Kaip teigiama BBC matytame pareiškime, tai buvo komercinis sprendimas, pagrįstas „atnaujintų vakcinų pertekliumi“, dėl kurio „sumažėjo paklausa“.
Vakcina neapsaugo nuo mutavusių COVID-19 atmainų
Apskritai, virusai gali mutuoti ir evoliucionuoti, ir SARS-CoV-2 virusas, sukeliantis COVID-19, nėra kitoks. Dėl to atsirado daugybė skirtingų atmainų, o kai kurie vakcinų kūrėjai sukūrė atnaujintas vakcinas, kad galėtų su tuo kovoti, skelbia portalas „IFL Science“.
Visgi, „AstraZeneca“ šiuo pavyzdžiu nepasekė. Bristolio universiteto profesorius Adamas Finnas Mokslo žiniasklaidos centrui (SMC) paaiškino, kad tai reiškia, jog vakcina, dabar pavadinta „Vaxzevria“, „tikriausiai dabar yra daug mažiau veiksminga, nei buvo iš pradžių“.
„Todėl tikriausiai nėra komercinio pagrindo toliau gaminti ir platinti vakciną, ir manau, kad tai greičiausiai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios bendrovė nusprendė nutraukti vakcinos gamybą ir pardavimą“, – sakė jis.
Bendrovė taip pat pabrėžė vakcinos „Vaxzevria“ poveikį nuo tada, kai ji pradėta naudoti.
„Nepriklausomais skaičiavimais, vien per pirmuosius naudojimo metus buvo išgelbėta daugiau kaip 6,5 mln. gyvybių, – rašoma pareiškime. – Mūsų pastangas pripažino viso pasaulio vyriausybės ir jos plačiai vertinamos kaip labai svarbi sudedamoji pasaulinės pandemijos pabaigos dalis“.
Vis dėlto vakcina turėjo ir problemų
Dar 2021 m. kelios šalys atsargumo sumetimais sustabdė vakcinos „Vaxzevria“ naudojimą, gavusios pranešimų apie žmones, kuriems po injekcijos pasireiškė reta kraujo krešėjimo būklė – trombozė su trombocitopenijos sindromu (TTS).
Tačiau nustatyta, kad rizika susirgti vakcinos sukeltu TTS yra labai maža. Remiantis Jungtinės Karalystės duomenimis, apskaičiuota, kad bendra rizika susirgti šia liga po skiepo yra maždaug 4 iš 1 milijono žmonių.
Tyrime, kuriame dalyvavo daugiau kaip 29 mln. žmonių, taip pat nustatyta, kad užsikrėtimas COVID-19 kelia daug didesnę kraujo krešulių susidarymo riziką nei „AstraZeneca“ vakcina.
„Beveik viską, ką darome, turime vertinti pagal žalos ir naudos santykį, o pandemijos įkarštyje „AstraZeneca“ vakcina atnešė daug daugiau naudos nei žalos – taip būtų ir dabar, tačiau dabar yra efektyvesnių ir saugesnių būdų“, – SMC sakė Liverpulio tropinės medicinos mokyklos direktoriaus pavaduotojas profesorius Jonathanas Ballas.
„Galbūt jos laikas jau praėjo, – pridūrė daktaras Michaelas Headas, pasaulinės sveikatos tyrėjas. – Tačiau Oksfordo „AstraZeneca“ vakcina atliko pagrindinį vaidmenį reaguojant į pandemiją daugelyje pasaulio šalių“.
Na, ponuli, lėk skiepitis penkioliktą doze. Ką, truputi kelnės sušlapo.