Kinijos leidinyje „Global Times China“ pasirodė redakcinis straipsnis, kurioje kritikuojama Lietuvos pozicija Taivano klausimu, užsimenama ir apie Europos Sąjungos ar JAV atstovų išsakytą palaikymą mūsų valstybei, bei apie grėsmingas tokių veiksmų pasekmes.
„Lietuva nuėjo gerokai per toli ir palietė jautriausią Rytų Azijos tašką. Ji galimai net nesuprato, ką daro. Taivano klausimas yra jautriausia geopolitinė raudonoji linija visame vakariniame Ramiajame vandenyne. Kalbama apie esminius Kinijos interesus – Kinija niekada nesėdės ramiai jeigu šalis bando prisilieti šią raudonąją liniją“, – rašoma vedamajame straipsnyje.
Pažymima, kad net seniai Kinijai regione oponuojančios šalys, kaip JAV ir Japonija yra pasirinkusios atsargią taktiką ir nedrįsta staigiai žengti per toli.
„JAV neleido Taipėjaus ekonomikos ir kultūros atstovybei keistis savo pavadinimo pas save šalyje. Lietuvos sprendimo leisti Taivano valdžiai įkurti tokią atstovybę su „Taivanu“ pavadinime JAV palaikymas yra greitai besivystančio konflikto apėjimo bandymas“, rašoma „Global Times China“.
Kinų leidinyje pažymima, kad leidimas Taivano valdžiai įsteigti savo atstovybę su „Taivano“ vardu yra „neatsakingas elgesys, kuris sudrebins Kinijos ir Lietuvos ryšius“. Taip pat primenama, kad Lietuvoje yra vos mažiau nei trys milijonai gyventojų, o valstybė yra „labiausiai antirusiška Europoje“. Kinų valstybinio naujienų portalo tekste spėliojama, kad „gal savo provokatyvią politiką prieš Rusiją Lietuva (netyčia) nukreipė į niekada konfliktų neturėjusią Kiniją“.
Nevengiama ir grasinimų pasitelkti Rusiją: „Kinija privalo imtis griežtų atsakomųjų priemonių prieš Lietuvą. Jei Lietuva spyriosis, Kinija turi būti pasirengusi ryšių nutraukimui. Be to, Kinija turėtų prisijungti prie Rusijos ir Baltarusijos – dviejų kaimyninių šalių, ir ją nubausti. Kinija ir Rusija turi kartu suduoti stiprų smūgį vienam ar dviem JAV pakalikams, kad įspėtų kitas šalis. Kinija neturėtų leisti keliems JAV sąjungininkams išprovokuoti Kiniją ir Rusiją sulaužyti tarptautinių santykių principo esmę“.
Kinija tikisi, kad Rusijos ir Kinijos partnerystė padės „smogti šaliai, kuri neteko proto“. Ir būtent Lietuva, kuri „nuėjo toliausiai vienu metu provokuodama ir Kiniją, ir Rusiją, turėtų būti ta, kurią šios dvi šalys pamokys“.
Leidinio teigimu, Lietuvą reiktų pamokyti, kad kitos šalys nesumanytų sekti tuo pačiu keliu.
Kinija pareikalavo JAV susilaikyti nuo komentarų apie Pekino ir Lietuvos diplomatinį ginčą
Kinija ketvirtadienį pareikalavo, kad Jungtinės Valstijos susilaikytų nuo kaltinimų ir pastabų dėl Pekino santykių su kitomis valstybėmis, įsiplieskus diplomatiniam ginčui tarp Kinijos ir Lietuvos, glaudinančios ryšius su Taivanu.
„JAV padėtis ne tokia, kad galėtų rodyti pirštu ir skelbti neatsakingus pareiškimus. Raginame JAV pusę laikytis trijų bendrų Kinijos ir JAV komunikatų dėl „vienos Kinijos“ principo, kad būtų palaikomas Kinijos ir JAV santykių politinis pagrindas“, – sakoma Kinijos ambasados Vašingtone tinklalapyje paskelbtame pareiškime.
Šis pareiškimas buvo atsakas į JAV Valstybės departamento atstovo Nedo Price'o antradienį per „Twitter“ paskelbtą žinutę, kurioje rašoma, kad Jungtinės Valstijos palaiko savo sąjungininkę Lietuvą ir smerkia Kiniją dėl pastarųjų atsakomųjų veiksmų, įskaitant kinų ambasadoriaus atšaukimą iš Vilniaus ir reikalavimą, kad Lietuva atšauktų konsultacijoms savo ambasadorę iš Pekino. N. Price'as taip pat pabrėžė, kad JAV palaiko savo partnerius Europoje, plėtojančius ryšius su Taivanu.
Anksčiau antradienį Kinija dėl gilėjančių Lietuvos ryšių su Taivanu konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių Vilniuje ir paragino atšaukti Lietuvos ambasadorę Pekine. Kinijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad tokį sprendimą paskatino siekis Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę.
Taivanas prieš kelias savaites informavo apie atskirai nuo Kinijos Lietuvoje steigiamą atstovybę, ji turėtų pradėti veikti dar šią vasarą. Lietuva taip pat turėtų atidaryti prekybos atstovybę Taivane.
Maždaug 23 mln. gyventojų turintį Taivaną, oficialiai vadinamą Kinijos Respublika, kaip šalį pripažįsta tik 15 kitų valstybių. Lietuvos tarp jų nėra.
Kinija siekia izoliuoti Taipėjų pasaulinėje arenoje ir vengia bet kokiu atveju vartoti žodį „Taivanas“, kad tai nesuteiktų salai tarptautinio legitimumo.
Tačiau Taivanas faktiškai palaiko diplomatinius santykius su dešimtimis valstybių per savo Taipėjaus atstovybes. Lietuvoje steigiama atstovybė skiriasi tuo, kad turės Taivano pavadinimą.
Lietuva pastaruoju metu taip pat dovanojo Taivanui vakcinos nuo COVID-19, tai sulaukė teigiamos reakcijos iš vietos gyventojų.
Kinijos ambasados Vašingtone atstovas pareiškė, kad Lietuvos leidimas atidaryti Taivano atstovybę ir plėtoti oficialius santykius su Taipėjumi „šiurkščiai pažeidžia komunikato dėl Kinijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo dvasią, rimtai pažeidžia Kinijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą ir smarkiai prieštarauja vienos Kinijos principui, plačiai pripažįstamam tarptautinės bendrijos“.
„Būdama suvereni šalis, Kinija turi teisę tinkamai reaguoti ir turėtų tai daryti“, – sakoma ambasados pranešime.