Pasak D. Kulebos, parama Kyjivui taip pat yra parama demokratijai, todėl būtina atgaivinti skubumo jausmą tarp sąjungininkų, kuris buvo pirmaisiais Rusijos invazijos metais, nes „Ukraina turėtų būti vienybės, o ne susiskaldymo objektas“, praneša „UNIAN“.
„Mes ir toliau kovosime turimais ištekliais, nes ant kortos pastatyta demokratija, saugumas ir klestėjimas pasaulyje. Ukrainai ant kortos pastatytas jos, kaip tautos, egzistavimas“, – pabrėžė D. Kuleba.
Kuleba: jei partneriai Ukrainai nepadės dabar, jie padės vėliau, bet „ekstremaliomis sąlygomis“
Jis taip pat pažymėjo, kad Ukraina ir toliau priešinsis Rusijos ginkluotai karinei agresijai, net jei Vakarų šalys nutrauks paramą.
„Ir tie patys politikai, kurie nusprendė atsisakyti remti mus, nuspręs paramą skirti, bet ekstremaliomis sąlygomis. Žvelgiant iš racionalaus taško, realistinės politikos požiūriu, prasmingiau teikti pagalbą dabar, kad ateityje būtų išvengta krizės“, – sakė D. Kuleba.
Ekspertas ragina Europą atsibusti
Šiuo metu nėra susidariusi padėtis, dėl kurios karas Ukrainoje galėtų būti įšaldytas arba su Rusija būtų galima susitarti derybų keliu, teigia britų istorikas, karo ekspertas Timothy Gartonas Ashas. Jo nuomone, Europa turėtų atsibusti ir imtis reikiamų veiksmų, kad užtikrintų Ukrainos pergalę.
„Pirmiausia turime aiškiai suprasti, kas vyksta Ukrainoje. Nėra jokios aklavietės, dėl kurios konfliktas galėtų būti įšaldytas arba išspręstas derybų keliu, kaip naiviai tikisi kai kurie Vakaruose. Veikiau esame pačiame ilgo ir sudėtingo karo, kuris, tikėtina, tęsis bent iki 2025 m., jei ne ilgiau, įkarštyje. Nė viena pusė nepasiduoda: viena iš jų vis dar gali laimėti, bet ne abi“, – rašo istorikas.
„Financial Times“ staripnsyje, kurį cituoja „Ukrainska Pravda“, jis pažymi, kad Kyjivą remiančių Vakarų partnerių pasirinkimas, kurį jos padarys per ateinančius kelis mėnesius, turės lemiamos įtakos karo baigčiai.
Timothy Gartonas Ashas (nuotr. SCANPIX)Vakarų partnerių pasirinkimas turės lemiamos įtakos karo baigčiai
Ekspertas mano, kad šiuo metu Vakarai daro pakankamai, kad užkirstų kelią Ukrainos pralaimėjimui, bet nepakankamai, kad padėtų jai laimėti.
„Financial Times“ T. G. Ashas priduria, kad 2024 m. partneriai galėtų suteikti Kyjivui priemonių, kurios padėtų atgauti daugiau teritorijų ir įtikinti Rusiją, kad ji negali laimėti: „Tai vienintelis kelias į ilgalaikę taiką“.
Jo nuomone, Ukrainai nedelsiant turėtų būti suteikta daugiau oro gynybos įrangos, ilgojo nuotolio raketų, įskaitant vokiškas „Taurus“, taip pat JAV „ATACMS“, kad Ukraina galėtų toliau stumti Vladimiro Putino Juodosios jūros laivyną.
Ilgalaikėje perspektyvoje pergalei pasiekti reikės intensyvesnių Ukrainos karių mokymų ir spartaus, esminio pramoninės ginklų ir amunicijos gamybos didinimo.
Galiausiai, anot istoriko, atsakomybė tenka Europai, nes vis dėlto kalbama apie Europos šalies apsaugą.