Sakartvelą krečia neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio 26 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose, kurie, proeuropietiškos opozicijos teigimu, buvo suklastoti.
Opozicija boikotuoja naująjį parlamentą, o provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili per šalies Konstitucinį Teismą siekė panaikinti rinkimų rezultatus. Lapkričio pabaigoje ji pareiškė, kad nesitrauks iš posto, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai.
Teismas galiausiai atmetė prašymą panaikinti rinkimų rezultatus.
I. Kobachidzės ketvirtadienio pareiškimas, kad Sakartvelas nesieks pradėti stojimo derybų su Europos Sąjunga iki 2028 metų pabaigos, išprovokavo protestų bangą sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose.
Ankstyvą trečiadienio rytą policija ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis išvaikė demonstrantus iš pagrindinio Tbilisio prospekto prie parlamento pastato. Vėliau jie persekiojo besitraukiančius protestuotojus visame mieste ir vykdė sulaikymus.
Sakartvelo sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad trečiadienį buvo sužeista 11 protestuotojų, trys žurnalistai ir vienas policijos pareigūnas.
„Medicininė pagalba vietoje buvo suteikta dešimtims asmenų, įskaitant žiniasklaidos atstovus ir teisėsaugos pareigūnus“, – sakoma ministerijos išplatintame pranešime.
Išvaikius tūkstančius protestuotojų, besibūriavusių prie parlamento, šie žygiavo kelis kilometrus į šiaurę link rotušės pastato. Trečiadienį demonstracijos tęsėsi iki pat 8 val. ryto vietos (6 val. Lietuvos) laiku.
„Kankinimo aktas“
Trečiadienio vakarą – jau septintą vakarą iš eilės – planuojami nauji protestai.
Per beveik savaitę trunkančius protestus ne kartą įvyko riaušių policijos ir demonstrantų susirėmimai. Kai kurie protestuotojai į riaušių policiją mėtė pirotechniką, o policija atsakė vandens patrankomis ir ašarinėmis dujomis.
Skelbiama, kad riaušių policija prievarta sulaikė kai kuriuos protestuotojus. Šie veiksmai griežtai kritikuojami šalyje ir užsienyje.
Antradienį Sakartvelo teisių ombudsmenas Levanas Joselianis apkaltino policiją proeuropietiškų protestuotojų kankinimu.
Dauguma sužeidimų, kuriuos patyrė sulaikyti protestuotojai, „yra veido, akių, galvos“ srityse, sakoma L. Joselianio pareiškime.
Jame priduriama, jog „šių sužeidimų vieta, pobūdis ir sunkumas aiškiai rodytų, kad policija naudoja smurtą prieš piliečius kaip baudžiamąją priemonę“, o tai „prilygsta kankinimo aktui“.
Per naujausią protestų bangą buvo sulaikyti 293 žmonės, buvo sužeisti 143 policininkai, antradienį vakare pranešė Vidaus reikalų ministerija.
Protestuotojai, daugiausia jaunimas, kaltina „Sakartvelo svajonę“ veikiant pagal Rusijos nurodymus ir baiminasi, kad šalis vėl atsidurs Rusijos įtakos sferoje.
Sakartvelo krizei plečiantis, ministras pirmininkas atsisako nusileisti ir antradienį taip pat pagrasino nubausti politinius oponentus, apkaltindamas juos dėl smurto per masinius protestus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!