus pobūdžio interviu?“ R. Pratasevičius pareiškė, kad jis viską daro laisva valia. Vėliau jis dar paaiškino, kad nelaiko savęs išdaviku, o „jaučia kaltę dėl to, ką padarė anksčiau Baltarusijai“.
R. Pratasevičius provokatyviai užklausė susirinkusių žurnalistų, ar jie juo netiki. Viena iš žurnalisčių tiesiogiai pareiškė, kad netiki tuo, ką kalba sulaikytasis. Ji pažymėjo, kad „suprantu, visi supranta, ką jūs išgyvenote. Laikykitės“.
BBC žurnalistas Johnas Fisheris paliko salę, kai tik pamatė, kad Baltarusijos valdžios organizuojamoje spaudos konferencijoje dalyvaus R. Pratasevičius. „Mes ką tik išėjome. Nedalyvausime, kuomet jis aiškiai ten yra verčiamas būti“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė jis.
Ramanas Pratasevičius iškart sutiko atsakinėti į Minske susirinkusių žurnalistų klausimus.
Drastiškas sulaikymas
Gegužės 23-ąją Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.
Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino. Maža to, paaiškėjo, kad laišką Baltarusijos oro uostas iš tariamo teroristo gavo pusvalandžiu vėliau nei lėktuvas nusileido Minske.
Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas kartu su savo mergina – Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studente, Rusijos piliete Sofija Sapega.
Vienas iš opozicijos lyderių ir pagrindinių pasipriešinimo režimui koordinatorių
R. Pratasevičius kartu su kitu NEXTA įkūrėju Sciapanu Pucila dar neseniai vadovavo šiam „Telegram“ kanalui, padėjusiam mobilizuotis protestuotojams per masines demonstracijas, apėmusias Baltarusiją po pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kurių nugalėtoju buvo paskelbtas nuo 1994 metų šaliai nepertraukiamai vadovaujantis A. Lukašenka ir kuriuos opozicija bei Vakarų šalys laiko suklastotais.
Vyriausybė ėmėsi šiurkščiai malšinti protestus, sulaikė tūkstančius žmonių, o daugelis jų vėliau sakė patyrę kankinimus ir patyčias. Keletas žmonių per šiuos neramumus žuvo.
Per rinkimus A. Lukašenkai metusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, šiuo metu pasitraukusi į Lietuvą, anksčiau taip pat yra pasirodžiusi valstybinės žiniasklaidos paskelbtame panašiame vaizdo įraše, ragindama savo šalininkus neprotestuoti.
Jos sąjungininkai sakė, kad tas vaizdo įrašas buvo nufilmuotas darant spaudimą ir kad S. Cichanouskaja buvo priversta sutikti, kad jis būtų sukurta.
Netrukus po to ji pabėgo iš Baltarusijos.
S. Pratasevičius ir S. Putila, abu pabėgę į Europą, pernai buvo įtraukti į Baltarusijos sudarytą „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“ sąrašą.
Minskas juos kaltina kursčius masinius neramumus. Už tokį nusikaltimą gali būti skirta iki 15 metų laisvės atėmimo.
Pasak opozicijos atstovų, sulaikytam S. Pratasevičiui Baltarusijoje gali grėsti ir mirties bausmė.