„Nuošliauža palaidojo daugiau kaip 2 tūkst. gyvų žmonių ir padarė didelių nuostolių“, – JT biurui sostinėje Port Morsbyje pranešė šalies nacionalinis nelaimių centras.
Kalno papėdėje įsikūrusioje Engos provincijoje kadaise klestėjęs atokus kaimas buvo beveik nušluotas nuo žemės paviršiaus, kai ankstų penktadienio rytą po Mungalo kalno nuošliauža buvo palaidota daugybė namų ir juose miegojusių žmonių.
Dėl nuošliaužos „smarkiai nukentėjo pastatai, daržai ir padaryta didelė žala šalies ekonomikai“, nurodė šalies nacionalinis nelaimių centras.
Laiške, kurį JT pareigūnai gavo pirmadienio rytą, teigiama, kad pagrindinis greitkelis į Porgeros kasyklą buvo visiškai užblokuotas.
„Padėtis išlieka nestabili, nuošliaužai ir toliau lėtai slenkant ir keliant nuolatinį pavojų tiek gelbėtojų komandoms, tiek išgyvenusiesiems“, – priduriama jame.
Nelaimių centras teigė, kad dėl katastrofos masto prireikė „neatidėliotinų ir bendrų visų dalyvių veiksmų“, įskaitant kariuomenę, nacionalines ir regionines reagavimo pajėgas.
Jis ragino JT informuoti Papua Naujosios Gvinėjos partnerius „ir kitus tarptautinius draugus“ apie susidariusią padėtį.
Pagalba turėtų būti koordinuojama per nelaimės centrą, sakoma pranešime.
„Nuo kalno rieda akmenys“
Jungtinės Tautos pakvietė valstybes nares į antradienį vaizdo ryšiu vyksiantį posėdį dėl skubios pagalbos.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas pirmadienį išreiškė didelį liūdesį dėl nuošliaužos ir pažadėjo, kad jo vadovaujama JT agentūra yra pasirengusi padėti.
„Mūsų širdys su Papua Naujosios Gvinėjos žmonėmis, tragiškai netekusiais artimųjų per nuošliaužą, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas socialiniame tinkle „X“. – Esame pasirengę padėti vyriausybei patenkinti neatidėliotinus poreikius dėl sveikatos.“
Vietos gyventojai ir gelbėtojai, naudodami kastuvus ir pagalius, po automobilio dydžių riedulių, išverstų medžių ir purvo nuošliauža, kuri, kaip manoma, galėtų siekti iki 8 metrų, ieškojo kūnų.
„Žemių masės vis dar slenka, nuo kalno rieda akmenys“, – naujienų agentūrai AFP sakė JT migracijos agentūros pareigūnas Serhanas Aktoprakas.
Tarp grunto ir nuolaužų tekėjo vandens srautai, o šalia nuošliaužos esančioje žemėje atsirado įtrūkimų, nurodė S. Aktoprakas.
„Tai gali skatinti tolesnį slinkimą“, – perspėjo JT pareigūnas, kalbėjęs apie rimtą pavojų tiek gelbėtojams, tiek vietos gyventojams.
S. Aktoprakas pasakojo, kad savaitgalį jo kolegoms teko gelbėtis nuo krentančių akmenų.
Pasak vietos gyventojų, nuošliaužą galėjo sukelti smarkios pastarųjų savaičių liūtys.
Papua Naujoji Gvinėja yra prie pat pusiaujo, klimatas čia vienas drėgniausių pasaulyje, ir liūtys dažnai sukelia nuošliaužas.
Pasak pareigūnų, nuo nelaimės pradžios žuvusiųjų skaičius vis didėja, pareigūnams iš naujo įvertinant gyventojų, palaidotų po žemėmis ir griuvėsiais, skaičių.
Nuošliauža yra tokio ilgio kaip beveik keturios futbolo aikštės, teigia pareigūnai.
„Lenktyniaujame su laiku“
Pasak JT plėtros programos pareigūno Nicholas Bootho, aukų skaičių apskaičiuoti sunku, nes per pastaruosius kelerius metus į šią teritoriją atvyko daug bėgančių nuo genčių smurto žmonių.
Iki šeštadienio vakaro iš nuolaužų buvo ištraukti penki kūnai ir šešto žmogaus koja.
„Praėjo jau trys dienos ir septynios valandos nuo šios nelaimės, todėl iš esmės lenktyniaujame su laiku, tačiau kitas klausimas – kiek mums pavyks užtikrinti žmonių saugumą“, – sakė S. Aktoprakas.
Pagalbos agentūros apskaičiavo, kad dėl šios nelaimės savo namus paliko daugiau kaip 1 tūkst. žmonių.
JT pareigūnas teigė, kad dėl prasidėjusių kovų tarp genčių, nesusijusių su stichine nelaime, iš provincijos sostinės Vabago nebebuvo įmanoma atgabenti humanitarinės pagalbos.
„Daug namų dega, iš kitų sklinda dūmai. Moterys ir vaikai išsilakstė, o visi vaikinai ir vyrai toje vietovėje turi medžioklinius peilius“, – sakė jis, cituodamas pranešimą iš pagalbos konvojaus, bandžiusio pasiekti nelaimės vietą.
Dėl genčių kovų taip pat vėluoja sunkiosios technikos ir ekskavatorių pristatymas.
Ši vietovė yra maždaug už 600 km nuo Port Morsbio.
„Reikia ekskavatorių“
„Niekas nepabėgo. Nežinome, kas žuvo, nes dokumentai palaidoti [po nuošliauža]“, – AFP sakė kaimyninio kaimo mokyklos mokytojas Jacobas Sowai.
Žmonės iš gretimų kaimų padėjo iškasinėti kūnus, sakė netoliese esančių Porgeros prekybos ir pramonės rūmų prezidentas Nicksonas Pakea.
„Dėl kietų uolienų, molio, akmenų ir riedulių padėtis yra gana sudėtinga. Reikia ekskavatorių, kad pašalintų nuolaužas“, – AFP sakė N. Pakea.
Jis sakė, kad netoliese įsikūrusi kasybos įmonė sutiko suteikti mechaninius ekskavatorius, kurie padėtų gelbėtojams ieškoti aukų ir atblokuotų kelius.
Skaičiuojama, kad kaime, įsikūrusiame ant tankiai miškais apaugusio Mungalo kalno šlaito, greičiausiai gyvena daugiau nei 4 tūkst. žmonių, įskaitant pabėgėlius.
Kaime veikia kalnakasių, aukštikalnėse ieškančių aukso, prekybos punktas.
Šalies pagalbos tarnybos išeikvojo jau daug savo išteklių, nuo metų pradžios įvykus net keliems žemės drebėjimams, potvyniams ir nuošliaužoms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!