„Neseniai JAV ir kitos šalys bandė pasiekti perversmą Taivano klausimu, o tai prieštarauja politinėms garantijoms, kurias jos suteikė užmezgant diplomatinius santykius su Kinijos Liaudies Respublika“, – sakė Wang Yi, rašo politico.eu.
„Jei jie negalėjo sustabdyti „vienos Kinijos“ principo prieš 50 metų, tai dar labiau neįmanoma šiandieniniame XXI amžiaus pasaulyje, – pridūrė Wang Yi. – Jei jie, to nepaisydami, žengs į priekį, jie tikrai už tai atitinkamai sumokės.“
Interviu su „CNN“ Taivano prezidentė Tsai Ing-wen pripažino, kad save valdančioje saloje, kurią Pekinas laiko savo teritorija, yra JAV kariškių.
Wango Yi grasinimai nuskambėjo kaip tik tuo metu, kai Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu keliauja po Europą. Ketvirtadienį ir penktadienį J. Wu susitiko su ES pareigūnais ir įstatymų leidėjais ir kreipėsi į Romoje susirinkusią prieš Pekiną nusiteikusių pasaulio įstatymų leidėjų grupę.
J. Wu sakė surengęs „apdovanojantį susitikimą“ su Europos Parlamento nariais ir pridūrė, kad „Taivanas nėra vienas“. Jis paprašė jų paramos dėl ES ir Taivano investicinio susitarimo, dėl kurio Europos Komisija nenori pradėti derybų, nes baiminasi supykdyti Pekiną.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen parašė laišką ES įstatymų leidėjams, gindami Lietuvą nuo Kinijos grasinimų dėl naujo Taivano biuro Baltijos šalyje.
„Apgailestaujame dėl Kinijos valdžios reakcijos... Pabrėžiame, kad grasinimai, politinis spaudimas ir prievartos priemonės, nukreiptos prieš ES valstybes nares, yra nepriimtinos. Mes prieštaraujame tokiems veiksmams“, – rašė jie.