• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sausio 23 d. pasaulio pabaigos laikrodis kaip niekad priartėjo prie vidurnakčio, nepaisant to, jog jis nebuvo persuktas nuo praeitų metų. Mokslininkai teigia, jog branduolinio karo šešėlis arti: tam turi įtakos karas Ukrainoje, Izraelio karas Gazos ruože bei prie pasaulinės katastrofos prisideda ir kaip niekad spartėjanti klimato kaita.

Sausio 23 d. pasaulio pabaigos laikrodis kaip niekad priartėjo prie vidurnakčio, nepaisant to, jog jis nebuvo persuktas nuo praeitų metų. Mokslininkai teigia, jog branduolinio karo šešėlis arti: tam turi įtakos karas Ukrainoje, Izraelio karas Gazos ruože bei prie pasaulinės katastrofos prisideda ir kaip niekad spartėjanti klimato kaita.

REKLAMA

Branduolinės energijos mokslininkų pranešime teorinis pasaulio pabaigos laikas pajudėjo 90 sekundžių iki vidurnakčio.

„Karštieji konfliktų taškai visame pasaulyje kelia branduolinio karo eskalacijos grėsmę, klimato kaita jau sukelia mirtį ir destrukciją, o griaunamosios technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas ir biotechnologijos tobulėja greičiau nei jų apsaugos priemonės“, – naujienų agentūrai „Reuters“ sakė „Bulletin of Atomic Sciences“ vadovė ir generalinė direktorė Rachel Bronson.

Ji pridūrė, kad laikrodžio nepakeitimas, palyginti su praėjusiais metais parodo, kad pasaulis yra stabilus.

Grėsmingos tendencijos

Čikagoje įsikūrusi pelno nesiekianti organizacija laikrodį sukūrė 1947 m. per Šaltojo karo įtampą, siekdama įspėti visuomenę, kad žmonija yra arti pasaulio susinaikinimo. Sausį organizacija pareiškė, kad grėsmingos tendencijos ir toliau rodo, jog artėja katastrofa, ypač kai Kinija, Rusija ir JAV skiria daug lėšų savo branduoliniams arsenalams plėsti arba modernizuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl prasidėjusio Rusijos karo Ukrainoje, įtampa su Vakarais išaugo iki pavojingiausio lygio nuo Šaltojo karo laikų.

„Rusijos karo Ukrainoje pabaigos kol kas dar nematyti, o Rusijos branduolinio ginklo panaudojimo galimybė išlieka. Per pastaruosius metus Rusija pasiuntė daug nerimą keliančių branduolinių signalų“, – teigė R. Bronson.

REKLAMA

Atsisako sutarčių

Rachel Bronson paminėjo Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino 2023 m. vasarį priimtą sprendimą sustabdyti Rusijos įsitraukimą START sutartyje su JAV. Sutartyje buvo apribotas abiejų šalių strateginis branduolinis arsenalas. JAV ir Rusija kartu turi beveik 90 proc. pasaulio branduolinių kovinių galvučių, kurių užtenka planetai sunaikinti ne vieną kartą.

Ekspertė taip pat paminėjo V. Putino pranešimą 2023 m. kovą apie Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimą Baltarusijoje ir Rusijos parlamento 2023 m. spalį priimtą įstatymą, kuriuo atšaukiamas pasaulinės sutarties, draudžiančios branduolinių ginklų bandymus, ratifikavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos analitikas Sergejus Karaganovas taip pat kalbėjo apie būtinybę grasinti branduolinėmis atakomis Europoje, kad įbaugintų ir „blaivintų“ Maskvos priešus.

Nėra tradicinės kontrolės

„Tradicinė branduolinių ginklų kontrolė kol kas baigėsi, nors tarp Kinijos, Rusijos ir JAV bręsta trišalės branduolinio ginklavimosi varžybos. Vaizdas atrodo niūriai“, – pasakojo „Bulletin of Atomic Sciences“ branduolinių technologijų ir klimato mokslo ekspertų tarybos narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Izraelio, kaip branduolinės valstybės, veiksmai neabejotinai susiję su diskusijomis apie pasaulio pabaigos laikrodį. Didelį nerimą kelia tai, kad konfliktas gali išsiplėsti kitame regione, sukeldamas didesnį konvencinį karą ir įtraukdamas daugiau branduolinių ar beveik branduolinių valstybių“, – pridūrė R. Bronson.

Prisideda klimato kaita

2007 m. prie veiksnių, lemiančių laikrodžio nustatymą, buvo pridėta klimato kaita.

REKLAMA

„Pasaulis 2023 m. įžengė į dar nepažintą teritoriją, nes metai buvo karščiausi per visą istoriją, o pasaulinis šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas toliau didėjo, – sakė R. Bronson. – Tiek pasaulinė, tiek Šiaurės Atlanto jūros paviršiaus temperatūra sumušė rekordus, o Antarktidos jūros ledo plotas pasiekė mažiausią dienos plotą nuo pat palydovinių duomenų atsiradimo“.

R. Bronson sakė, kad nors 2023 m. buvo rekordiniai metai švariai energijai – 1,7 trilijono JAV dolerių (1,56 trilijono eurų) naujų investicijų, investicijos į iškastinį kurą siekė beveik 1 trilijoną JAV dolerių (920 milijardų eurų). Ekspertė pavadino dabartines pastangas mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą „akivaizdžiai nepakankamomis, kad būtų išvengta pavojingo klimato kaitos poveikio žmonėms ir ekonomikai“.

Pamirskit pasaulio pabaigas ir nustoti reikia tikėti tokiais mokslininkais.Ju vienpusis zvilgsnis pagal uzsakovus.Ti nebus ir klimato kaita usgalvotas melas pinigu semimui.viskas ka matot gamtoje,tai naturalus gamtos pricesai epochomis.Gamta padrebins tokia vartotoju karta,o kiekvienas bus ten kur nusipelne elgesiu.Taigi tai tik priezasties-desnis,daugumos taip vadinama karma.Viskas vyksta kaip turi vykti ir vykite baimes dalin.Eiliniai zmoniu gasdinimai.Su pagarba.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų