Atsakymas slypi tame, kad arbūzą sudaro ne tik vanduo. Šiame sultingame vaisiuje gausu vitaminų ir mineralų, iš kurių svarbiausias – kalis. Vienoje arbūzo skiltelėje (maždaug 286 g) yra 320 miligramų kalio, o tai sudaro apie 12 proc. rekomenduojamos paros normos moterims ir apie 9 proc. rekomenduojamos paros normos vyrams.
Kalio perteklius organizme
Vidutiniam sveikam žmogui arbūzas yra gausus kalio šaltinis, kuris yra naudingas, atsižvelgiant į daugelį jo funkcijų organizme. Jį naudoja mūsų nervai, kad padėtų perduoti signalus, įskaitant tuos, kurie sukelia raumenų susitraukimą, palaikytų normalų skysčių kiekį už ląstelių ribų ir kontroliuotų kraujospūdį.
Įprastomis aplinkybėmis kalio perteklių, nepanaudotą žmogaus sveikatos procesams, pašalina inkstai ir jis pasišalina su šlapimu. Tačiau žmonių, sergančių LIL, inkstai ne taip veiksmingai filtruoja kalį, skelbia portalas „IFL Science“.
Trims pacientams, dalyvavusiems tyrime, suvalgius per daug kalio turinčio arbūzo, išsivystė sunki hiperkalemija, t. y. būklė, kai kalio kraujyje yra per daug.
Pacientų kraujyje buvo nuo 6,6 iki 7,4 milimol/l kalio – normali norma yra nuo 3,5 iki 5,0 mmol/l. Visi trys asmenys kasdien nuo trijų savaičių iki dviejų mėnesių kasdien vartojo didelius arbūzo vaisiaus arba sulčių kiekius.
Simptomai ne visada akivaizdūs
Nors pacientai buvo pastebėti sveikatos priežiūros specialistų, hiperkalemija ne visada pasireiškia akivaizdžiais simptomais, kaip buvo vieno iš trijų pacientų atveju. Tačiau ji gali turėti ir gana rimtų pasekmių.
Pavyzdžiui, kitiems dviem pacientams pasireiškė širdies sutrikimų, kurie buvo susiję su kalio pertekliumi: vienam iš jų širdies ritmas buvo lėtesnis nei įprastai, o antrasis patyrė defibriliatoriaus implanto, skirto atkurti reguliarų širdies ritmą, šoką.
Kiti, galintys pasireikšti, simptomai:
- Raumenų silpnumas;
- Dilgčiojimo pojūtis;
- Pykinimas;
- Dusulys ir krūtinės skausmas (retais ir sunkiais atvejais).
Laimei, nors hiperkalemija gali būti rimta, ją galima gydyti. Tyrime dalyvavusių pacientų atveju jų neatidėliotinas gydymas buvo medikamentinis, tačiau taip pat buvo rekomenduota visiems sumažinti arbūzų vartojimą. Po kelių mėnesių atlikus tolesnę stebėseną paaiškėjo, kad kalio kiekis vėl tapo normalus.
Atvejo tyrimo autoriai tikisi, kad tai padės atkreipti dėmesį į mažai žinomus pavojus, kuriuos kelia per gausus arbūzų valgymas žmonėms, sergantiems LIL.
„Arbūzas yra populiarus vasaros vaisius, ir nors bananai, bulvės ir pomidorai garsėja kaip hiperkalemijos sukėlėjai, dažnai nepastebima hiperkalemijos rizika kyla ir suvalgius per daug arbūzų“, – rašo jie.
Tyrimo autoriai priduria: „Hiperkalemijos priežasties atpažinimas yra labai svarbus gydymui ir būsimų epizodų prevencijai“.