Jei D. Trumpas įgyvendintų JAV pasitraukimą iš Aljanso, Europa gynybos srityje galėtų pradėti veikti savarankiškai, rodo simuliacija.
„JAV politika, kuria siekiama sužlugdyti NATO, gali lemti Aljanso žlugimą, o ES gali tapti kandidate galiausiai pakeisti pagrindinę NATO funkciją – ginti Europą nuo Rusijos“, – rašė žaidimą sukūręs ir jam vadovavęs britų gynybos ekspertas Finley‘is Grimble‘as.
Nebūtina pasitraukti iš NATO
JAV nebūtina pasitraukti iš NATO, kad iškiltų grėsmė 75 metus gyvuojančiam Aljansui. Techniškai JAV negali pasitraukti iš NATO po to, kai 2023 m. Kongresas nubalsavo už draudimą pasitraukti be Kongreso pritarimo.
Portalas „Business Insider“ rašo, jog žaidimas parodė, kaip D. Trumpas, gali pakenkti NATO paprasčiausiai darydamas kuo mažiau, kad paremtų Aljansą.
„Donaldas Trumpas gali tiesiog stabdyti tai, ką NATO daro. Jam nebūtina išstoti iš NATO, kad ją sugriautų. Jis gali ją sugriauti iš vidaus“, – sakė D. Grimble‘as.
Jis sukūrė karinio žaidimo simuliaciją, kurioje žaidėjai (daugiausia britų gynybos, žvalgybos ir užsienio politikos specialistai) ėmėsi 32 NATO valstybių, taip pat Ukrainos ir Rusijos vadovų vaidmenų, o Kiniją vaidino teisėjai. JAV vaidino amerikietis, kuris bandė įsijausti į D. Trumpo mąstymą.
D. Trumpas, kuriam pateikti kaltinimai keturiose atskirose bylose, buvo kritikuojamas už chaosą Amerikos politikoje. O chaosas yra būtent tai, kas vyksta žaidime, kai fiktyvus D. Trumpas 2025 m. sausį pradeda eiti prezidento pareigas.
Naujoji administracija
Naujoji administracija nedelsdama bandys tarpininkauti taikos derybose (be Europos pagalbos) tarp Ukrainos ir Rusijos. Taikos deryboms nepavykus, D. Trumpas sumažins pagalbą Ukrainai.
Tada D. Trumpas drastiškai sumažins JAV dalyvavimą NATO reikaluose, įskaitant 50 proc. amerikiečių karinio turto Europoje, kur dislokuota daugiau kaip 100 tūkst. JAV karių, perkėlimą į Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną.
D. Trumpo administracija taip pat pradeda vykdyti naują „ramybės“ politiką. Ji apima įvairias „lėtėjimo politikos“ taktikas, pavyzdžiui, mažesnį JAV dalyvavimą NATO pratybose. Ypač nerimą keliantis žingsnis būtų uždrausti vyriausiajam sąjungininkų pajėgų Europoje vadui (SACEUR), antram pagal rangą NATO kariniam pareigūnui, veikti be išankstinių konsultacijų su Vašingtonu.
„SACEUR gali pradėti lėtinti veiklą arba užkirsti jai kelią. JAV gali tiesiog atimti finansavimą iš NATO programų ir jos žlugs“, – teigė simuliacijos kūrėjas.
Tęsiant žaidimą, JAV gali skųstis, kad kai kurios NATO narės nesugeba pasiekti Aljanso tikslo, kad gynybai būtų skiriama 2 proc. nuo kiekvienos šalies BVP
Prancūzija ir Vokietija ragins perimti NATO funkcijas
Žaidime Prancūzija ir Vokietija ragino Europos Sąjungą perimti NATO funkcijas. Tai papiktino Lenkiją, kuri tai įvertintų kaip prancūzų bandymą išstumti JAV ir pasiekti, kad Prancūzija taptų svarbiausia karine galia Europoje.
Kai kurios NATO narės taip pat sunerimo dėl idėjos, kad joms iš tikrųjų gali tekti kovoti su Rusija be Amerikos, galingiausios NATO narės, paramos.
Didžiosios Britanijos vadovaujama 10 Šiaurės Europos valstybių karinė koalicija, galinti veikti nepriklausomai nuo NATO, pradeda rengti karo veiksmų planus, kuriuose daroma prielaida, kad NATO paramos nebus. Turkija svarsto, ar likti neutralia, nepaisant įsipareigojimų NATO, jei Rusija užpultų Baltijos šalis.
Tačiau, kai Rusijos karas prieš Ukrainą atsidūrė aklavietėje, Rusija svarstė galimybę įsiveržti į Baltijos šalis, kurios yra NATO narės, kad pasinaudotų NATO susiskaldymu ir galbūt suskaldytų Aljansą dėl noro rizikuoti karu su Maskva.
Tačiau Kremlius galiausiai nusprendžia, kad Rusija neturi išteklių kovoti su Ukraina ir okupuoti Baltijos šalis, o įsiveržimas į NATO teritoriją kaip tik gali sugrąžinti Ameriką į Aljansą.
Padarinius jaučia visi
Žaidimo pabaigoje JAV pasitraukimo iš NATO padarinius jaučia visas pasaulis. Kinija supranta, kad JAV iš tikrųjų nukreipė dėmesį nuo Europos į Ramųjį vandenyną, o tai atgraso Pekiną nuo invazijos į Taivaną. Tačiau tai nedžiugina Japonijos, Australijos ir Pietų Korėjos, kurios nerimauja, kad D. Trumpas gali persigalvoti ir atsisakyti remti ir jas. Iranas įgauna drąsos įtvirtinti savo galią Artimuosiuose Rytuose, o tai skatina ginklavimosi varžybas su Saudo Arabija.
Britai buvo nusivylę. Jungtinė Karalystė tradiciškai rėmė transatlantinį Amerikos ir Europos aljansą, o ne vien tik Europos gynybos bloką. Tačiau šiame žaidime ji negalėjo įtikinti nei D. Trumpo sušvelninti savo reikalavimų, nei Europos NATO narių daugiau išleisti gynybai.
Karo žaidimų ekspertai visada perspėja, kad žaidimų nereikėtų laikyti ateities prognozėmis, o tik eksperimentais, kuriais siekiama ištirti galimybes. Nepaisant to, šis karo žaidimas, regis, patvirtino blogiausius kritikų, manančių, kad D. Trumpas gali sunaikinti NATO ir padaryti Europą pažeidžiamą puolimui, nuogąstavimus.
„JAV sumažino savo išteklius NATO atgrasymo ir gynybos misijoms, o tai reiškia, kad NATO neturėjo patikimų karo veiksmų planų, paruoštų Rusijos invazijai. Visa tai tapo nefunkcionalu. Ji tikrai nebuvo tokioje padėtyje, kad galėtų nuosekliai gintis nuo Rusijos žaidimo pabaigoje“, – teigė žaidimo kūrėjas.