Situacija Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje yra itin komplikuota visomis prasmėmis: pabėgėlius savo tikslui spausti ES politikus akivaizdžiai naudoja Baltarusijos režimas, taip pat kyla reali humanitarinės krizės grėsmė, mat tūkstančiai Artimųjų Rytų migrantų jau savaitę gyvena lauko sąlygomis.
A. Lukašenka kaltina Vakarus, kad šie patys kviečiasi migrantus, tačiau tuo pat metu būtent Baltarusijos autoritarinio vadovo liepti valdininkai ne tik suteikė leidimą tūkstančiams „turistų“ atskristi į šalį, tačiau ir nesiima jokių veiksmų prieš sieną nelegaliai bandančius kirsti migrantus.
Tūkstantinė minia gali netrukdomai judėti po visą Baltarusiją, gali įsikurti pasienio zonoje, gali ten statytis palapines ir kirsti miškus, gali pažeisti sieną su Lenkija, Lietuva ar Latvija, A. Lukašenkos manymu, dėl viso to yra kalti Vakarai.
Miunchenas vėl žada plojimais pasitikti tūkstančius migrantų?
Ugnį praėjusią savaitę dar labiau pakurstė Miuncheno merė Verena Dietl. Socialdemokratų partijos atstovė priminė, kad miestas yra taip vadinama „saugumo zona“ migrantams, o taip pat akcentavo sunkią jų būklę Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje bei paragino „priimti juos be didelių išskaičiavimų ir biurokratijos“.
Šią miesto, kuris 2015-aisiais migrantus iš Vengrijos pasienio pasitiko plojimais, žinią pasigavo ne tik propagandinės Baltarusijos žiniasklaida. Tikėtina, kad naujiena apie „mes turime juos priimti“ sparčiai išplito socialiniuose tinkluose.
Aršiai tokį siūlymą kritikavo ir Lietuvos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Jo teigimu, Miunchenas tokiu atveju turėtų siųsti tiesiai lėktuvus į Minską, ar migrantų kilmės šalis, taip išvengiant problemų Lenkijos ar Lietuvos pasienyje.
Panašią idėją jau šį pirmadienį išdėstė ir A. Lukašenka, pasiūlęs „Belavia“ lėktuvais nuskraidinti migrantus į Vokietiją.
Vokiečių kairiųjų politikės žinia buvo aiški: būtina nepamiršti, kad prie sienos susibūrę žmonės stipriai kenčia, oro sąlygos yra nepalankios, o tarp jų yra nemažai moterų ir vaikų. Tačiau politine prasme ši žinutė suteikė papildomą įrankį A. Lukašenkos režimui ir migrantams, kurie tiki tuo, kad užteks saugiai atskristi iki Minsko, o iš ten jau iki išsvajotojo Miuncheno juos nuveš vietos transportas.
Savo žinutėje Miuncheno miesto savivaldybės vadovė siūlė atverti migrantams humanitarinį koridorių, pasinaudojant ES ar Vokietijos įtaka. Tačiau pats Miunchenas šiuo atveju turi mažai galios kažką nuspręsti ar priimti bent kiek reikšmingesnį sprendimą – atsakomybę už V. Dietl žodžius bet kokiu atveju teks prisiimti kažkam kitam. Tai pripažįsta ir ji pati, savo žinutėje rašydama, kad „šiam tikslui (žmonių perkėlimui iš Baltarusijos-Lenkijos pasienio, – red. past.) reikės aukštesnio lygio vadovų negu Miuncheno miestas sprendimo“.
Užsienio reikalų ministerijai teko neigti gandus
Šią naujieną noriai tiražavo Baltarusijos propagandinė žiniasklaida, kurios reportažuose buvo skelbiama, kad „Vokietija kviečiasi pas save migrantus, o Lenkija neleidžia“. Maža to, vokiečiai suteikė pagrindo ir A. Lukašenkos nuolat kartojamam naratyvui, kad Vokietija „pati juos pasikvietė“, vis prisimenant 2015 m. A. Merkel pasisakymą.
Tik ir pačioje Vokietijoje po V. Dietl paskelbtos žinios kilo lengvas sąmyšis. Šalies premjeras Markus Soderis perspėjo dėl nekontroliuojamos migracijos pasekmių Vokietijai ir Europai. „Būtini aiškūs veiksmai ir sprendimai, kitaip situacija gali būti panaši į 2015-uosius. Aišku, mes padėsime, tačiau iš esmės sienų atvėrimas neturi prasmės“, – cituojamas jis „Deutschen Presse-Agentur“.
„Sarafaninis radijas“ tarp pabėgėlių veikia įspūdinga sparta. Socialiniuose tinkluose daugelis jų yra įtikėję tuo, kad Europoje jų laukiama su dideliu džiaugsmu, tą patvirtino ir kai kurie atvykėliai savo dalijamuose interviu.
ئەو دەنگۆیانەی باس لەوە دەکەن، گوایە ئەڵمانیا پاسی ناردوون بۆ هێنانی خەڵکی لە #بێلاروسیاوە لە ڕێی #پۆلۆنیا راست نین. ئەوەی لەم جۆرە درۆیانە بڵاو دەکاتەوە، خەڵکی دەخاتە مەترسییەکی ناحەوجێ. #RumoursAboutGermany pic.twitter.com/Y9dreFYpOL
REKLAMA— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) November 14, 2021
Vokietijos užsienio reikalų ministerija lapkričio 15-ąją netgi turėjo išplatinti pranešimą arabų ir anglų kalbomis, kad Vokietija nesiunčia savo autobusų į Lenkijos-Baltarusijos pasienį, mat socialiniuose tinkluose jau išplito informacija, kad tokia akcija yra rengiama.
Baiminamasi, kad tokios melagingos naujienos gali tik dar labiau paspartinti desperatišką migrantų veržimąsi į Vakarų Europą per Baltarusiją, nepaisant visų ES, Vokietijos ir Rytų Europos šalių vadovybės pastangų sumažinti jų srautą.