Pastaraisiais mėnesiais Atlanto vandenyno temperatūra mušė rekordus, taip prisidedant prie pietryčių Europoje tvyrančio karščio, teigia prognozių bendrovės „Maxar Technologies Inc.“ meteorologas Matthew Drossas.
Gaisrai niokoja vis didesnes teritorijas
„Pasaulinės jūros paviršiaus temperatūros būklė yra svarbi, nes vandenynai ir atmosfera glaudžiai sąveikauja“, – sakė M. Drossas.
Klimato kaita didina ekstremalių orų poveikį visame pasaulyje, o 2024 m. gali tapti karščiausiais per visą istoriją. Šiaurės pusrutulis ruošiasi dar vienai kaitriai vasarai po to, kai karštis jau praėjusiais metais kėlė grėsmę milijonų žmonių sveikatai ir pragyvenimui.
Birželį Graikijoje kilo miškų gaisrai, nes temperatūra viršijo 40 laipsnių. Nuo populiarių Santorino ir Mikonos salų iki sostinės Atėnų – ateinančią savaitę yra didelė rizika, kad kils daugiau gaisrų.
Ketvirtadienį ir penktadienį kilo daugiau gaisrų, įskaitant vieną Kretos Retimno regione, kur valdžios institucijos net paprašė namų ūkių pasiruošti evakuacijai, jei prireiktų. Graikija ruošiasi sudėtingam savaitgaliui, nes šeštadienį beveik pusėje šalies paskelbtas aukštas arba net labai aukštas gaisrų pavojus.
Baltijos šalyse laukiama audrų
Tuo tarpu šiaurės Italija, taip pat šiaurinė Balkanų dalis ir Baltijos šalys liepą turėtų būti gausių kritulių centras. Ten susitinka vėsesnis oras iš šiaurės Europos ir šiltesnis oras iš pietryčių.
„Šioje zonoje gali kilti smarkios audros, kurios gali atnešti žalingų vėjų, krušos ir staigių potvynių“, – sakė „AccuWeather Inc.“ vyresnysis meteorologas Tyleris Roysas.
Kitose Europos dalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje, liepos mėnesį kritulių kiekis bus mažesnis už vidutinį.