Leidinys išsiaiškino, kaip Rusijai pavyko užverbuoti Indijos piliečius stoti į jų gretas.
Vienas iš indų žuvo per ataką
Vienas iš kare dalyvaujančių indų, Hemalis Ashwinbhai, žuvo per raketų ataką, savaitgalį pranešė „The Hindu“, cituoja BBC.
Vasario 23 dieną vaikino tėvas sakė, kad su sūnumi kalbėjosi prieš tris dienas. Pokalbio metu informavo, kad jis buvo išsiųstas apie 20-22 kilometrų nuo Ukrainos sienos. Hemalis su tėvu bendravo kas kelias dienas, kai tik turėjo prieigą prie mobiliojo ryšio tinklo.
Likusių užverbuotų vyrų šeimos dabar kreipėsi į savo šalies vyriausybę, prašydamos grąžinti juos namo.
Į Ukrainą siunčia „mokymo“ tikslais
BBC, cituodama vaikinų šeimas, skelbia, kad apgaudinėjami 22–31 metų vyrai buvo samdomi dirbti „pagalbininkais Rusijos karinėje institucijoje“ ir neva į mūšio lauką buvo išsiųsti tik „mokymo“ tikslais.
Indijos šaltiniai Rusijoje teigia, kad dešimtys indų prisijungė prie Rusijos pajėgų. Tačiau šaltinis Rusijos gynybos ministerijoje informavo leidinį „The Hindu“, kad tikrasis per pastaruosius metus įdarbintų žmonių skaičius yra apie 100. BBC skelbia, kad susisiekė su Rusijos ambasada Delyje, tačiau atsakymo kol kas negavo.
Indijos užsienio reikalų ministerija pripažino, kad „kai kurie Indijos piliečiai užsirašė pagalbinėms pareigoms Rusijos armijoje“.
„Kiekvienas toks atvejis, apie kurį buvo pranešta Indijos ambasadai Maskvoje, buvo stipriai aptartas su Rusijos valdžios institucijomis, o į tuos, į kuriuos buvo atkreiptas ministerijos dėmesys, buvo kreipiamasi į Rusijos ambasadą Naujajame Delyje. Keletas indų jau buvo atleisti nuo pareigų“, – sakoma ministerijos pranešime.
Ministerija taip pat paragino „visus Indijos piliečius elgtis atsargiai ir laikytis atokiai nuo šio konflikto“.
Žadėjo didelius pinigus
Kai kurie užverbuoti vyrai vaizdo įrašais šeimoms paaiškino, kaip juos agentai apgavo ir išsiuntė į mūšio lauką. Šeimos teigia, kad agentai reikalavo 300 000 rupijų (3335 eurų), žadėdami Rusijos pasą po kelių mėnesių tarnybos kariuomenėje. BBC skelbia, kad agentai verbuoja žmones iš Indijos, JAE, Nepalo ir Šri Lankos.
BBC kalbėjosi su kai kuriais užverbuotų vyrų giminaičiais, kurie sako, kad jie buvo suvilioti žadant didesnius atlyginimus ir buvo apgauti, nes nežinojo, į kokį reikalą brenda.
„Mano 28 metų sūnus dirbo pakavimo įmonėje Dubajuje. Jis kartu su trimis draugais pamatė agento vaizdo įrašą, kuriame siūlomas darbas Rusijoje su pažadėtu atlyginimu nuo 90 000 iki 100 000 rupijų (nuo 1000 iki 1111 eurų). Tuo tarpu Dubajuje jis uždirbo iki 40 000 rupijų (444 eurus). Jie agentui 300 000 rupijų sumokėjo paėmus paskolas. Padėkite sugrąžinti mano sūnų“, – BBC telefonu sakė vieno iš užverbuotų vaikinų tėvas.
Jo istorija atspindi kitų vaikinų, kurie visi galėjo būti apgauti. Tik vienas žmogus sėkmingai pabėgo iš Maskvos ir grįžo namo.
BBC skelbia, kad vienas iš užverbuotų vyrų paskelbtame vaizdo įraše teigė, kad Rusijos pareigūnai davė pasirašyti sutartį rusų kalba, todėl nežinojo, kad staiga taps kariais ir vyks kovoti į Ukrainą.
„Maskvoje pasirašėme sutartį rusų kalba ir nejučiomis tapome kariais, siunčiamais į karą. Buvome apgauti“, – sako jis ir priduria, kad jis ir dar du indai kare patyrė sužalojimus.
„Prašome išvežti mus iš šios vietos. Priešingu atveju jie pasiųs mus į frontą. Visur krinta artilerija ir bepiločiai orlaiviai. Mes neturime jokios patirties kovojant kare“, – kalbėjo Indijos pilietis.
Persišovė koją
Vienas iš vyrų, kuris kalbėjo su BBC telefonu, sakė esantis Rusijos-Ukrainos pasienyje. Pasak jo, jis, dar vienas indas ir devyni žmonės iš Nepalo ir Kubos šiuo metu įstrigo Mariupolyje. Jis teigė, kad per „treniruotę“ persišovė sau pėdą.
„Mano vadas vis sakydavo, kad šaudyk dešine ranka, šaudyk kaire ranka, šaudyk aukščiau, šaudyk žemyn“, – prisiminė jis.
„Niekada nebuvau palietęs ginklo. Buvo nepaprastai šalta, o laikydamas ginklą kairėje rankoje aš iššoviau sau į koją“, – kalbėjo indas.
Vieno iš užverbuotų vyrų brolis sakė nežinantis, ar indai yra „privačioje „Wagnerio“, ar Rusijos armijoje“.
„Jie yra maždaug 40 kilometrų nuo Ukrainos sienos. Jiems buvo pažadėta Rusijos pilietybė po trijų mėnesių“.
Visgi vienas iš vaikinų, Shaikhas Mohammedas Tahiras, sugebėjo išvengti mokymų ar karo zonos.
„Čia dirbau automobilių akumuliatorių dirbtuvėse“, – pasakojo 24 metų indas, kuris praėjusią savaitę grįžo į Indiją.
Indija patvirtino, kad jos piliečiai „užsirašė“ į rusų kariuomenę
Indijos užsienio reikalų ministerija penktadienį patvirtino, kad keletas šalies piliečių užsirašė į Rusijos kariuomenę „pagalbiniais darbininkais“ ir nurodė, kad šiuo metu su Maskva vyksta derybos dėl jų atleidimo.
Dienraštis „Hindu“ trečiadienį pranešė, kad įvairiuose pasienio miestuose visoje Rusijos karo Ukrainoje fronto linijoje yra įstrigę maždaug 18 Indijos piliečių.
Dienraščio teigimu, mažiausiai trys iš jų buvo „priversti“ kautis Rusijos pusėje.
Užsienio reikalų ministerija nepatvirtino, ar Indijos piliečiai dalyvavo kokiuose nors kariniuose veiksmuose.
Tačiau ji išplatino pranešimą, kuriame teigė, kad jai yra „žinoma, jog keletas Indijos piliečiu užsirašė į Rusijos kariuomenę pagalbiniais darbininkais“.
„Indijos ambasada reguliariai derasi su atitinkamomis Rusijos institucijomis dėl jų atleidimo pirma laiko“, – nurodoma pranešime.
„Mes raginame visus Indijos piliečius būti budriais ir nesivelti į šį konfliktą.“
Dienraštyje „Hindu“ išspausdintame straipsnyje teigiama, kad indus apgavo Dubajuje veikiantys verbuotojai, pažadėję jiems dideles algas ir Rusijos pasus.
Teigiama, kad atvykus į Maskvą indus „rusų armija apmokė (naudotis) ginklais ir amunicija“, o sausį jie buvo išsiųsti į frontą.
Dienraštis paaiškino, kad nors pirmiau buvo pranešta, jog keletas Indijos piliečių šiame konflikte savanoriais įstojo į Ukrainos pajėgas, tai yra pirmas žinomas atvejis, kai indai, kaip teigiama, prisijungė prie kitos konflikto pusės.
Vienas iš vyriškių dienraščiui sakė, kad jo „daugybės prašymų“ leisti jam grįžti namo Indijos ambasada Maskvoje „neišgirdo“.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pripažino, kad nuo Rusijos invazijos pradžios praėjus dvejiems metams, padėtis fronto linijoje šiuo metu yra „itin sudėtinga“.
Ukrainos padėtį blogina tai, kad yra blokuojama JAV pagalba, kontrpuolimas prieš didesnę ir geriau aprūpintą kariuomenę žlugo, o kariams kuo toliau, tuo labiau trūksta amunicijos.