Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
00:03 | Arestovyčius: Ukraina gali greitai apsupti arba atgauti Lymaną
Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali greitai apsupti Lymano miestą Donecko srityje, kalbėdamas su Marku Feyginu pareiškė visuomeninis Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius, rašo UNIAN.
Anot jo, Ukrainos kariuomenė jau turi dvi priešakines pozicijas kairiajame Oskolo upės krante, taip pat yra išlaisvinusi kelias gyvenvietės Lymano kryptimi.
„Kairiajame krante taip pat vyksta pažanga, Lymano link. Tokiu tempu Lymanas greitai gali būti apsuptas arba perimtas“, – cituojamas jis.
23:44 | „Skausmas visur“: Zelenskis parodė, kokį Kupjanską paliko rusai
Rusai sugriovė rytų Ukrainoje esantį Kupjansko miestą, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Vis dėlto, anot jo, viskas bus atstatyta ir į miestą grįš normalus gyvenimas.
Nuotraukomis iš Kupjansko V. Zelenskis pasidalijo savo „Telegram“ kanale.
„Mūsų Kupjanskas. Sunku žiūrėti į tai, ką čia padarė okupantai. Griuvėsiai, nykimas, skausmas visur. Bet kartu su Ukrainos vėliava čia sugrįžo pasitikėjimas, kad tai, kas buvo sugriauta, bus atstatyta, ir bus atkurtas normalus gyvenimas. Nes tuo mes ir skiriamės nuo okupantų. Su Ukraina grįžta tvarka ir civilizacija“, – rašo V. Zelenskis.
Ukraina dar prieš kelias savaites paskelbė pradėjusi kontrpuolimą šalies pietuose. Kiek vėliau pranešta, kad kontrpuolimą ukrainiečiai vykdo ir rytuose.
23:08 | JAV pareigūnas: rusai toliau smogia Ukrainos civilinei infrastruktūrai
Rusai toliau smogia Ukrainos civilinei infrastruktūrai, CNN pareiškė aukštas JAV pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.
Neseniai Rusijos pajėgos smogė užtvankai netoli Kryvyj Riho ir surengė antskrydį netoli elektrinės Mykolajive, pastebėjo pareigūnas.
„Šis nerimą keliantis modelis, apimantis smūgius, per kuriuos praėjusią savaitę nukentėjo elektrinės, ir toliau rodo, kad Rusijos pajėgos nepaiso civilių gyvybių“, – komentuoja pareigūnas.
Anot jo, ukrainiečiai „toliau deda pastangas įtvirtinti savo laimėjimus“ mūšio lauke, „laikydami sieną pietryčiuose“.
„Chersono apylinkėse toliau matome apgalvotas ir kalibruotas ukrainiečių operacijas, stebime, kaip ukrainiečiai toliau atlaisvina kaimus šiame rajone“, – sako jis.
Pasak pareigūno, Donbaso regione ukrainiečiai ir toliau veiksmingai gynėsi nuo besitęsiančių Rusijos atakų, nors JAV pastebėjo, kad Rusijos pajėgos „pasiekė nedidelių teritorinių laimėjimų“.
Vis dėlto, anot jo, rusų laimėjimai čia yra nedideli.
22:58 | Generolas: Ukraina numušė apie 55 Rusijos naikintuvus
Ukrainos oro gynyba nuo karo pradžios numušė apie 55 Rusijos naikintuvus, pirmadienį pareiškė JAV oro pajėgų Europoje vadas generolas Jamesas Heckeris, rašo CNN.
Anot jo, rusams niekada nepavyko įgyti pranašumo oro erdvėje virš Ukrainos. Jo teigimu, rusai turėjo informacijos apie Ukrainos oro gynybos veiksmingumą, tačiau pirminiai Rusijos smūgiai nesugebėjo sunaikinti ukrainiečių oro gynybos.
Todėl dabar, nuo karo pradžios praėjus daugiau nei pusei metų, Rusijos lėktuvai retai skraido Ukrainos gilumoje. Vietoje to Rusija dažniau šaudo tolimojo nuotolio raketomis.
„Kai jie bandė įvesti savo naikintuvus ir lėktuvus į tas (Ukrainos – aut. past.) raketų panaudojimo zonas, jie buvo numušti“, – pastebi J. Heckeris.
„Maždaug 55 rusų naikintuvus numušė integruota Ukrainos priešlėktuvinė ir priešraketinė gynyba“, – sako jis.
Didžiosios Britanijos gynybos ministerija pirmadienį taip pat pareiškė, kad Rusija nuo karo pradžios neteko 55 kovinių naikintuvų. Keturi iš jų, anot britų, buvo sunaikinti per pastarąsias dešimt dienų.
22:09 | Donecko ir Luhansko separatistai kalba apie „referendumą“
Prorusiški Donecko ir Luhansko separatistai planuoja surengti pseudoreferendumą dėl regionų prisijungimo prie Rusijos, rašo UNIAN.
Teigiama, kad Donecko liaudies respublikos (DNR) lyderis Denisas Pušylinas kreipėsi į Luhansko liaudies respublikos (LNR) lyderį Leonidą Pašečniką su pasiūlymu suvienyti pastangas rengiant pseudoreferendumą.
Kaip praneša propagandinė rusų žiniasklaida, abu statytiniai aptarė tolimesnių veiksmų sinchronizaciją ir pasirengimą „referendumui“. Vis dėlto taip pat pranešama, kad konkrečios „referendumo“ datos dar nėra.
21:34 | Zelenskis skelbia, kad ukraniečiai sėkmingai stabilizuoja padėtį Charkivo srityje
Ukrainos ginkluotosios pajėgos stabilizuoja padėtį Charkivo srityje ir tvirtai laikosi savo pozicijų, pirmadienį tradiciniame kreipimesi į ukrainiečius pareiškė šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Charkivo srityje stabilizuojame padėtį, laikome pozicijas. Tvirtai. Taip smarkiai, kad keleivius (rusų karius – aut. past.) apima panika. Dabar esame įsitikinę, kad okupantai neturės jokios paramos Ukrainos žemėje“, – kalbėjo jis.
Anot V. Zelenskio, šiuo metu svarbiausia palaikyti ukrainiečių karių judėjimo bei Ukrainos gyvenimo atkūrimo tempus.
„Dabar labai svarbus tempas. Stabilizacijos tempai išlaisvintose teritorijose. Mūsų karių judėjimo tempas. Normalaus gyvenimo atkūrimo tempai išlaisvintoje teritorijoje“, – teigė jis.
Ukraina jau keletą savaičių vykdo kontrpuolimą. Iš pradžių jis vyko pietuose, tačiau netrukus pranešta apie ukrainiečių sėkmę rytuose.
20:30 | Vokietija siųs Ukrainai dar ginkluotės
Vokietija siųs Ukrainai dar keturis savaeigius artilerijos pabūklus „Panzerhaubitze 2000“ ir jiems skirtą amuniciją, rašo UNIAN.
„Nepaisant sunkios savo finansinės padėties, Bundesveras (Vokierijos ginkluotosios pajėgos – aut. past.) suteiks Ukrainai dar keturis artilerijos pabūklus – savaeiges haubicas „Panzerhaubitze 2000“ su papildomu šaudmenų paketu.
Šis pristatymas taps įmanomas po diskusijų su pramonės atstovais dėl greito atnaujintų ginklų pristatymo iš kariuomenės kapitalinio remonto programos ir bus pradėtas nedelsiant“, – cituojamas Vokietijos gynybos ministerijos pareiškimas.
Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht teigė, kad ši technika bus skirta Ukrainai gintis nuo Rusijos agresijos.
„Ukraina labai palankiai vertina šią sistemą ir pareiškė norą gauti daugiau haubicų. Siekdama toliau remti drąsią Ukrainos kovą su brutalia Rusijos invazija, Vokietija įvykdys šį prašymą ir suteiks dar keturias tokias savaeiges haubicas“, – teigė ji.
19:25 | Iš masinės kapavietės Iziume ekshumuoti 146 kūnai, tarp jų – dviejų vaikų palaikai
Iš masinės kapavietės Iziume jau ekshumuoti 146 kūnai, tarp jų – dviejų vaikų kūnai, sako Charkivo karinės administracijos vadovas Olehas Syniehubovas, rašo UNIAN.
„Tęsiama mirusiųjų kūnų ekshumacija iš masinės kapavietės Iziume. Per šį laiką buvo ekshumuoti 146 kūnai, kurių didžioji dauguma yra civilių, įskaitant du vaikus“, – cituojamas jis.
Anot O. Syniehubovo, kai kurie mirusieji turi smurto žymių, yra kūnų su surištomis rankomis, taip pat kankinimo požymių. Kai kurie žuvusieji akivaizdžiai buvo sužeisti sprogimų, turi peilių dūrių.
„Visi kūnai siunčiami teismo medicinos ekspertizei, kad būtų galutinai išaiškintos mirties priežastys“, – pridūrė jis.
Praėjusią savaitę Iziume buvo rasta masinė kapavietė su bent 440 kūnais.
19:14 | Rusai nelaisvėje laiko apie 50 ukrainiečių moterų iš „Azovstal“, tarp jų yra nėščiųjų
Rusija nelaisvėje laiko apie pusšimtį moterų paimtų iš Mariupolyje esančios plieno ir geležies gamyklos „Azovstal“. Tarp jų bent dvi yra nėščios, interviu „Ukrainska pravda“ pareiškė „Azov“ globos tarnybos vadovė Olena Tolkačeva.
„Pagal mūsų susitarimus, iš karto po apsikeitimo sužeistaisiais, turėjo būti moterų eilė. Turime dvi nėščias moteris, viena iš jų yra iš „Azov“, kita – pasienietė arba jūrų pėstininkė, tiksliai nežinau. Ta, kuri nėra iš „Azov“, ruošiasi gimdyti. Moteris iš „Azov“ yra ketvirtą mėnesį nėščia“, – teigė O. Tolkačeva.
Anot jos, rusai atsisako išduoti net nėščias moteris. Šiuo metu skaičiuojama, kad apie 50 moterų, išėjusių iš „Azovstal“ gamyklos, yra rusų nelaisvėje.
Mariupolį, miestą, kuriame buvo „Azovstal“ gamykla, rusai užgulė dar karo pradžioje. Didelė dalis miesto gyventojų ir gynėjų pasislėpė po gamykla, ji buvo apsupta, o po kurio laiko jos gynėjai buvo evakuoti į Rusijos kontroliuojamas teritorijas.
Ir „Azovstal“, ir Mariupolis yra sugriauti. Miestą nuo karo pradžios siaubė keli gaisrai, čia nėra vandens bei elektros, taip pat neveikia kanalizacija. Todėl Mariupolyje likę gyventojai yra priversti gyventi antisanitarinėmis sąlygomis, miestui buvo iškilusi užkrečiamųjų ligų grėsmė.
18:25 | Kryvyj Rihe nurgiaudėjo galingi sprogimai
Rusijos pajėgos pirmadienį paleido raketas į vidurio Ukrainoje esantį Kryvyj Rihą, praneša ukrainiečių naujienų agentūra UNIAN.
Pirmieji pranešimai apie sprogimus pasirodė po pietų.
Ukrainiečių žiniasklaidoje nurodoma, kad informacija apie sprogimus paskelbta tuo metu, kai mieste veikė oro pavojaus signalai. Tuo metu pranešta, kad sprogimų garsus greičiausiai sukėlė suveikusi priešlėktuvinės gynybos sistema.
Kiek vėliau miesto administracijos vadovas Oleksandras Vilkulas pranešė, kad rusai apšaudė miesto rajoną iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių.
„Nukentėjusiųjų nėra“, – pažymėjo jis.
Šis miestas intensyviai apšaudytas ir praėjusią savaitę – rusai tada sparnuotosiomis raketomis smogė elektros tiekimo tinklams ir užtvankai. Dėl rusų smūgio mieste ėmė kilti vandens lygis, iš dalies miesto mikrorajonų buvo evakuoti žmonės.
Ukraina tuomet pareiškė, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas ataka miestui norėjo suduoti smūgį Volodymyrui Zelenskiui, kuris yra kilęs būtent iš Kryvyj Riho.
Praėjusią savaitę surengto rusų smūgio padariniai mieste vis dar tebėra likviduojami.
17:37 | Rusai bando atstatyti tiltą netoli Kachovkos hidroelektrinės
Rusijos okupantai bando atstatyti tiltą netoli Kachovkos hidroelektrinės, kad galėtų perkelti pajėgas į dešinįjį Dniepro krantą, rašo UNIAN. Rusai tam naudoja vagonus, atsivežė pylimą.
Anot minėtos naujienų agentūros, tokią informaciją paskelbė „Schemes“, remdamiesi „Planet Labs“ palydovinėmis nuotraukomis.
Rugsėjo 16 d. darytoje nuotraukoje matoma vieta, kur rusai atvežė devynis vagonus. Netrukus čia atsirado pylimas.
Nuotraukose taip pat matyti dvi nedidelės perėjos netoli tilto. Anot ukrainiečių, dar anksčiau darytose nuotraukose jų nebuvo, todėl tai reiškia, kad perėjas per upę rusai pasistatė neseniai.
Persikelti per Dniepro upę rusams ukrainiečiai sutrukdė dar rugpjūčio pabaigoje. Dėl daugybės ukrainiečių smūgių tiltais nebeįmanoma perkelti įrangos.
17:22 | Ciniškas Peskovo pareiškimas: masinę kapavietę Iziume pavadino melu
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ciniškai pareiškė, kad Iziume Ukrainoje rasta masinė kapavietė su šimtais nukankintų ukrainiečių yra „melas“.
Pasaulį dar praėjusią savaitę sukrėtė naujienos iš Iziumo. Pranešta, kad mieste buvo rasta masinė kapavietė su šimtais ukrainiečių kūnų. Kūnai, anot Ukrainos – nukankintų žmonių, išniekinti.
Reaguodamas į šias naujienas Kremlius toliau neigia savo kruviną agresiją Ukrainoje ir pareiškė, kad informacija apie Iziumo masinę kapavietę yra melas.
„Tai tas pats scenarijus kaip ir Bučoje. Plėtojasi tas pats scenarijus. Tai melas, ir, žinoma, mes ginsime tiesą visoje šioje istorijoje“, – D. Peskovą cituoja rusų propagandos agentūra „Tass“.
Rusų „tiesa“ skiriasi nuo Ukrainos ir Vakarų pasaulio matomos tiesos. Dar penktadienį Ukraina paskelbė, kad išlaisvintame Iziumo mieste rytų Ukrainoje buvo rasta masinė kapavietė su 440 žmonių palaikais.
Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Synehubovas penktadienį paskelbė, kad 99 proc. jau ekshumuotų palaikų yra su smurtinės mirties žymėmis.
„99 proc. šiandien ekshumuotų lavonų turi smurtinės mirties požymių“, – paskelbė O. Synehubovas.
„Išvaduotose Charkivo srities teritorijose tikriausiai yra per tūkstantį kankintų ir nužudytų Ukrainos piliečių“, – pridūrė jis.
16:46 | Rusija ir Kinija sutarė stiprinti saugumo ryšius
Kinijoje pirmadienį apsilankęs aukšto rango Rusijos saugumo pareigūnas pareiškė, kad Kremlius svarbiu savo politikos tikslu laiko ryšių su Pekinu stiprinimą.
Vladimiro Putino pirmininkaujamos Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas visapusiškos partnerystės ir strateginio bendradarbiavimo su Pekinu stiprinimą pavadino besąlyginiu savo šalies užsienio politikos prioritetu.
N. Patruševas yra vienas artimiausių Putino bendražygių. Kalbėdamas per susitikimą su Kinijos komunistų partijos aukšto rango pareigūnu Guo Shengkunu (Guo Šengkunu), jis sakė, kad „dabartinėmis sąlygomis mūsų šalys turi parodyti dar didesnį pasirengimą abipusei paramai ir bendradarbiavimo plėtrai“.
Po derybų Nanpingo mieste N. Patruševo biuras savo pareiškime nurodė, kad šalys susitarė „plėsti keitimąsi informacija apie kovą su ekstremizmu ir užsienio šalių bandymais pakenkti abiejų šalių konstitucinei santvarkai“.
Kinijos ir Rusijos pareigūnai taip pat pabrėžė, kad reikia plėsti bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje.
Praėjusią savaitę V. Putinas Uzbekistane susitiko su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu) – tai buvo pirmas jų susitikimas po to, kai Rusija vasario pabaigoje pasiuntė karius į Ukrainą.
Po šio susitikimo paskelbtame Kinijos vyriausybės pareiškime Ukraina konkrečiai neminima, tačiau teigiama, kad Xi Jinpingas pažadėjo „tvirtą paramą“ Rusijos „pagrindiniams interesams“.
Pareiškime nepateikta konkrečių detalių, tačiau Pekinas „pagrindiniais interesais“ vadina tokius klausimus kaip nacionalinis suverenitetas ir valdančiosios Komunistų partijos pretenzijos į Taivaną.
Kinijos Komunistų partija niekada nekontroliavo autonominio Taivano, bet laiko jį savo teritorijos dalimi ir žada vieną dieną jį susigrąžinti, prireikus – jėga.
Xi Jinpingo vyriausybė, kuri prieš vasario 24 dieną prasidėjusią Rusijos invaziją į Ukrainą teigė, kad draugystė su Maskva yra „beribė“, atsisakė kritikuoti Rusijos karinius veiksmus.
Kinija ir Indija padidino rusiškos naftos ir dujų importą, padėdamos Maskvai atsverti Vakarų sankcijų, įvestų dėl jos veiksmų Ukrainoje, kainą.
Ketvirtadienį per susitikimą su Xi Jinpingu V. Putinas gyrė Kinijos prezidentą už „subalansuotą“ požiūrį į Ukrainą ir sakė, kad yra pasirengęs aptarti Pekino „susirūpinimą“ dėl Ukrainos.
Rusija savo ruožtu palaikė Kiniją dėl Taivano ir pavadino JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) apsilankymą saloje šią vasarą „akivaizdžia provokacija“.
16:33 | Prorusiški separatistai Ukrainoje skyrė ESBO darbuotojui 13 metų kalėjimo bausmę
Prorusiški separatistai Rytų Ukrainoje nuteisė vieną Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) darbuotoją 13 metų kalėti dėl kaltinimų perdavus slaptos informacijos užsienio žvalgybai, pirmadienį pranešė Rusijos naujienų agentūros.
„Teisėjų kolegija pripažino Dmitrijų Pavlovičių Šabanovą kaltu... ir skyrė jam 13 metų laisvės atėmimo bausmę“, – pranešė naujienų agentūra „RIA Novosti“, cituodama separatistų paskelbtos Luhansko „liaudies respublikos“ (LLR) „Aukščiausiąjį Teismą“.
D. Šabanovas, kuris buvo sulaikytas balandį, kaltintas perdavus konfidencialios informacijos užsienio žvalgybos tarnyboms
Separatistų pareigūnų teigimu, D. Šabanovą 2016 metais užverbavo vienas buvęs Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pareigūnas ir vienas JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) agentas Ukrainoje.
Nuo 2021 metų rugpjūčio iki 2022 metų balandžio jis rinko „informaciją apie karinės technikos ir Luhansko liaudies armijos dalinių judėjimą“ ir „siuntė ją CŽA agentui“, teigė separatistai.
ESBO „vienareikšmiškai“ pasmerkė kaltinimus D. Šabanovui ir Michailui Petrovui, kitam organizacijos darbuotojui, kuris esą prisipažino bendradarbiavęs su užsienio tarnybomis.
Kaltinimus jiems ESBO atmetė kaip „visiškai nepriimtiną vadinamąjį „teisinį procesą“.
Nuo 2014 metų Ukrainos rytuose dirbusi ESBO misija paliko separatistinius Donecko ir Luhansko regionus po Rusijos pradėto puolimo Ukrainoje šių metų pradžioje.
16:22 | Ukrainiečiai atgavo miesto Luhansko srityje kontrolę
Ukrainiečiai atgavo Luhansko srityje esančio Bilohorivkos miesto kontrolę, savo „Telegram“ kanale pranešė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.
„Luhansko Bilohorivka išvalyta ir visiškai kontroliuojama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų“, – žinutėje rašo jis.
„Visi turėtume būti kantrūs laukdami plataus masto Luhansko srities deokupacijos. Šis procesas bus daug sunkesnis nei Charkivo regione. Dėl kiekvieno Luhansko žemės centimetro vyks sunki kova“, – tęsė S. Haidajus.
Anot jo, rusai čia ruošiasi gynybai, todėl ukrainiečių kariuomenė į sritį nežengs „paradu“.
„Žmonės mūsų laukia. Mes ruošiamės. Ukrainos valdžios institucijos nedelsdamos pradės darbą deokupuotose bendruomenėse. Reikia laiko ir kantrybės. Sekite oficialią informaciją“, – gyventojus informuoja jis.
Kiek anksčiau buvo skelbiama, kad virš Jarova gyvenvietės (netoli Slovjansko miesto) taip pat iškelta Ukrainos vėliava.
15:39 | Atskleidė rusų pralaimėjimų priežastį: karinė vadovybė faktiškai nesulaukia patikimos informacijos iš fronto
Rusijos pajėgų sutriuškinimą Ukrainoje, į rytus nuo Charkivo, galėjo nulemti patologiškai melagingos fronto visų lygių vadų ataskaitos, tapusios jau standartiniu reiškiniu Rusijos kariuomenėje ir formuojančios iškreiptą vaizdą. Strateginius sprendimus priimanti Rusijos kariuomenės vadovybė yra priversta dirbti informacinėje duobėje, įsitikinęs britų istorikas ir karybos ekspertas Chrisas Owenas.
Šį rusų kariavimo fenomeną jis įvardija kaip „a culture of institutionalised lying“, rašoma BBC. Lietuviškai tai skambėtų kaip „institucinio melo kultūra“.
„Skaitydamas asmeninius rusų karių prisiminimus, aš nes sykį pastebėjau vieną dalyką: rusų kariuomenės karininkai dažnai meluoja savo vadovybei apie savo dalinio būklę. Šių melų pasekmės, tikėtina, buvo laibai skausmingos rusų kariams. Vadovybės sprendimai – kur ir kada pulti bei kaip gintis – buvo priimami remiantis melaginga informacija. Tai nulėmė didelį skaičių bereikalingų žūčių ir karinių nesėkmių“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė Ch. Owenas.
14:20 | Žemutinės Saksonijos vyriausybės vadovas: „Nord Stream 2“ niekada nebus įjungtas
Žemutinės Saksonijos – Vokietijos federalinės žemės – vyriausybės vadovas Stephanas Weilis pareiškė, jog Rusijos antrasis eksporto dujotiekis per Baltijos jūrą iki Vokietijos „Nord Stream 2“ niekada nebus naudojamas, net ir pasibaigus Vladimiro Putino vadovavimo Rusijai erai, pirmadienį skelbia Vokietijos naujienų agentūra DPA.
„Pasitikėjimo praradimas yra tiek esminis, kad Vokietija daugiau niekada negalės pasikliauti Rusijos energijos ištekliais“, – sakė jis.
Vienos didžiausių Vokietijos federalinių žemių ministras pirmininkas teigė esą įsitikinęs, kad bendradarbiavimas su Rusija nebeįmanamos.
„Rusai sudegino visus tiltus ir sunaikino svarbiausia, be ko bendradarbiavimas neįmanomas – pasitikėjimą. Šis bendradarbiavimas negrįžtamai sužlugdytas. Ir Vakarai atsigaus greičiau nei Rusija“, – pridūrė S. Weilis.
13:46 | Donecko aikštėje sprogus sviediniui, žuvo 13 žmonių
Vietos valdžia tikslina sužeistųjų skaičių, nuaidėjus sprogimui Rytų Ukrainos mieste. Tarp žuvusiųjų – ir du vaikai.
13:08 | JAV apsvarsto ir blogiausią scenarijų
Kaip interviu „Evropeiska Pravda“ teigė JAV ambasadorė Ukrainoje Bridget Brink, JAV prezidento administracijoje bei bendradarbiaujant su užsienio partneriais svarstomas scenarijus, kaip Jungtinės Valstijos galėtų reaguoti į branduolinio ginklo panaudojimą Ukrainoje.
Ambasadorė akcentavo JAV prezidento Joe Bideno poziciją, kad kalbos ir grasinimai apie branduolinio ginklo panaudojimą Ukrainoje yra absoliučiai neatsakingos ir JAV turėtų reaguoti, jei Rusija nuspręs pasitelkti šiuos ginklus.
„Prezidentas aiškiai pasakė, kad bet koks branduolinių ginklų panaudojimas yra nepriimtinas ir turės rimtų pasekmių... Mes taip pat dirbame šiuo klausimu JAV ir diskutuojame su partneriais, kaip galėtume reaguoti į veiksmus, kurie būtų visiškai nepriimtini. Ir prezidentas tai labai aiškiai pasakė“, – sakė B. Brink.
Ambasadorė pridūrė, kad Jungtinės Valstijos sutinka, jog situacija aplink Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę yra pavojinga, o Vašingtonas palaiko interesą ten sukurti demilitarizuotą zoną ir susigrąžinti elektrinės kontrolę.
J. Bidenas rugsėjo 17 dieną pareiškė įspėjęs Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl rimtesnių pasekmių, jei Rusija panaudos branduolinį ginklą.
12:39 | Putinas puikiai žino, kokioje niekam tikusioje padėtyje dabar atsidūrė – karo ekspertas
Ukrainos Informacinio pasipriešinimo grupės karinis-politinis stebėtojas Oleksandras Kovalenka tvirtina, kad Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas puikiai žino, kokioje niekam tikusioje padėtyje dabar atsidūrė. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sėkmė Charkivo kryptimi yra tik vienas iš jo pralaimėjimo epizodų.
„Mes suprantame (Putino) niekam tikusią būseną, kurioje jis dabar yra. Ir jis pats tai puikiai supranta. Įvykiai Charkivo srityje, būtent mūsų kontrpuolimas – tai tik vienas iš epizodų", – pažymėjo ekspertas.
Kaip žinia, Ukrainos pajėgos pastarosiomis savaitėmis vykdė sėkmingus kontrpuolimus Chersono ir Charkivo srityse, priversdami Rusijos pajėgas atsitraukti, ir taip išvaduodami šimtus ukrainiečių gyvenviečių. Tiesa, Rusija tvirtino, kad jos karių atsitraukimas esą tėra karių perdislokavimas.
„Pradėkime nuo pat pradžių, vasario 24 dienos. Jei tikrai viskas vyko pagal Rusijos Federacijos Gynybos ministerijos planą, tai iš tikrųjų jie Kyjivą turėjo kontroliuoti iki vasario pabaigos. Ar taip? Ne. Kovo pabaigoje jie pabėgo iš Kyjivo, Černihivo ir net Sumų sričių.
Jie tai lygiai taip pat tai vadino perdislokavimu ir pergrupavimu. Tačiau Putinas labai gerai žinojo, kad tai buvo sprukimas, traukimasis... Kreiseris „Moskva“ – laivyno flagmano, praradimas pirmą kartą per 40 metų šiuolaikinėje konfliktų istorijoje. Joks kitas laivynas per šiuos 40 metų nepatyrė tokios gėdos“, – pridūrė O. Kovalenka, skelbia UNIAN.
12:00 | Turkija sumokės už ketvirtadalį rusiškų dujų rubliais – V. Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Turkija sumokės už ketvirtadalį rusiškų gamtinių dujų importo pagal naujus sandorius, skirtus prekybai skatinti, rubliais.
V. Putinas tai paskelbė sakydamas įžanginį komentarą susitikime su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, įvykusiame Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) viršūnių susitikimo užkulisiuose.
R. T. Erdoganas ir V. Putinas pažadėjo plėsti prekybą jau per rugpjūtį įvykusį susitikimą Juodosios jūros kurorte Sočyje, sukeldami nerimą Europoje ir JAV.
NATO narė Turkija atsisakė prisijungti prie tarptautinių sankcijų, įvestų Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą.
R. T. Erdoganas pareiškė, kad turi laikytis „subalansuoto“ požiūrio į karą – aprūpinti Kijevą ginklais ir prekiauti su Maskva – paisant Turkijos priklausomybės nuo Rusijos energijos tiekimo.
V. Putinas penktadienį R. T. Erdoganui teigė Turkiją vertinantis kaip „patikimą“ prekybos partnerę ir yra pasiruošęs ją naudoti kaip Rusijos prekių eksporto kelią.
„Kaip žinote, artimiausiu metu turėtų įsigalioti mūsų susitarimas dėl rusiškų gamtinių dujų tiekimo Turkijai, už kurias 25 proc. mokėjimų bus vykdoma Rusijos rubliais“, – sakė V. Putinas.
Turkija beveik pusę dujų ir maždaug ketvirtadalį naftos importuoja iš Rusijos.
Šie pirkimai yra būtini, kad Turkijos nuo gamybos smarkiai priklausoma ekonomika augtų artėjant prezidento ir parlamento rinkimams, kurie įvyks kitą birželį.
V. Putinas teigė, kad Rusijos įmonės „gavo signalų, jog gali eksportuoti produktus per Turkiją. Šiuo atžvilgiu Turkija yra patikima partnerė ir gali užtikrinti nuolatinį tiekimą per savo teritoriją į likusį pasaulį“.
Prekybos tarp dviejų šalių bumas karo metu kelia vis didesnį nerimą Vakarų sostinėse, siekiančiose įvesti sankcijas Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą.
Ir Vašingtonas, ir Briuselis daro spaudimą Turkijos įmonėms apriboti prekybą su Rusija.
JAV iždas šią savaitę pareiškė, kad atidžiau tiria Turkijos bankus, apdorojančius operacijas, atliktas per Rusijos mokėjimų sistemą „Mir“.
Penki Turkijos bankai šiuo metu atlieka atsiskaitymų sistemos „Mir“ operacijas.
11:28 | JAV analitikai: Ukrainos kontrpuolimas įgauna pagreitį: rusai nebando jo stabdyti, jie traukiasi
JAV Karo studijų institutas skelbia, kad Ukrainos kontrpuolimas Chersono srityje progresuoja – rusai bando jį sulėtinti ir trauktis į labiau apsaugotas pozicijas, o ne stabdyti ar stumti atgal.
Pasak JAV Karo studijų instituto, panašu, kad nepaliaujamos Ukrainos atakos prieš Rusijos antžeminį susisiekimą per Dniepro upę vakarinėje Chersono srityje daro vis didesnį poveikį Rusijos aprūpinimui dešiniajame krante.
Naujausi pranešimai rodo, kad Rusijos okupuotame Chersone trūksta maisto ir vandens, ir bent laikinai sumažėjo Rusijos artilerijos ugnis. Be to, kai kuriose Rusijos fronto linijos atkarpose buvo nugalėti prastai aprūpinti daliniai, o tai leido Ukrainos kariuomenei judėti į priekį.
Pasak JAV analitikų, tikėtina, kad artimiausiomis savaitėmis Ukrainos pajėgos susigrąžins didžiąją dalį, jei ne visą vakarinę Chersono sritį, jei ir toliau trukdys Rusijos antžeminiam susisiekimui ir stumsis į priekį.
Savo ruožtu rusai bando trauktis į saugesnes pozicijas vykdydami kontroliuojamą atsitraukimą, kad išvengtų chaotiško traukimosi, kurį rusų pajėgos jau išbandė Charkivo srityje, taip sužlugdydamos ten savo gynybą.
Anot JAV analitikų, tolesnė Ukrainos pažanga gali būti lėta, jei Rusijos pajėgos veiks koordinuotai, tačiau lygiai taip pat ji gali ir gerokai paspartėti.
Donecko sritis kol kas yra vienintelis regionas, kuriame Rusijos kariai vis dar bando vykdyti puolimo operacijas. Anot JAV analitikų, yra pavienių pranešimų apie ribotas Ukrainos kontratakas, tačiau nėra įrodymų, kad Ukraina rengia didelio masto kontrpuolimą šioje srityje.
Be to, instituto analitikai pažymi, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, regis, vis labiau pasikliauja nereguliariais, prastai apmokytais specialiaisiais savanorių ir statytinių būriais, užuot atstatęs sumuštus Rusijos sausumos pajėgų dalinius.
11:06 | Skrydis į Kiniją: saugumo konsultacijų atvyko Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Patruševas
Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas atvyko į Kiniją, kur vyks „strateginio saugumo konsultacijos“ su Kinijos komunistų partijos nariu, įtakingu politiku Yang Jiechi.
Maža to, skelbiama, kad N. Patruševas dalyvaus konsultacijose dėl visuomenės saugumo, teisės ir teisėtvarkos klausimų su kitu kinų politiku.
N. Patruševas dalyvaus 17-oje Kinijos ir Rusijos strateginio saugumo konsultacijoje ir 7-ajame Kinijos ir Rusijos teisės klausimų kooperavimo konsultacijoje, skelbiama Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, kurį cituoja „Reuters“.
Vizito metu bus aptariami susitarimų, kuriuos pasiekė praėjusią savaitę vykusio susitikimo metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas, vystymo klausimai.
10:22 | Rusų pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 54 650 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 251 lėktuvą, 217 sraigtasparnių, 2212 tankų, 4720 šarvuočių, 1313 artilerijos pabūklų, 312 raketų sistemų, 15 laivų, 3581 mašiną, 920 bepiločių orlaivių, 168 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 125 specialiosios įrangos vienetus bei 238 sparnuotąsias raketas.
09:51 | Atominės elektrinės apšaudymas užfiksuotas vaizdo įraše
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasidalino vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota, kaip naktį buvo atakuota atominė elektrinė.
„Mykolajivo sritis. Naktį už 300 metrų nuo Pietų Ukrainos AE atskriejo raketa. Trumpam nutrūko elektros tiekimas. AE teritorijoje esančiuose pastatuose apgadinti langai.
Okupantai vėl norėjo šaudyti, bet pamiršo, kas yra atominė elektrinė. Rusija kelia pavojų visam pasauliui. Turime ją sustabdyti, kol dar ne vėlu“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė V. Zelenskis.
09:30 | Rusijos pajėgos apšaudė atominę elektrinę
Pietų Ukrainos atominę elektrinę eksploatuojanti įmonė „Enerhoatom“ skelbia, kad pirmadienio naktį Rusijos pajėgos apšaudė Mykolajive esančią elektrinę, o viena iš raketų smogė 300 metrų nuo atominių reaktorių.
Anot „Enerhoatom“, 00:20 val. okupantai pradėjo raketų ataką pramoninėje stoties zonoje, o sprogimas įvyko už 300 metrų nuo branduolinių reaktorių. Smūgio banga apgadino daugiau nei 100 pastatų langų ir dėl apšaudymo buvo išjungtas vienas iš Pietų Ukrainos energetiniam kompleksui priklausančios Oleksandrivkos hidroelektrinės blokų.
Be to, buvo nutrauktos trys aukštos įtampos elektros linijos. Per apšaudymą aukų nebuvo, o šiuo metu visi jėgos agregatai veikia normaliai.
„Reuters“ skelbia, kad pati elektrinė nenukentėjo ir reaktoriai veikia normaliai.
Apie incidentą paskelbė Ukrainos naujienų agentūra UNIAN.
Taip atrodo smūgio palikti krateriai.
09:05 | Triuškinantis nokautas – Luhanske vienas sprogimas pražudė 200 rusų karių
Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus tvirtina, kad sekmadienio naktį per sprogimą okupuotame Svatove žuvo apie 200 rusų karių.
„Šiąnakt Svatove buvusioje autobusų stotyje, kur vėliau įrengtas viešbutis, įvyko sprogimas – ten žuvo apie 200 Rusijos armijos karių“, – Ukrainos televizijai sakė S. Haidajus.
Jis taip pat sakė, kad rusai buria kariuomenę į fronto liniją ir ruošiasi gynybai.
„Tačiau sprogsta ir sandėliai, gali kilti tam tikrų problemų su amunicija“, – pridūrė S. Haidajus.
Srities administracijos vadovas taip pat sakė, kad okupantai „dabar labai aktyviai trukdo visoms komunikacijoms – tiek mobiliajam ryšiui, tiek internetui, ir atlieka nuodugnius vietos gyventojų patikrinimus“.
08:19 | M. Milley: Turime atidžiai stebėti Rusijos reakciją
Po to, kai Ukraina surengė seriją sėkmingų kontratakų prieš Rusiją šalies pietuose bei šiaurės rytuose, Rusijos reakcija į šias nesėkmes tebėra sunkiai nuspėjama, teigia Jungtinio štabo viršininkų vadovas, JAV generolas Markas Milley. Jis mato Kremliaus eskalavimo riziką sėkmingų Ukrainos kontrpuolimų fone.
„Šiuo metu Rusijai karas nesiseka. Todėl visi esame įpareigoti išlaikyti aukštą pasirengimo, budrumo lygį“, – „Reuters“ cituoja M. Milley.
JAV generolas netiki, kad JAV kariams Europoje gresia didesnė grėsmė, tačiau priduria, kad jie turi būti pasirengę.
„Kariaudamas kare, tu tiesiog negali būti visiškai tikras, kas nutiks toliau“, – sakė M. Milley.
Amerikiečių generolas nespėliojo dėl tolesnių V. Putino žingsnių, tačiau perspėjo, kad karas įžengė į naują etapą, kai Ukrainos pajėgos perėmė strateginę iniciatyvą.
„Dėl to turime labai atidžiai stebėti Rusijos reakciją į tai“, – pabrėžė M. Milley.
M. Milley išbandė karinės bazės Lenkijoje oro gynybos sistemą, įskaitant „Patriot“ raketų baterijas, kurios būtų paskutinė gynybos linija, jei Rusija nuspręstų pulti bazę, rizikuodama karu su NATO.
07:53 | Pirmadienio rytą Rusijos kariuomenė surengė dar vieną raketų išpuolį prieš Zaporižią
„Ryte priešas paleido dar vieną raketų smūgį. Pirminiais duomenimis, viena raketa pataikė į srities centrą, prie Dniepro upės. Informacija apie aukas tikslinama“, – „Telegram“ rašė Zaporižios srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Staruchas.
Anot jo, okupantai smogė ir netoli srities centro esančiam rajonui – taikėsi į vieną iš Zaporižios rajono kaimų. Kol kas žinoma apie vieną sužeistąjį.
Aikštelėse jau dirba gelbėjimo tarnybos.
Rusijos pajėgos Zaporižiai sudavė aštuonis smūgius raketomis ir šiąnakt.
07:25 | Zelenskio kabinetas: Vengrija – Trojos arklys, siekiantis Europos Sąjungos žlugimo
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychailo Podoliakas sureagavo į Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano pažadą kovoti už sankcijų Rusijai panaikinimą ir pažymėjo, kad Vengrija yra Trojos arklys, siekiantis Europos Sąjungos žlugimo Europos mokesčių mokėtojų sąskaita.
„Orbanas sako, kad kovos už sankcijų Rusijai atšaukimą. Vadinkime daiktus tikraisiais savo vardais. Vengrija – Trojos arklys, siekiantis ES žlugimo Europos mokesčių mokėtojų sąskaita“, – savo „Twitter“ paskyroje paskelbė M. Podoliakas.
Jis pridūrė, kad V. Orbanas nekenčia Ukrainos ir svajoja apie „rusišką pasaulį“ Europoje.
„Ar ES turėtų finansuoti šiuos ardomuosius veiksmus?“ – retoriškai klausė M. Podoliakas.
Orbán says that he will fight for the lifting of sanctions against 🇷🇺. Let's call a spade a spade. Hungary – Trojan horse seeking the collapse of 🇪🇺 at the expense of European taxpayers. Orbán hates 🇺🇦 and dreams of "Russian world" in Europe. Should EU finance these diversions?
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) September 18, 2022
06:43 | Rusija Juodojoje jūroje turi paruošusi 8 „Kalibr“ raketas
Juodojoje jūroje ir toliau budi vienas Rusijos antžeminis raketų paleidimo įrenginys – parengtos 8 „Kalibr“ tipo sparnuotosios raketos, skelbia Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“.
Paleidimo įrenginį lydi trys dideli desantiniai laivai. Jie visi lieka zonoje, kur jų nepasiektų raketos, nepriartėdami prie žemyninės Ukrainos.
06:10 | Rusai raketomis apšaudė Zaporižios miesto infrastruktūrą
„Priešas surengė dar vieną raketų išpuolį srities centre. Dabar žinoma apie aštuonis smūgius. Vėl buvo nusitaikyta į infrastruktūros objektus. Informacija apie aukas tikslinama“, – pranešė Zaporižios srities karinės administracijos vadas Oleksandras Sratuchas.
Svarbiausi savaitgalio įvykiai
► Ukrainos Zaporižios atominė elektrinė vėl gauna elektrą iš šalies energetinės sistemos, šeštadienį pranešė Jungtinių Tautų atominės energijos agentūra.
► JAV prezidentas Joe Bidenas įspėja Rusijos lyderį Vladimirą Putiną nenaudoti cheminių ar taktinių branduolinių ginklų po rimtų pralaimėjimų Ukrainoje.
► Čekija, šį pusmetį pirmininkaujanti Europos Sąjungai, šeštadienį paragino įkurti tarptautinį karo nusikaltimų Ukrainoje tribunolą.
► Ukrainos užsienio reikalų ministras vėl kritikavo Vokietijos sprendimą nesiųsti su Rusijos invazija kovojančiam Kyjivui tankų ir sakė, kad nauji Berlyno pažadėti ginklai nėra tai, ko ukrainiečiams reikia labiausiai.
► Europos Sąjungą „labai šokiravo“ netoli išvaduoto Ukrainos Iziumo miesto rasta masinė kapavietė, penktadienį sakė bloko diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.
► Tyrėjai, ekshumuojantys palaikus masinėje kapavietėje prie Ukrainos Iziumo miesto, surado įrodymų, kad kai kurie ten užkasti žmonės buvo kankinti, pranešė ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis.