Anksčiau buvo skelbiama, kad Vakarų šalys bando sutarti su Iranu dėl sankcijų šiai šaliai sušvelninimo, siekiant pasinaudoti jos turima nafta.
Praėjusią savaitę Iranas taip pat paskelbė, kad vienašališkai nutraukia derybas su kaimynine Saudo Arabija.
Derybos dėl Irano
Pagal 2015 metais sudarytą Irano, JAV, Kinijos, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos susitarimą Teheranui buvo pažadėta sušvelninti sankcijas mainais į jo branduolinės programos apribojimą.
Dabartinį derybų ratą lapkričio pabaigoje pradėjo Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija, Vokietija, Iranas ir Rusija, o JAV derybose dalyvauja netiesiogiai.
Jų tikslas – atgaivinti 2015 metais pasiektą Bendrą visapusišką veiksmų planą (JCPOA), kuris pradėjo byrėti, kai buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 metais vienašališkai pasitraukė iš susitarimo.
Rusija praėjusią savaitę pareiškė reikalaujanti garantijų, kad Vakarų sankcijos, įvestos jos ekonomikai po invazijos į Ukrainą, neturės įtakos jos prekybai su Iranu.
Išpuolis Irake
Iranas pirmadienį perspėjo, kad netoleruos iš Irako kylančių „grėsmių“, praėjus dienai po balistinių raketų paleidimo į, pasak jo, Izraelio objektą kaimyninėje šalyje.
Irano revoliucinė gvardija – šalies ginkluotųjų pajėgų ideologinis sparnas – sekmadienį pranešė, kad jos „galingų tiksliai nutaikomų raketų taikiniu“ tapo Izraelio „strateginis centras“ Irako šiauriniame Arbilio mieste.
Tačiau kurdų pareigūnai patikino, kad autonominio Kurdistano regiono sostinėje Arbilyje ir šalia jos nėra jokių žydų valstybei priklausančių objektų.
Sekmadienio išpuolis Arbilyje įvykdytas praėjus beveik savaitei po to, kai per pagrindiniam JAV sąjungininkui Izraeliui priskiriamą smūgį Sirijoje žuvo du Irano Revoliucinės gvardijos karininkai.
Irake, įskaitant Kurdistano regioną, tebėra likę JAV karių, dislokuotų vadovauti su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ kovojančiai koalicijai, nors jų skaičius yra mažesnis nei anksčiau.
JAV kariniai bei diplomatiniai interesai bei koalicijos pajėgos Irake nuolat tampa raketų ir ginkluotų dronų atakų taikiniais. Dėl šių išpuolių Vašingtonas kaltina proiranietiškas grupes, reikalaujančias likusių JAV karių išvedimo.