Taivano parlamento pirmininko You Si-kuno (Ju Sikuno) vadovaujama delegacija su keturių dienų vizitu lankosi Čekijoje, kuri šiuo metu rotacine tvarka pirmininkauja ES.
Ketvirtadienį taivaniečių delegacija atvyks į Lietuvą, kuri pernai papiktino Kiniją, leidusi Taibėjui atidaryti Vilniuje de facto ambasadą.
Kinijos ambasada Prahoje pavadino You Si-kuną „uoliu separatistu“ ir apkaltino Prahą „rimtai pažeidus Kinijos valstybės suverenitetą ir teritorinį vientisumą“.
Kinija uoliai stengiasi izoliuoti Taivaną tarptautinėje arenoje ir niršta dėl bet kokių mėginimų traktuoti jį kaip nepriklausomą valstybę.
Čekija, kaip ir visa ES, oficialiai laikosi „vienos Kinijos“ politikos, tačiau jos pareigūnai palaiko glaudžius ryšius su demokratine sala.
„Kinija ragina Čekiją rimtai atsižvelgti į griežtą Kinijos poziciją ir laikytis savo politinio įsipareigojimo „vienos Kinijos“ klausimu“, – sakoma ambasados pareiškime.
„Kinija... imsis visų būtinų priemonių, kad nuslopintų bet kokius bandymus siekti „Taivano nepriklausomybės“, – pridūrė ji.
You Si-kunas atmetė šią kritiką, sakydamas, kad „kaskart, kai esame kur nors kviečiami, Kinija visada reiškia pastabas ir visada protestuos, kad ir kur keliautume“.
Čekijos aukštųjų parlamento rūmų pirmininkas Milošas Vystrčilas (Milošas Vistrčilas) sakė, kad jo kvietimas You Si-kunui nepažeidžia „vienos Kinijos“ politikos.
„Priešingai, būtent taip turėtų elgtis laisva, demokratinė ir suvereni šalis“, – sakė jis žurnalistams.
M. Vystrčilas prieš dvejus metus užrūstino Kiniją, kai su 90 narių politikų, verslininkų, mokslininkų ir žurnalistų delegacija nuvyko į Taivaną.
Pernai 66 narių delegacija iš Taivano lankėsi Slovakijoje, Čekijoje ir Lietuvoje, siekdama sustiprinti verslo ryšius su šiomis šalimis.
Vizito Čekijoje metu You Si-kunas apsilankė šalies centrinėje dalyje esančiame Visočinos krašte, kur gimė M. Vystrčilas, taip pat susitiko su žemųjų parlamento rūmų pirmininke Marketa Pekarova Adamova.
Taivanas planuoja kitais metais Prahoje atidaryti kultūros centrą.