Ankstyvieji ligos simptomai yra nuovargis, pykinimas ir sąnarių skausmas. Tačiau vėliau liga gali sukelti dantenų patinimą, stiprias mėlynes, pažeistus plaukus ir kraujavimą į sąnarius bei raumenis. Vaikams ji gali paveikti kaulus, todėl sulėtėja jų augimas. Blogiausiais atvejais skorbutas gali baigtis mirtimi dėl komplikacijų, pavyzdžiui, vidinio kraujavimo.
Portalas „IFL Science“ teigia, jog skorbutą labai lengva išgydyti – tereikia padidinti vitamino C kiekį maiste.
Užfiksuotas senai
Nors skorbutas pirmą kartą užfiksuotas dar 1550 m. pr. m. e. senovės egiptiečių, bene labiausiai žinomas dėl jo poveikio XVIII a. jūreiviams. Ilgai būnant jūroje trūkdavo šviežių vaisių ir daržovių, todėl ši liga siaubė piratus ir smarkiai paveikė Didžiosios Britanijos karališkąjį laivyną.
Šiandien skorbutu dažniausiai sergama besivystančiose šalyse, kur labiausiai paplitusi prasta mityba. Tačiau panašu, kad skorbutas vėl atgimsta šalyse, kuriose žmonės turėtų turėti galimybę gauti daug vitamino C turinčio maisto.
Kas gali susirgti?
Jei turite ribotus maisto išteklius, tai gali padidinti skorbuto riziką. Todėl ši mitybos liga paveikia žemesnio socialinio ir ekonominio statuso turtingų šalių gyventojus, ir tai reikia spręsti.
Skorbutas mūsų sąmonėje yra toks paprastas ir lengvai išvengiamas dalykas, tačiau sergantys žmonės tapo ligos, kurios paprasčiausiai neturėtų būti išsivysčiusiose šalyse, aukomis.
Kaip ligos išvengti?
Įvairios gyvūnų karalystės rūšys, pavyzdžiui, lemūrai ir lorisai, gali pačios pasigaminti vitamino C, bet, deja, mes negalime. Tad mūsų mityba yra nepaprastai svarbi. Ir ne tik vaisių ir daržovių trūkumas gali sukelti skorbutą – įtakos gali turėti ir tai, kaip juos ruošiame.
Pervirusios daržovės gali sunaikinti jose esančius gyvybiškai svarbius vitaminus. Puikūs vitamino C šaltiniai yra pomidorai, apelsinai, paprikos, gvajavos, braškės ir kalendros.