Penktadienį Airiją, Šiaurės Airiją ir Škotiją užklupo nuo Atlanto vandenyno atslinkusi pražūtinga žiemos audra „Eowyn“.
Visoje Airijoje ir vidurio bei pietvakarių Škotijoje meteorologai paskelbė „raudoną“ – pavojų gyvybei keliantį – perspėjimą.
Rekordinis vėjas
Naktį Airiją užklupo iki 50,8 m per sek. vėjo gūsiai – stipriausi nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Airijoje, Šiaurės Airijoje ir Škotijoje buvo uždarytos mokyklos, sustabdytas traukinių ir keltų eismas, atšaukta tūkstančiai skrydžių.
Dienos metu Dublino, Belfasto ir Glazgo miestų centruose buvo bauginančiai tylu, panašiai kaip COVID-19 pandemijos pradžioje – dauguma parduotuvių buvo uždarytos, o žmonės pakluso prašymams likti namuose.
Tačiau tie, kurie nepabūgo išeiti iš namų, susidūrė su labai stipriu vėju ir vos laikėsi ant kojų.
„Jei galite, pasilikite namie, – radijui „BBC Radio Ulster“ teigė Šiaurės Airijos pirmoji ministrė Michelle O'Neill. – Dabar esame audros centre. Esame raudonojo pavojaus zonoje.“
Penktadienio darbus atšaukė ir Škotijos parlamentas Edinburge.
Reaguodamas į JK valdą talžančią audrą, Škotijos pirmasis ministras Johnas Swinney sakė: „Turime aiškiai pasakyti. Žmonės neturėtų niekur vykti.“
Tūkstančiai be elektros, padaryta didžiulė žala
Airijos elektros energijos tiekimo valdyba praneša apie didelę žalą infrastruktūrai. Daugiau kaip 700 tūkst. namų ūkių ir įmonių liko be elektros Airijoje ir beveik 100 tūkst. – Šiaurės Airijoje.
Airijos meteorologijos tarnyba „Met Eireann“ pranešė, kad 50,8 m per sek. gūsiai buvo užfiksuoti atmosferos tyrimų stotyje „Mace Head“ vakarinėje Karnos pakrantėje. Skelbiama, kad šie penktadienį užfiksuoti vėjo gūsiai viršija 1945 metais užfiksuotą 50,6 m per sek. rekordą.
Škotijoje vėjo greitis dienos metu nežymiai sumažėjo, tačiau vis dar išlieka pavojingas. Valdžios institucijos paragino žmones išlikti budrius, ypač pakrančių zonose.
Privačios meteorologijos bendrovės „AccuWeather“ vyriausiasis tarptautinis meteorologas Jasonas Nichollsas teigė, kad „Eowyn“ dalį savo energijos įgavo iš sistemos, kuri į pietinę JAV dalį atnešė neįprastai gausų sniegą ir žvarbų orą.
Mokslininkai teigia, kad dėl klimato kaitos, kurią sukelia iškastinio kuro deginimas, audros tampa vis stipresnės, o jas dar labiau skatina šiltėjantys vandenynai.
„Šiltėjant klimatui galime tikėtis, kad šios audros taps dar intensyvesnės ir padarys daugiau žalos“, – sakė Niukaslo universiteto klimato kaitos poveikio profesorė Hayley Fowler.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!