Prognozės, paskelbtos po sekmadienio balsavimo, kuris vyko po kelis mėnesius trukusios politinės aklavietės, jau rodė, kad šie kandidatai pateks į balandžio 2 dieną vyksiantį antrąjį balsavimo turą.
Remiantis rinkimų komisijos vėlai pirmadienį paskelbtais rezultatais, gautais suskaičiavus visus rezultatus, M. Djukanovičius surinko 35,4 proc., o J. Milatovičius – 28,9 proc. balsų.
Analitikai favoritu antrajame ture laiko J. Milatovičių.
„M. Djukanovičius susiduria su strategine problema.., iš kur jis gaus balsų, ir neabejotinai J. Milatovičiaus galimybės gauti daugumą yra gerokai didesnės“, – visuomeninei televizijai RTCG sakė analitikas Milošas Bešičius.
Kiti du kandidatai į prezidentus, ypač prorusiško Demokratinio fronto (DF) lyderis Andrija Mandičius, kuris liko trečias ir surinko beveik 20 proc. balsų, paragino savo šalininkus antrajame rinkimų ture palaikyti J. Milatovičių.
Rinkimai vyksta dėl politinės aklavietės įstrigus šios nedidelės NATO valstybės stojimui į Europos Sąjungą. Rugpjūtį įvyko balsavimas dėl nepasitikėjimo vyriausybe, bet ji liko valdyti, todėl kilo protestų banga, pasigirdo raginimų surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.
Prezidento postas Juodkalnijoje yra didele dalimi reprezentacinis, kadangi daugiausia galios turi ministras pirmininkas.
M. Djukanovičiaus ir jo Demokratinės socialistų partijos (DPS) pralaimėjimas rinkimuose reikštų naujos politinės eros pradžią, šaliai siekiant narystės ES. Siekti šio tikslo trukdo lėta pažanga vykdant reformas, kuriomis siekiama kovoti su plačiai paplitusia korupcija.
61 metų M. Djukanovičius vėlai sekmadienį pareiškė, kad yra įsitikinęs, jog jam pavyks užsitikrinti trečiąją valstybės vadovo kadenciją.
„Aš geriausiai išreiškiu tai, ko reikia piliečiams, europietiškajai Juodkalnijai“, – sakė veteranas lyderis, kuris prisidėjo prie Juodkalnijos nepriklausomybės paskelbimo 2006 metais.
Tuo tarpu 37 metų J. Milatovičius savo sėkmę pavadino „lygesnės ir teisingesnės Juodkalnijos“ pergale ir pažadėjo po dviejų savaičių nugalėti savo varžovą.
Vadovaujant M. Djukanovičiui ir jo partijai, Juodkalnija įstojo į NATO, pradėjo derybas dėl narystės ES ir atsitraukė nuo Rusijos įtakos.
Tačiau jo partijos valdymas taip pat buvo siejamas su plačiai paplitusia korupcija ir ryšiais su organizuotu nusikalstamumu – šiuos kaltinimus jis griežtai neigia.