16 metų A. Navalną gynusi Olga Michailova sakė, kad jo grįžimas į Rusiją sukėlė tragišką įvykių grandinę, privedusią prie jo mirties ir, praėjusią savaitę, trijų jo teisininkų komandos narių įkalinimo dėl kaltinimų ekstremizmu.
Vasario 16 dieną bus minimos pirmosios charizmatiškojo politiko mirties atokioje įkalinimo įstaigoje Arktyje metinės. Jo šalininkai šią mirtį laiko Kremliaus sankcionuota žmogžudyste.
„Šiandien labai gailiuosi, kad nepadariau visko, kas įmanoma, visko, kas nuo manęs priklausė, kad neleisčiau jam grįžti į Maskvą“, – sakė O. Michailova interviu Paryžiuje.
„Jaučiu, kad nepakankamai stipriai spaudžiau“, – apgailestavo ji.
A. Navalnas 2020-aisiais vos išgyveno apsinuodijimą sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Po gydymo Vokietijoje jis 2021-ųjų sausio 17 dieną grįžo į Rusiją ir iškart buvo sulaikytas, o vėliau įkalintas.
Jis mirė atokiame Arkties kalėjime 2024-ųjų vasario 16 dieną, neaiškiomis aplinkybėmis. Jo sąjungininkai ir šeima teigia, kad jis buvo nužudytas prezidento Vladimiro Putino įsakymu. Pats A. Navalnas savo memuaruose prognozavo, kad kalėjime bus nunuodytas.
„Šis sprendimas grįžti sausio 17-ąją turėjo nepataisomų, tragiškų pasekmių“, – sakė O. Michailova.
„Jam, jo advokatams, jų šeimoms, visiems“, – pridūrė teisininkė.
Praėjusį penktadienį Rusijos teismas tris A. Navalno teisinės gynybos komandos narius pripažino kaltais dėl dalyvavimo „ekstremistinės organizacijos“ veikloje. Vadimas Kobzevas buvo nuteistas kalėti penkerius su puse metų, Aleksejus Lipceris – penkerius metus, o Igoris Serguninas – trejus su puse metų.
Net tai, kad trys advokatai buvo nuteisti sausio 17-ąją – dieną, kai prieš ketverius metus A. Navalnas nusprendė grįžti į Rusiją, – nebuvo atsitiktinumas, sakė O. Michailova.
„Jis jiems kėlė tokį pavojų, jie jo taip nekentė, kad ir toliau keršija jo advokatams“, – pridūrė ji.
Teisininkė atostogavo užsienyje, kai 2023-iaisiais buvo sulaikyti trys opozicionieriaus advokatai. Ji nusprendė negrįžti į Rusiją, kur vėliau teismas nurodė sulaikyti ir ją.
Slapti pasiklausymai
O. Michailova teigė, kad jos kolegų įkalinimas yra skaudžiausias smūgis advokatūrai Rusijoje nuo diktatoriaus Josifo Stalino laikų, ir pažymėjo, kad pirmą kartą šiuolaikinėje Rusijoje advokatams pateikti kaltinimai kartu su jų klientais.
„1937-aisiais buvo išvalyta daug advokatų. Ir po to sovietmečiu daugiau tokių bylų nebuvo“, – sakė ji.
Ji teigė, kad valdžios institucijos kalėjime pasiklausydavo konfidencialių A. Navalno ir jo advokatų pokalbių, o vėliau tuos įrašus panaudojo prieš gynybos komandą.
„Kaip suprantu, jie ne tik klausėsi telefoninių pokalbių, bet ir už sienos buvo asmuo, kuris viską užsirašinėjo“, – sakė ji.
O. Michailova pridūrė, kad Rusijoje nebėra advokato ir kliento konfidencialumo.
Advokatė taip pat sakė, kad Vakarai padarė „labai didelę politinę klaidą“ pašalindami Rusiją iš Europos Tarybos (ET) po to, kai V. Putinas pasiuntė savo karius į Ukrainą. Tai reiškia, kad rusai nebegali kreiptis į Strasbūre įsikūrusį Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT).
Ji sakė, kad po to A. Navalno kalinimo sąlygos pablogėjo.
„Valdžios institucijos darė, ką norėjo. Jos suprato, kad gali veikti visiškai nebaudžiamai. Anksčiau jos buvo traukiamos atsakomybėn“, – pridūrė advokatė.
„Jei Rusija ir toliau būtų likusi Europos Tarybos ir Europos teismo nare, galbūt ši tragedija nebūtų nutikusi nei Aleksejui, nei jo advokatams“, – teigė O. Michailova.
„Nebuvo lemta“
51 metų O. Michailova gavo prieglobstį Prancūzijoje ir bando prisitaikyti prie naujo gyvenimo Paryžiuje.
„Visą laiką įtikinėjau save, kad esu gerame mieste, gražiame mieste, viename gražiausių miestų“, – sakė ji.
„Tiesiog tai nebuvo mano pasirinkimas, tiesa? Tiesiog atsidūriau tokioje situacijoje, o kai tai nėra tavo pasirinkimas, iš tiesų labai sunku“, – teigė teisininkė.
Ji kasdien mokosi prancūzų kalbos.
„Aleksejus man visada sakydavo: „Mokykis užsienio kalbų, mokykis užsienio kalbų", – sakė ji, – Taigi dabar turiu mokytis užsienio kalbų.“
A. Navalno mirtis ją sugniuždė, tačiau ji pripažino, kad „dabar tapo šiek tiek lengviau kvėpuoti“.
Vis dėlto ji nesutelkė pakankamai drąsos, kad perskaitytų „Patriotą“ – praėjusį spalį išleistus pomirtinus A. Navalno memuarus.
„Pradėjau skaityti kelis kartus, kai kuriuos tekstus žinojau. Tiesiogine prasme pradėdavau skaityti pirmą puslapį ir žinojau, kada ir kaip jis buvo parašytas. Ir užversdavau knygą, tiesiog negalėdavau to padaryti“, – teigė teisininkė.
„Kai ją skaitai, būna nepakeliamai sunku“, – sakė ji ir pridūrė, kad jau perskaitė kelis puslapius.
Nepaisant visko, O. Michailova nesigaili, kad priėmė A. Navalną kaip klientą.
„Daugelį metų buvau arti šio absoliučiai nuostabaus žmogaus“, – sakė ji.
„Visada labai mylėjau savo darbą. O pareigos jausmas visada nugali visas baimes“, – pridūrė advokatė.
Kalėjime A. Navalnas daug skaitė ir labai pasikeitė, sakė O. Michailova.
„Jis taip sustiprėjo, taip išaugo visomis prasmėmis, kad aš maniau, jog jis bus neįtikėtinas mūsų šalies lyderis“, – sakė ji.
„Bet taip nebuvo lemta“, – pridūrė teisininkė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!