• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva pagal slaugytojų darbo užmokestį Europoje yra žemiausioje pozicijoje – vos 25-ta. Mūsų šalies slaugytojai gauna mažiausią atlyginimą, kuris, lyginant su dosniausią atlyginimą mokančiu Liuksemburgu, yra net 9 kartus mažesnis. Slaugytojų streikai dėl darbo užmokesčio ir darbo sąlygų atspindi daugelio Europos šalių sveikatos priežiūros darbuotojų kovą.

Lietuva pagal slaugytojų darbo užmokestį Europoje yra žemiausioje pozicijoje – vos 25-ta. Mūsų šalies slaugytojai gauna mažiausią atlyginimą, kuris, lyginant su dosniausią atlyginimą mokančiu Liuksemburgu, yra net 9 kartus mažesnis. Slaugytojų streikai dėl darbo užmokesčio ir darbo sąlygų atspindi daugelio Europos šalių sveikatos priežiūros darbuotojų kovą.

REKLAMA

Profesinės sąjungos teigia, kad per pastarąjį dešimtmetį darbo užmokestis, ypač viešajame sektoriuje, realiai sumažėjo, o dėl dviženklės infliacijos sukeltos pragyvenimo išlaidų krizės daugelis sunkiai apmoka sąskaitas, skelbia portalas „Euronews“.

Sveikatos specialistai nuolat rengia streikus

Remiantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) paskelbtu duomenų rinkiniu, ligoninių slaugytojų metinis bruto darbo užmokestis Jungtinėje Karalystėje 2010–2019 m. nominaliai padidėjo 10 proc., tačiau realiai sumažėjo 6 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinė Karalystė nėra vienintelė šalis, kurioje praėjusiais metais streikavo sveikatos priežiūros darbuotojai.

Ispanijoje streikavo tūkstančiai sveikatos priežiūros darbuotojų, įskaitant skubios pagalbos tarnybose dirbančius gydytojus. Jie reikalavo ne tik gerokai padidinti jų atlyginimus, bet ir daugiau darbuotojų bei išteklių.

REKLAMA

Prancūzijoje sveikatos priežiūros darbuotojai keliuose miestuose dalyvavo protestuose, kuriuose buvo keliami panašūs reikalavimai.

Turkijoje sveikatos priežiūros darbuotojai streikavo siekdami geresnio darbo užmokesčio ir darbo sąlygų. Keliuose Turkijos miestuose jie išėjo į gatves, reikalaudami imtis daugiau veiksmų, kad būtų išvengta smurto po to, kai paciento giminaitis nušovė kardiologą.

REKLAMA
REKLAMA

Turkijos gydytojų asociacijos duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį tūkstančiai Turkijos gydytojų išvyko dirbti į užsienį. Jie dažniausiai renkasi Vakarų šalis, ypač Vokietiją.

Sveikatos priežiūros personalas, ypač ligoninių slaugytojos, nepaliaujamai dirbo per COVID-19 pandemiją. Daugelyje Europos šalių sveikatos specialistai reikalauja geresnio darbo užmokesčio, geresnių darbo sąlygų ir daugiau išteklių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek Europoje mokama slaugytojams? Kurios šalys slaugytojams moka daugiausiai ir mažiausiai ir kaip per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė slaugytojų atlyginimai?

Europoje slaugytojų atlyginimai labai skiriasi

EBPO duomenimis, 2020 m. arba artimiausiais metais, apie kuriuos turima duomenų, oficialus metinis bruto darbo užmokestis ligoninėse svyravo nuo maždaug 11 880 eurų Lietuvoje iki 101 151 euro Liuksemburge. Į duomenų rinkinį įtrauktos 25 Europos šalys.

REKLAMA

Be Liuksemburgo, septyniose šalyse metinis pradinis bruto darbo užmokestis viršijo 50 tūkst. eurų. EBPO duomenimis, tarp jų nėra Vokietijos (46 829 eurai) ir Jungtinės Karalystės (42 588 eurai).

Slaugytojai Prancūzijoje ir Italijoje uždirba perpus mažiau nei Belgijoje ir Šveicarijoje

Metinis slaugytojo darbo užmokestis Prancūzijoje (35 531 euras) arba Italijoje (29 222 eurai) buvo mažiau nei pusė metinio darbo užmokesčio Belgijoje (72 508 eurai) ir beveik perpus mažesnis nei Šveicarijoje (70 965 eurai).

REKLAMA

Mažiausius slaugytojų atlyginimus gauna Lietuva (11 880 eurų), po jos seka Turkija (12 172 eurai) ir Latvija (13 551 euras).

Atlyginimai ir perkamosios galios paritetas

Reitingas pasikeičia, kai atlyginimus vertiname pagal perkamosios galios paritetą (PGP). PPP yra kainų lygio skirtumų rodiklis. Kitaip tariant, jis parodo, kiek valiutos vienetų kainuoja tam tikras prekių ar paslaugų kiekis skirtingose šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Eurostato, naudojant PGP galima „pašalinti kainų lygio skirtumų įvairiose šalyse poveikį“, nes jis gali būti naudojamas kaip savotiškas valiutos perskaičiavimo kursas, kuriuo nacionalinėmis valiutomis išreikštos išlaidos perskaičiuojamos į dirbtinę bendrą valiutą.

2020 m. slaugytojų darbo užmokestis pagal PPP svyravo nuo 18,7 tūkst. eurų Lietuvoje iki 66,8 tūkst. eurų Liuksemburge. 20 ES šalių vidurkis buvo 35,3 tūkst. eurų. Nors PPP skirtumai tarp šalių yra mažesni, palyginti su nominaliųjų atlyginimų skirtumais, jie vis tiek labai skiriasi.

REKLAMA

Po Liuksemburgo pagal didžiausią pagal PGP apskaičiuotą darbo užmokestį rikiuojasi Belgija (62,3 tūkst. eurų) ir Nyderlandai (50,6 tūkst. eurų). Po Lietuvos seka Latvija (18,8 tūkst. eurų) ir Portugalija (21,4 tūkst. eurų).

Suomijoje slaugytojų darbo užmokestis (31,2 tūkst. eurų) pagal PGP buvo mažesnis už ES vidurkį.

Stebėtina, kad Turkijoje slaugytojų darbo užmokestis (31,7 tūkst. eurų) pagal PGP buvo didesnis nei keliose ES šalyse, pavyzdžiui, Suomijoje, Italijoje ir Graikijoje.

REKLAMA

Lietuvoje slaugytojams mokamas mažesnis nei vidutinis darbo užmokestis

Slaugytojų darbo užmokesčio ir vidutinio darbo užmokesčio santykis kiekvienoje apskrityje taip pat yra naudingas rodiklis. Vidutinis darbo užmokestis šalyje apskaičiuojamas pagal bendrą mokamą darbo užmokestį ir vidutinį darbuotojų skaičių visoje ekonomikoje.

2020 m. slaugytojo atlyginimo ir vidutinio darbo užmokesčio santykis svyravo nuo 0,88 Lietuvoje iki 1,58 Belgijoje. Tai reiškia, kad slaugytojai Belgijoje uždirba 1,58 karto daugiau nei vidutinis darbo užmokestis šalyje. Šis santykis 20 ES šalių vidurkis buvo 1,2.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje, Latvijoje, Suomijoje, Prancūzijoje ir Šveicarijoje slaugytojams mokamas mažesnis nei vidutinis darbo užmokestis šalyje. Prancūzijoje slaugytojo atlyginimo ir vidutinio darbo užmokesčio santykis buvo 0,91, o Šveicarijoje – 0,88. Santykis buvo didesnis Ispanijoje (1,5), Čekijoje (1,42) ir Lenkijoje (1,36).

Slaugytojų darbo užmokesčio ir vidutinio darbo užmokesčio santykis

Kaip per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė slaugytojų atlyginimai?

REKLAMA

Nominalus slaugytojų metinio bruto darbo užmokesčio pokytis 2010–2020 m. buvo didžiausias Islandijoje, kur per pastarąjį dešimtmetį darbo užmokestis padidėjo 123 proc. Nominalusis pokytis reiškia vertes, gautas neatsižvelgiant į infliaciją.

Kai kuriose ES valstybėse narėse, pavyzdžiui, Vengrijoje (104 proc.), Estijoje (94 proc.), Čekijoje (92 proc.) ir Slovakijoje (91 proc.), per šį laikotarpį taip pat buvo užfiksuotas staigus augimas.

REKLAMA

2010–2020 m. slaugytojų darbo užmokestis sumažėjo trijose Europos šalyse: Norvegijoje (1 proc.), Italijoje (4 proc.) ir Graikijoje (16 proc.). Norvegijoje darbo užmokestis sumažėjo dėl valiutos kurso pokyčių.

Pokytis realiąja verte: Sumažėjimas Jungtinėje Karalystėje ir sąstingis Prancūzijoje

Realiosios išraiškos pokytis yra reikšmingesnis, nes atsižvelgiama į infliaciją. Iš devynių atrinktų šalių 2010–2020 m. darbo užmokestis realiai padidėjo septyniose šalyse (Vengrijoje, Slovakijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje ir Belgijoje).

Tačiau Jungtinėje Karalystėje per šį laikotarpį (2010–2019 m.) sumažėjo 6 proc. ir nepakito Prancūzijoje.

..uztad,slaugytoju valdzia,kokius pinigus plešia...
Jei slaugytoja gerai atlieka savo darbą, neburbuliuoja, aš tik už tai, kad joms būtų geri atlyginimai. Jos dirba tikrai sunkų darbą, čia jums ne prie kompiuterio ekrano sėdėti apsimetant, kad dirbat.
Jų viršininkai nenori su jais dalintis bendro darbo rezultatais.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų