Kinija susiduria su unikaliu demografiniu iššūkiu – joje yra beveik 35 milijonai vyrų, kurie nėra sukūrę šeimų. Vadinamasis „vyrų perteklius“ daugiausia atsirado dėl dešimtmečius trukusios vieno vaiko politikos, kuri iškreipė lyčių santykį, todėl daugelis vyrų negali susirasti sutuoktinių.
Per pastarąjį dešimtmetį problema sustiprėjo, ypač kaimo vietovėse, kuriose vyrauja aukštos nuotakų kainos ir besikeičiantis bendras požiūris į santuoką, todėl jauniems vyrams tampa sunkiau susirasti antrą pusę ir vesti.
Dingas Changfa, Siameno universiteto ekonomikos profesorius, pasiūlė šios problemos sprendimą – tarptautines santuokas. Remiantis „The South China Morning Post“ pranešimu, jis pasiūlė, kad kinai turėtų ieškoti nuotakų tokiose šalyse kaip Rusija, Kambodža, Vietnamas ir Pakistanas. Jis tvirtino, kad tai gali padėti sumažinti spaudimą vyrams, kurie negali sau leisti augančių santuokos išlaidų Kinijoje.
Pasiūlymas skatinti tarptautines santuokas šalyje sukėlė plačias diskusijas ir pasipiktinimą internete.
Santuoka Kinijoje brangi
Vyrai Kinijoje sumoka nuotakos kainą iki 600 000 juanių (apie 77 900 tūkst. eurų). Ataskaitoje teigiama, kad vidutinės disponuojamos pajamos kaimo vietovėse pernai buvo šiek tiek daugiau nei 20 000 juanių (apie 2 600 tūkst. eurų), todėl santuoka tampa vis labiau neįperkama.
„Kinijos kaimo vietovėje turime maždaug 34,9 mln. „likusių vyrų“, kurie susiduria su dideliais iššūkiais santuokoje: spaudimu dėl būsto, automobilių ir nuotakos kainos, kurių bendra suma siekia nuo 500 000 iki 600 000 juanių ( 65 000 – 77 900 tūkst. eurų), – sakė Dingsas Changfa.
2013 metų atliktas tyrimas pabrėžė ilgalaikių kultūrinių pokyčių poreikį, pavyzdžiui, skatinti teisingesnes lyčių normas ir didinti moterų kūdikių vertę. Net ir pasikeitus politikai, nemaža dalis nesusituokusių vyrų ir toliau formuos Kinijos socialinį, politinį ir ekonominį kraštovaizdį ateinančius dešimtmečius.
Pasipiktinimas dėl pasiūlymo skatinti tarptautines santuokas
Nors Kinijoje tarptautinės santuokos nėra neįprastos, pasiūlymas nebuvo palankiai priimtas interneto bendruomenėje.
Kritikai, ypač moterys, pasmerkė idėją kaip panašią į prekybą žmonėmis, o kiti išreiškė susirūpinimą dėl kultūrinių ir kalbinių skirtumų, dėl kurių kyla konfliktai šeimoje.
Tačiau kai kurie vyrai palaikė pasiūlymą, matydami, kad užsienio šalių nuotakos yra mažiau reiklios finansiškai.
Tarptautinės santuokos jau turi užsakovų Kinijoje, o kai kurios piršlybos agentūros, kaip pranešama, netgi siūlo specializuotas paslaugas Kinijos ir Rusijos poroms, pasinaudodamos abiejų šalių lyčių disbalansu – Rusijos moterų ir vyrų pertekliumi Kinijoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!