20-metis Ilja (saugumo sumetimais pakeistas vardas – red. past.) aktyviai dalyvavo pirmosios protestų akcijų dienos riaušėse. Kaip jis pats prisipažino, padėjo išlaisvinti žmones iš OMON pareigūnų rangų, veržėsi per užkardas. Jis taip pat tvirtina, gerai prisimenantis, kuomet jėgos struktūrų atstovai pradėjo naudoti garsines spec. priemones prieš protesto akcijų dalyvius.
„Iš pradžių susidarė įspūdis, kad jos (granatos, – red. past.) baisiau skamba ir atrodo iš toli, negu bėgant per jas užsidengus ausis“, – prisiminė jis.
Vaikinas taip pat tvirtina, kad pajuto neviltį, kuomet išvydo sunkvežimius su grotomis, skirtus gabenti protesto akcijos dalyvius ir vandens patrankas.
„Vienintelis, kas mums liko – šaukti lozungus. Tačiau žodžiai neišgelbės nuo smurto“, – dalijosi įspūdžiais jaunuolis, tvirtinantis, kad tą rugpjūčio 9-10 naktį išgyveno tikrą siaubą.
„Aš bėgiojau po kiemus visiškai vienas, aplink nieko nebuvo, net languose nedegė šviesa, o gatvėse stovėjo kolonos technikos. Aš mačiau, kaip OMON bėgiojo po kiemus, čiupo žmones, stovėjusius gatvėje ar šalia laiptinių. Mano principas tuo metu buvo: „Nestovėjimas vietoje – tai gyvybė“, – pasakojo jis.
Netrukus jis sutiko vyruką, sėdėjusį automobilyje. Galimai, tai išgelbėjo jį nuo sulaikymo tą dieną.
Vienam vyrui pareigūnų granata nutraukė pėdą
Rugpjūčio 10-osios protesto akciją jis vadino „šventine“.
„Dainas dainavom, klausėmės lozungų. Aš ilsėjausi ir laukiau: iš kur dabar galėtų ateiti smogikai?“, – „Belsat“ cituojamas jaunas vyras.
Atsirado jie netikėtai, iškart panaudodami garsines granatas. „Jie nurovė prie mano akių žmogui pėdą. Trys vyrukai nutempė jį į stotelę, kur paguldė ant suolelio ir iškvietė greitąją. Aš labai džiaugiausi, sužinojęs, kad jis išgyveno“, – pasakojo Ilja.
OMON neprisileido žmonių arčiau, nei 50 metrų atstumu – visi nuolat turėjo atsitraukinėti. „Man tuo metu pasirodė, kad mes pralaimėjome, dar ir apie žuvusįjį sužinojome“, – aiškino jis.
Ilja tuomet nusprendė grįžti į savo gimtąjį Gomelį. Jam atrodė, kad ten protestai dar neužgeso. Rugpjūčio 11-ąją jis dalyvavo vietinėje akcijoje. Pasakojo, kad vaikščiojo su raudonai balta juosta, ten jį ir pastebėjo milicininkai.
Vaikinas buvo sulaikyta netoli centrinės miesto aikštės. Sulaikymo metu jo nemušė, nuvežė į vieną iš milicijos poskyriu, kur apžiūros metu surado pipirinį balionėlį.
„Dėl to mane nuvedė į ypatingąjį aukštą. Atidaužė dubenį, žemino: ir žodžiais, ir nardino galvą į klozetą. Kuomet atsisakiau dalyvauti apklausoje, mušė ir kūną ir per galvą daužė“, – prisiminė jis.
Vos paleistas į laisvę vaikinas vėl ėjo į protesto akcijas
Tą pačią dieną vietos teismas skyrė jam 10 parų administracinio arešto bausmę. Šią bausmę jis atliko Gomelio tardymo izoliatoriuje, kur kameroje laiką leido kartu su 22 žmonėmis. Didžioji dalis jų – protesto akcijų dalyviai. Tačiau buvo ir atsitiktinių praeivių, kuriuos tiesiog sučiupo ir pasodino kartu su visais kitais.
Vaikinas pripažino, kad jo kameroje daugiau sumuštų po sulaikymo nebuvo. Izoliatoriuje netgi leido ilgiau miegoti, nei įprasta įkalinimo įstaigoje. Tačiau visus reguliariai vedžiojo grupėmis po 10 žmonių rašyti prisipažinimus ir atgailavimus dėl padarytos veikos. Ilja pasirašyti jam pakištą popierių atsisakė.
Į laisvę jį išleido rugpjūčio 15-ąją, o jau kitą dieną jis sudalyvavo eilinėje protesto akcijoje. Pateikė apeliaciją dėl teismo sprendimo ir parašė pareiškimą Tyrimų komitetui dėl milicininkų smurto. Vaikino teigimu, jis jaučiasi gerai, ypatingų traumų sulaikymo metu nepatyrė.
Baltarusijoje nuo rugpjūčio 9-osios visoje šalyje tęsiasi masiniai protestai dėl šių metų prezidento rinkimų rezultatų. Centrinės rinkimų komisijos teigimu, juos jau šeštąjį kartą paeiliui laimėjo dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka, oficialus rezultatas – 80,1 proc. Pagrindinė konkurentė – į Lietuvą turėjusi bėgti Svetlana Cichanouskaja – CRK duomenimis surinko 10,12 proc.
Protesto akcijų metu buvo sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių. Daug jų pasakojo apie žiaurų pareigūnų elgesį sulaikymo metu, rašoma „Belsat“. Užfiksuoti elektros šoko panaudojimo, marinimo badu, net seksualinės prievartos atvejai.
Daugiau liudininkų pasakojimų apie įvykius Baltarusijoje pamatykite šiame vaizdo siužete: