Portalas „IFL Science“ skelbia, jog žalia vištiena yra gera kampilobakterijų ir salmonelių, dviejų rūšių bakterijų, kurios yra vienos iš dažniausių apsinuodijimo maistu priežasčių, draugė. Viščiukai gali nerodyti jokių ligos požymių, tačiau jie gali būti kampilobakterijų nešiotojai. Ši bakterija, kaip ir salmonelė, aptinkama viščiukų viduje, pavyzdžiui, žarnyne, tačiau skerdžiant šiuos gyvūnus ji gali pasklisti po mėsą.
Ar turėtumėte plauti vištieną prieš ją kepdami?
Ne, prieš gaminant vištieną jos plauti nereikėtų. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras teigia, kad „žalia vištiena yra paruošta gaminimui ir jos prieš tai plauti nereikia“.
Mėsos paviršiuje išlikusios bakterijos bus sunaikintos gaminimo metu, todėl valgyti žalią vištieną niekada nėra gera mintis – nesvarbu, kiek kartų internete koks nors rausvos spalvos vištieną kepantis vyrukas jums sakys, kad tai yra gerai.
Vištienos ne tik nereikia plauti, bet ir rizikuojate padidinti infekcijos tikimybę, nes į kriauklėje lieka nevirintos vištienos sulčių liekanų, o tai jau nutinka, jei ruošiame vištieną ir tinkamai nenusiplauname rankų.
Ar tikrai tiek daug žmonių plauna vištieną?
Vištienos plovimas prieš kepimą yra toks plačiai paplitęs ir potencialiai pavojingas kulinarinis elgesys, kad mokslininkai net bandė spręsti šią problemą.
„Norėjome sužinoti, kokį poveikį turėtų švietėjiška intervencija, jei žmonės nustotų plauti paukštieną prieš gaminant maistą, ir kokį poveikį dėl to pasikeitusi elgsena galėtų turėti mažinant užterštumą virtuvėje. Taip pat norėjome geriau suprasti, kaip, jei apskritai, paukštienos plovimas iš tikrųjų padidina užterštumą virtuvėje“, – aiškino vieno tyrimo autorė Ellen Shumaker, Šiaurės Karolinos valstybinio universiteto konsultantė.
Dalyviams buvo pateiktas iššūkis paruošti vištienos salotas iš mėsos, užkrėstos nekenksminga bakterijos paderme. Po to bandomoji virtuvė buvo išvalyta, kad būtų galima nustatyti, kaip toli išplito bakterijos. Atskleista, kad ruošiant mėsą svarbiausia dalis yra nepamiršti plauti rankų, nes nustatyta, kad virtuvės paviršius užteršė ir plaunantys, ir neplaunantys mėsą.
Tyrimo metu 35 proc. dalyvių neplovė arba plovė vištieną. Kalbant apie „vištienos šveitimo“ motyvus, 30 proc. dalyvių nurodė, kad tai darė norėdami pašalinti kraują ir gleives, o 19 proc. tai darė todėl, kad vištieną plauna jų šeimos nariai.