Aštuoni unikalūs diskai, pagaminti iš lengvai apdirbamo mineralo pirofilito skalūno ir pagaminti XII-XIII amžiaus sandūroje, turi panašumų į medinius saulės kompasus, rastus kitose Europos vietose.
Archeologai įtaria, kad vikingai savo idėjomis dalijosi su bendruomenėmis už Skandinavijos ribų, taip sudarydami sąlygas pažangesniems navigacijos įrankiams plisti.
Tyrime, paskelbtame Lenkijos žurnale „Sprawozdania Archeologiczne“, pranešama, kad diskai iš Ukrainos pasižymi savybėmis, dėl kurių juos greičiausiai buvo galima naudoti kaip saulės kompasus. Jie taip pat panašūs į Grenlandijoje ir Lenkijoje rastus vikingų dirbinius.
Medieval Stone Discs Discovered In Ukraine May Be Viking Solar Compasses
— Paul Quibell-smith 🔶 (@QuibellPaul) January 11, 2025
https://t.co/oRIKjI24Ro
Paskirtis buvo nežinoma
Iš pradžių tyrėjai manė, kad vietos bendruomenės šiuos diskus naudojo kaip kalendorius arba kaip įrankius daiktams galąsti ar papuošalams gaminti.
„Šie diskai anksčiau buvo interpretuojami įvairiai, įskaitant kalendorius ir amatų įrankius“, – rašoma tyrime.
Tačiau kai kurie unikalūs jų bruožai, pavyzdžiui, aštrūs žiedų linijų raižiniai ir kiti iš pažiūros kruopštūs raštai, kėlė klausimų dėl tikrosios jų paskirties.
Atliktas tyrimas
Tyrimas patvirtina, kad diskai buvo pagaminti XII-XIII a., o trys iš jų yra panašūs į kitur aptiktus vikingų kompasus.
„Atlikus matavimus ir paviršiaus analizę, pastebėta, kad trys akmeniniai diskai pasižymi panašumu į vikingų saulės kompasus, kurių pavyzdžių buvo rasta Grenlandijoje ir Baltijos jūros regione“, – pažymima tyrime.
Vikingai į teritorijas, esančias aplink Baltijos jūrą, dabartinę Ukrainą, Rusiją ir Baltarusiją, pradėjo keltis maždaug VIII-IX mūsų eros amžiuje, kūrė gyvenvietes ir supažindino vietos bendruomenes su savo technologijomis, įskaitant navigacijos įrankius.
„Žaliavos kilmė leidžia manyti, kad jie buvo gaminami vietoje. Formai ir funkcijai įtakos galėjo turėti Skandinavijos prekybininkai ir jūreiviai“, – teigiama tyrime.
Mokslininkai paragino atlikti tolimesnius tyrimus ir archeologinius eksperimentus, kad būtų patvirtinta, ar šie diskai turėjo „praktinę navigacinę paskirtį“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!