Gruodžio viduryje ES lyderiai turėtų nuspręsti, ar Ukraina turėtų būti oficialiai pakviesta pradėti derybas dėl prisijungimo prie 27 narių bloko, o Vengrija laikoma potencialia kliūtimi. Norint priimti naują šalį į bloką, būtinas visų 27 valstybių narių pritarimas, todėl Vengrijos ministras pirmininkas turi galingą veto teisę.
Trečiadienį ES vykdomoji institucija rekomendavo leisti Ukrainai pradėti derybas dėl narystės, kai tik ji pašalins kai kuriuos trūkumus. Tačiau penktadienį duodamas interviu valstybiniam radijui V. Orbanas teigė, kad kariaujanti šalis nė iš tolo nepriartėjo prie narystės didžiausiame pasaulio prekybos bloke.
„Ukraina jokiu būdu nėra pasirengusi derėtis dėl savo ambicijų įstoti į Europos Sąjungą, – sakė V. Orbanas. – Aiški Vengrijos pozicija yra ta, kad derybos neturi prasidėti.“
V. Orbano vyriausybė atsisakė tiekti Ukrainai ginklus karui su Rusija ir grasino vetuoti ES finansinės pagalbos Kyjivui paketus. Ji taip pat kaltina Kyjivą pažeidus etninių vengrų Vakarų Ukrainoje teises vengrų kalbos vartojimo mokyklose apribojimu.
Vengrija taip pat ilgai kovoja su ES dėl įtariamų teisinės valstybės principo ir žmogaus teisių standartų pažeidimų, dėl kurių įšaldytos milijardinės lėšos iš ES.
V. Orbanas neigė, kad Vengrijos nepritarimas Ukrainos deryboms dėl narystės ES yra susijęs su įšaldytomis lėšomis, ir stengėsi išsklaidyti įtarimus, kad jo vyriausybė balsavimu dėl Ukrainos siekė daryti spaudimą ES, kad ši išmokėtų lėšas.
Jis pridūrė, kad jo vyriausybė nesutiks su ES spaudimu paremti Ukrainos narystės paraišką mainais į lėšų išmokėjimą.
Be Vengrijos, kliūtimi Ukrainos deryboms dėl narystės ES gali tapti ir kaimyninė Slovakija. Naujai išrinktas šios šalies ministras pirmininkas Robertas Fico (Robertas Ficas) pagrasino nutraukti savo šalies karinę paramą Ukrainai ir neseniai rytinę kaimynę pavadino viena labiausiai korumpuotų šalių pasaulyje.
Tačiau trečiadienį pateiktoje rekomendacijoje pradėti derybas su Kyjivu dėl narystės ES Europos Komisija pagyrė Ukrainą, sakydama, kad šalies vyriausybė pademonstravo nepaprastą institucinę stiprybę, ryžtą ir gebėjimą veikti.
EK teigė, kad derybos turėtų prasidėti tik tada, kai bus išspręstos korupcijos, lobizmo ir tautinių mažumų kalbų varžymo problemos.