• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naudodamasis savo turtu ir įtaka internete, Elonas Muskas bando suburti nusivylusius rinkėjus iš respublikonų ir demokratų stovyklų. Liepos 5 d. jis paskelbė ketinantis mesti iššūkį JAV dvipartinei sistemai.

Naudodamasis savo turtu ir įtaka internete, Elonas Muskas bando suburti nusivylusius rinkėjus iš respublikonų ir demokratų stovyklų. Liepos 5 d. jis paskelbė ketinantis mesti iššūkį JAV dvipartinei sistemai.

REKLAMA

Dar liepos 4-ąją E. Muskas iškėlė klausimą, į kurį, tikėtina, jau žinojo atsakymą: „Ar turėtume įkurti Amerikos partiją?“ Iš 1,2 mln. atsakiusių vartotojų 60 proc. pasirinko „taip“, ir to pakako, kad E. Muskas paskelbtų: „Šiandien įkurta Amerikos partija, kad jums sugrąžintume laisvę.“

Jo idėja – sukurti naują, verslui palankią, fiskališkai atsakingą partiją, kuri pritrauktų nusivylusius rinkėjus iš abiejų pagrindinių partijų, rašo „The Times“.

REKLAMA

Po to, kai gegužę susipyko su Donaldu Trumpu ir pasitraukė iš vyriausybės efektyvumo didinimo programos „Doge“ vadovo pareigų, E. Muskas, regis, siekia revanšo – sukurdamas trečiąją partiją, kuri sugriautų nusistovėjusį status quo.

REKLAMA
REKLAMA

D. Trumpas sureagavo į buvusio sąjungininko sumanymą, pavadindamas trečiosios partijos steigimą „juokingu“. Liepos 6 d. vakarą kalbėdamas su žurnalistais „Air Force One“ lėktuve, jis teigė: „Visada egzistavo dvipartinė sistema, ir manau, kad trečioji partija tik dar labiau padidintų sumaištį.“

Muskas ne kartą grasino panaudoti savo likusią įtaką

Nors E. Muskas paskelbė apie savo sprendimą, D. Trumpo aplinkai tai nebuvo staigmena. Nuo tada, kai technologijų milijardierius pasitraukė iš Baltųjų rūmų programos, jis ne kartą grasino panaudoti savo likusią įtaką, kad pakenktų respublikonų partijai artėjančiuose rinkimuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per pastarąsias savaites žodžių karas tarp D. Trumpo ir E. Musko paaštrėjo – nuo finansavimo sustabdymo konfliktas peraugo į planus steigti konkurencinę partiją. 

Trumpas toliau reiškia susirūpinimą. „Truth Social“ platformoje jis rašė, kad E. Muskas „nuvažiavo nuo bėgių“.

Trečiosios partijos JAV politikoje dažnai sulaukia daug dėmesio pradžioje, bet retai sugeba įveikti dvipartinės sistemos inerciją. 1992 m. Rossas Perotas kandidatavo į prezidentus kaip nepriklausomas kandidatas, gavo 19 proc. balsų, tačiau negavo nė vieno rinkikų kolegijos balso.

REKLAMA

Vis dėlto E. Muskas žada pradėti nuo mažesnių tikslų. Jis supranta, kad naujai partijai būtų sunku kelti kandidatą į prezidentus, todėl planuoja susitelkti į 2026 m. vidurio kadencijos rinkimus: „Vienas iš būdų tai įgyvendinti – sutelkti dėmesį tik į dvi ar tris Senato vietas ir aštuonias ar dešimt Atstovų Rūmų apygardų“, – rašė jis.

Nepaisant kalbų apie naują judėjimą, iki šiol aktyviausiai išreikštas susidomėjimas labiau primena buvusių D. Trumpo sąjungininkų, netekusių jo palankumo, sugrįžimą.

REKLAMA

Buvęs D. Trumpo komunikacijos patarėjas Anthony Scaramucci pareiškė norą prisijungti. Keletas Kamalą Harris remiančių milijardierių taip pat išreiškė susidomėjimą.

„Tai tik bandymas likti aktualiam, kuris greitai išblės“

Demokratų ir respublikonų reakcija kol kas yra atsargi ir skeptiška. Vienas MAGA judėjimo atstovas teigė: „Tai niekur neves. Tai tik bandymas likti aktualiam, kuris greitai išblės.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, demokratai svarsto, ar ši iniciatyva galėtų būti jiems naudinga – jei E. Muskas atimtų balsų iš respublikonų kandidato svarbiose valstijose, tokiose kaip Šiaurės Karolina ar Meinas. Jie tikisi, kad E. Muskas suskaldys dešiniųjų balsus ir taip padidins demokratų šansus.

Didžiausias E. Musko pranašumas – pinigai ir pasiekiamumas internete. Jau dabar kai kurie MAGA šalininkai grasina palikti platformą „X“ protestuodami.

REKLAMA

Šio judėjimo dalyviai pašiepiamai vertina E. Musko idėją steigti partiją, pabrėždami, kad jis nėra gimęs JAV, o kilęs iš Pietų Afrikos.

E. Muskas jau įsitikino, kad pinigai – dar ne viskas. Nepaisant milžiniškų investicijų į respublikonų kandidato kampaniją rinkimuose į Viskonsino Aukščiausiąjį Teismą, laimėjo demokratų remiama Susana Crawford.

REKLAMA

Kaip sakė vienas aukšto rango respublikonas: „Nemanau, kad Muskas turi daug šansų nusipirkti įtakos. Jei jis susirungs su Trumpo remiamu kandidatu, tikėtina, kad pralaimės, nes demokratai bus motyvuoti balsuoti prieš Musko atstovą, o Trumpas jiems nepadės. Be Trumpo, Muskas – lyderis be bazės.“

Vis dėlto E. Musko šalininkai teigia, kad jis jau daugybę kartų buvo nurašytas ir vis tiek įrodė savo vertę. Jie tiki, kad jis turi ryžto, lėšų ir įtakos pasiekti tai, ko kitiems nepavyko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų