• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pietų Afrikos prezidentas atvyko į Rusiją

Pietų Afrikos Respublikos prezidentas šeštadienį atvyko į Sankt Peterburgą derybų, kurioms vadovauja Afrikos delegacija, skatinanti Kyjivą ir Maskvą derėtis, nors vis dažniau abejojama, ar šios pastangos bus vaisingos.

Pietų Afrikos Respublikos prezidentas šeštadienį atvyko į Sankt Peterburgą derybų, kurioms vadovauja Afrikos delegacija, skatinanti Kyjivą ir Maskvą derėtis, nors vis dažniau abejojama, ar šios pastangos bus vaisingos.

REKLAMA

Afrikos lyderiai stengiasi, kad su ekonominiais sunkumais dėl konflikto susidūrusio jų žemyno problemos būtų išgirstos.

Prezidentas Cyrilas Ramaphosa atvyko į Sankt Peterburgą „po konstruktyvių diskusijų su [Ukrainos] prezidentu Volodymyru Zelenskiu“, pranešė Pietų Afrikos Respublikos prezidentūra.

Delegacija „susitiks su [Rusijos] prezidentu Vladimiru Putinu, siekdama rasti kelią į taiką 16 mėnesių trunkančiame Ukrainos ir Rusijos konflikte, kuris jau yra sukėlęs niokojantį ekonominį poveikį, žmonių žūtis ir pasaulinį nestabilumą“.

Misijoje dalyvauja keturi prezidentai: C. Ramaphosa, Senegalo lyderis Macky Sallas, Zambijos prezidentas Hakainde Hichilema ir Komorų vadovas Azali Assoumani, kuris šiuo metu taip pat vadovauja Afrikos Sąjungai.

REKLAMA
REKLAMA

Ugandos, Egipto ir Kongo lyderiai paskutinę akimirką pasitraukė iš vizito ir vietoj savęs atsiuntė savo atstovus.

Analitikai naujienų agentūrai AFP sakė, kad pastangos užtikrinti taiką atrodo vis rizikingesnės, nes ir Kyjivas, ir Maskva įsitikinę, jog gali laimėti mūšio lauke.

REKLAMA

„Abiejose pusėse turi būti deeskalacija“, – dieną anksčiau per spaudos konferenciją Kyjive sakė C. Ramafosa, paraginęs siekti „taikos derybomis“.

Tačiau V. Zelenskis per bendrą spaudos konferenciją su misijos delegatais atmetė tokią galimybę.

„Per mūsų susitikimą kelis kartus aiškiai pasakiau, kad leisti bet kokias derybas su Rusija, dabar, kai okupantas yra mūsų žemėje, reiškia įšaldyti... skausmą ir kančias“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Atidžiai išklausyti“

„Mūsų nuomone, svarbu labai atidžiai išklausyti, ką sako abi šalys, ir rytoj mes išklausysime prezidentą Putiną“, – sakė C. Ramaphosa.

Delegacijos vizito Kyjive pradžia nebuvo sklandi.

Netrukus po jos atvykimo Kyjive nuskambėjo oro pavojaus sirenos, o tai, pasak V. Zelenskio, parodė, kad V. Putinas arba nesuvaldo savo kariuomenės, arba yra „neracionalus“.

Tačiau C. Ramaphosa šį išpuolį įvertino kaip įrodymą, kad abi pusės turi nutraukti kovą.

Delegacija taip pat atvyksta tuo metu, kai abi pusės yra sutelkusios dėmesį į įvykius mūšio lauke, Kyvijui tęsiant savo naujai pradėtą kontrpuolimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Putino gynybos ministras Sergejus Šoigu paragino pagaminti daugiau tankų, kad būtų „patenkinti Rusijos pajėgų poreikiai“ Ukrainoje.

Penktadienio vakarą Kyjivas pranešė apie taktinę sėkmę „praktiškai visuose rajonuose, kur mūsų daliniai kovoja pietuose“.

Penktadienį Sankt Peterburgo ekonomikos forume kalbėjęs Rusijos prezidentas nerodė didelio noro derėtis.

„Manau, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos neturi jokių šansų (pietuose), kaip ir kitomis kryptimis ... Tuo neabejoju“, – sakė V. Putinas.

REKLAMA

„Turi neigiamos įtakos Afrikos šalims“

Vienas iš galimų delegacijos tikslų – užtikrinti, kad susitarimas, pagal kurį Ukrainos grūdai gali patekti į pasaulinę rinką, galiotų ir ateityje.

„Šis konfliktas taip pat turi neigiamos įtakos Afrikos šalims, jis veikia 1,2 ar 1,3 mlrd. žmonių Afrikos žemyne pragyvenimo šaltinius“, – Kyjive sakė C. Ramaphosa.

Analitikai naujienų agentūrai AFP sakė, jog tarpininkai galbūt tikisi iš Kremliaus išsiderėti tam tikrų nuolaidų prieš kitą mėnesį vyksiantį Rusijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikimą.

REKLAMA

Kiti analitikai spėja, kad į darbotvarkę Maskvoje taip pat gali būti įtraukti apsikeitimo karo belaisviais ir kaliniais bei trąšų eksporto klausimai.

V. Zelenskis spaudė Afrikos vadovus šiuo klausimu. „Prašau, tegul jie paleidžia mūsų politinius kalinius. Manau, kad tai bus svarbus jūsų misijos rezultatas“, – sakė jis.

Afrikos šalių nuomonės dėl atsako į kovas išsiskyrė: kai kurios iš jų stojo Ukrainos pusėn, o kitos liko neutralios arba linkusios palaikyti Maskvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų