• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią savaitę baigs pirmąsias 100 dienų prezidento poste. Tačiau nepaisant JAV prezidento rinkimų kampanijos gyrimosi, kad jis gali lengvai išspręsti karą Ukrainoje per vieną dieną, jis vis dar nesugebėjo pasiekti paliaubų, jau nekalbant apie susitarimą dėl konflikto užbaigimo, rašoma „Politico“.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią savaitę baigs pirmąsias 100 dienų prezidento poste. Tačiau nepaisant JAV prezidento rinkimų kampanijos gyrimosi, kad jis gali lengvai išspręsti karą Ukrainoje per vieną dieną, jis vis dar nesugebėjo pasiekti paliaubų, jau nekalbant apie susitarimą dėl konflikto užbaigimo, rašoma „Politico“.

REKLAMA

Jo administracija tikisi, kad šią savaitę padėtis pasikeis. Tačiau net jei JAV pavyks pasiekti paliaubas, kyla rimtų abejonių, ar tai bus galutinis žodis Rusijos prezidento Vladimiro Putino revanšizmo klausimu.

„Esame arti, bet nepakankamai arti“, – savaitgalį sakė JAV valstybės sekretorius Marco Rubio, pabrėždamas, kad D. Trumpo administracija yra pasirengusi „pasitraukti“, jei nebus pasiekta pažanga – tokį grasinimą išsakė ir jo viršininkas.

Vis dėlto Vašingtono tonas išlieka optimistiškas po 15 minučių trukusio D. Trumpo pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu popiežiaus Pranciškaus laidotuvių metu. Tai buvo pirmasis jų susitikimas po nemalonaus ginčo Ovaliajame kabinete vasario mėnesį.

Abu lyderiai sakė, kad susitikimas buvo produktyvus, o V. Zelenskis pareiškė, kad susitikimas gali tapti „istoriniu“. Tuo tarpu Vašingtonas apibūdino praėjusios savaitės susitikimą tarp V. Putino ir D. Trumpo specialiojo pasiuntinio Artimuosiuose Rytuose Steve‘o Witkoffo kaip produktyvų.

JAV prezidento nusivylimas auga

Nuo pat įžengimo į JAV prezidento postą, D. Trumpas kaltino V. Zelenskį pradėjus karą, tuo tarpu daug maloniau elgiasi su kur kas mažiau pažeidžiamu Rusijos vadovu, kuris iš tikrųjų pradėjo konfliktą.

REKLAMA
REKLAMA

S. Witkoffas, savo ruožtu, mielai kartoja Kremliaus argumentus ir lyriškai apibūdina V. Putiną, kuris, sužinojęs apie liepos mėnesį įvykdytą pasikėsinimą į jo gyvybę, meldėsi už D. Trumpą.

Tačiau praėjusią savaitę D. Trumpas viešai išreiškė nepasitenkinimą V. Putinu po mirtingiausio Rusijos išpuolio Ukrainos sostinėje nuo praėjusio vasaros.

REKLAMA

„Vladimirai – STOP!“ – rašė JAV prezidentas „Truth Social“ platformoje, sakydamas, kad yra „nepatenkintas“ išpuoliu.

Po susitikimo su V. Zelenskiu Šv. Petro bazilikoje jis pagrasino Rusijai sankcijomis.

Maža to, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas savaitgalį duotame interviu, atrodo, sustiprino Maskvos poziciją dėl aneksuotų teritorijų Rytų Ukrainoje.

Anksčiau iš D. Trumpo administracijos girdėjome optimistinius pareiškimus apie artėjantį susitarimą. Taip pat patartina laikytis atsargumo, nes bendros susitarimo gairės iš esmės nepasikeitė: jame vis dar numatyta, kad Ukraina niekada neprisijungs prie NATO, faktiškai atsisakys didžiosios dalies Rusijos okupuotos teritorijos, JAV pripažins Krymo pusiasalį ir panaikins sankcijas Rusijai.

REKLAMA
REKLAMA

JAV pozicija yra tokia, kad mainais Ukraina gaus „tvirtas saugumo garantijas“ iš Europos šalių ir kitų draugiškų valstybių, veikiančių kaip garantai, tačiau šių garantijų detalės yra neaiškios.

Be gilesnio energetinio ir ekonominio bendradarbiavimo tarp JAV ir Rusijos, Kyjivas turės pasirašyti susitarimą dėl naudingųjų iškasenų, pagal kurį JAV gaus pusę pajamų iš gamtinių išteklių, o Zaporižios atominė elektrinė, kurią kontroliuoja Kyjivas, bet eksploatuoja JAV, turės tiekti elektrą tiek Ukrainai, tiek Rusijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nėra abejonių, kad tai yra baisus susitarimas Ukrainai. Kraujo praliejimas gali sustoti, bet Kyjivas ne tik išeis iš šio žiauraus karo suskaidytas, bet ir neturės patikimų saugumo garantijų, nes Vašingtonas atsisako remti europiečius.

Karas visada buvo palankus Rusijai

Be to, karas visada buvo palankus Rusijai, ypač todėl, kad nebuvo jokios galimybės, kad Vakarų sąjungininkai įsitrauktų į karą kaip kovotojai.

Iš esmės nubausta lieka Ukraina, o ne Rusija. Be JAV remiamų saugumo garantijų, paliaubų susitarimas bus toks pat bevertis kaip ir liūdnai pagarsėjęs 1994 m. Budapešto memorandumas, kuris nustatė Ukrainos sienas ir garantavo jos suverenitetą mainais už tai, kad šalis atsisakys sovietinių laikų branduolinio ginklo arsenalo.

REKLAMA

V. Putinas nesilaikė 1994 m. Rusijos įsipareigojimų, todėl mažai tikėtina, kad jis laikysis dabar siūlomo susitarimo.

Kaip praėjusiais metais „Politico“ pažymėjo buvęs Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas: „Jie gali pasirašyti dokumentus, bet ar laikysis susitarimų – kitas klausimas.“

Susitarimas greičiausiai reikš V. Zelenskio prezidentavimo pabaigą ir įstums Ukrainą į politinę sumaištį dėl susitarimo, nes teritorijos atidavimas greičiausiai pareikalaus Konstitucijos pataisos ir referendumo.

V. Putinas turės daug galimybių pasinaudoti šiais politiniais nesutarimais, ir susitarimas taps tik tarpine stotele jo revanšistiniuose siekiuose pavergti šalį.

REKLAMA
Trumpas padarys bet ką, kad paaukotų Ukrainą ir "iš vengtų 3 pasaulino karo".
gali nematyti kruvinojo ukrainos narkomano galo.
Me (sralo chacholai)
Me (sralo chacholai)
Miltanosiui ateina neisvengiamas galas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų