Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:56 | Ukrainos generolas: JAV su Putinu gali susidoroti taip, kaip ir su Al-Qaeda lyderiu
Teoriškai JAV žvalgyba yra pajėgi eliminuoti Rusijos prezidentas Vladimirą Putiną taip pat, kaip ir Al-Qaeda lyderį Aymaną al-Zawahiri, rašo UNIAN.
Minėtą teoriją iškėlė Ukrainos sugumo tarnybos generolas majoras Viktoras Jagunas, šiuo metu priskiriamas rezervinėms pajėgoms.
„Teoriškai Amerikos žvalgyba yra pajėgi susidoroti su V. Putinu tokiu pat būdu, kaip tai buvo padaryta su Al-Qaeda lyderiui A. al-Zawahiri.
Tačiau reikia suprasti, kad oro gynybos sistemos, kurios saugo V. Putiną, kaip ir mobilios oro gynybos sistemos, radiolokacinė sistema, gali apsunkinti galimybę eliminuoti šį teroristą [V. Putiną]“, – kalbėjo jis.
Pasak V. Jaguno, Al-Qaeda lyderio nužudymas tik dar kartą patvirtino faktą, kad JAV žvalgybos tarnybų galimybės yra beribės.
„JAV žvalgybos pareigūnai minėjo, kad al-Zawahiri Kabule buvo sekmas daugybę dienų, buvo analizuojama jo dienotvarkė, kasdieniai įpročiai.
Be to, JAV taip pat nenaudojo sprogstamųjų raketų, vietoje to buvo pasitelkti specialūs [drono] peiliai tam, kad teroristas būtų nužudytas. Tai yra neįprasta speciali operacija, kuri užtruko ilgiau nei vieną dieną, tik dar kartą įrodo, kad Amerikos žvalgybos tarnybų galimybės kol kas yra praktiškai neribotos“, – kalbėjo jis.
23:20 | Kanada apmokys ukrainiečių karius
Kanada išsiųs iki 225 instruktorių, kurie Jungtinėje Karalystėje apmokys Ukrainos karius, rašo „The Kyiv Independent“.
Teigiama, kad pirmieji instruktoriai atvyks jau kitą savaitę.
22:38 | Rusija gali netrukus pradėti puolimą
Ukrainos generolas Oleksijus Hromovas sako, kad Rusijos kariuomenė netrukus gali pradėti puolimą Ukrainos pietinėje dalyje, Chersono regione. Teigiama, kad tokiu būdu siekiama atremti Ukrainos kariuomenės kontrpuolimą, rašo „The Guardian“.
Nors karinės invazijos pradžioje rusų kariuomenei pavyko perimti dalį teritorijų Ukrainos pietuose, Ukrainos gynėjai, pasitelkdami Vakarų tiekiamą ginkluotę, demonstruoja itin stiprų pasipriešinimą prieš okupantus, nukirsdami svarbias rusų karinės amunicijos tiekimo linijas.
O. Hromovas pastebėjo, kad Kremlius į šiaurės rytus nuo strategiškai svarbaus pietinio Chersono regiono, kur didžiąją dalį teritorijos kontroliuoja rusų kariuomenė, dislokavo didelį kiekį ginklų, technikos įrenginių.
„Tikėtina, kad priešas gali arba bandys vykdyti puolimus gilyn į mūsų teritoriją tam, kad perimtų kontrolę ir sukeltų grėsmę mūsų tolimesnei kariuomenės sėkmei“, – teigė jis.
22:14 | Rusų kariuomenė buvo priversta atsitraukti
Ukrainos generalinis štabas ketvirtadienį pranešė, kad rusų kariuomenės pastangos Donecko srityje įvykdyti prasiveržimą buvo nesėkmingos.
Rusų karinės pajėgos taip pat bandė vykdyti puolimos Dolynos ir Bohorodičnės kaimų vietovėse, tačiau galiausiai ukrainiečiai juos privertė atsitraukti. Rusijos kariai taip pat bandė veržtis netoli Dolynos ir Bohorodičnės kaimų Donecko srityje, tačiau jie buvo priversti trauktis, pranešė Ukrainos generalinis štabas.
Generalinis štabas taip pat priduria, kad Rusijos puolimas prie Bakhmuto ir Soledaro miestų taip pat buvo nesėkmingas.
21:48 | Skelbia, kad Baltarusijoje neva nusileido rusų karinis lėktuvas
UNIAN skelbia, kad Baltarusijoje nusileido Rusijos Federacijos karinio transporto lėktuvas, kuris neva iš Irano gabeno bepiločius karinius orlaivius.
Baltarusijos gynybos ministerija paviešino informaciją apie tai, kad Rusijos Federacijos karinis transporto lėktuvas neva nusileido Mačuliščių aerodrome. Pasak viešosios informacijos tyrėjų, šis lėktuvas galimai gabeno kovinius dronus iš Irano.
Remiantis vieša, tačiau oficialiai nepatvirtinta informacija, IL-76 Rusijos Federacijos lėktuvas skrido iš Irano į Maskvą, nusileido Armėnijoje, o vėliau išskido į Baltarusiją.
Kiek vėliau, „Telegram“ tinkle Baltarusijos gynybos ministerija, patvirtindama informaciją apie atvykusį lėktuvą iš Rusijos, teigė, kad neva generalinio štabo atstovai su „duona ir druska“ pasitiko kartu atvykusius Rusijos kariškius, taip pat samdinius iš Vietnamo, Uzbekistano, Tadžikistano, Kirgizijos, Sirijos, Malio ir kitų valstybių.
Atvykę kovotojai neva dalyvaus „pasitikėjimo“ pratybose.
20:52 | Šiaurės Makedonija perdavė Ukrainai 4 lėktuvus
Šiaurės Makedonija Ukrainai perdavė 4 lėktuvus Su-25, rašo NEXTA.
Priduriama, kad Šiaurės Makedonija šiuos lėktuvus įsigijo iš Ukrainos dar 2001 m.
North Macedonia handed over 4 Su-25 aircraft to Ukraine
North Macedonia purchased these aircraft from #Ukraine back in 2001. pic.twitter.com/o03Awh1QxUREKLAMA— NEXTA (@nexta_tv) August 4, 2022
20:32 | Rusija ruošiasi uždrausti savo kariams palikti karinę tarnybą vykstant karui
UNIAN skelbia, kad Rusijos Federacijos lyderis Vladimiras Putinas ketina neleisti šalies kariams ir karininkams palikti tarnybą vadinamosios „specialiosios karinės operacijos“ metu.
Teigiama, kad Kremliaus pareigūnai šiam tikslui ketina pakoreguoti teisės aktus, kad įstatymas būtų legalizutoas.
„Noriu pastebėti, kad Rusijos vadovybė, siekdama sumažinti tarnybą paliekančių asmenų skaičių, jau rengia teisės aktus tam, kad būtų uždrausta karo padėties metu, dar vadinamos „specialiaja karine operacija“, pasitraukti iš karinės tarnybos“, – sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo atstovas Oleksijus Gromovas.
O. Gromovas pridūrė, kad tik nedidelė dalis civilių sutinka pasirašyti sutartį tam, kad įstotų į rusų kariuomenę ir vėliau išvyktų kariauti Ukrainoje.
Primenama, kad nuo karinės invazijos pradžios išvykti kariauti į Ukrainą atsisakė mažiausiai 1793 rusai.
19:50 | Suoduotas smūgis okupantams
NEXTA praneša, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos ketvirtadienį smogė rusų kariuomenės infrastruktūrai Nova Kachovkoje.
It is reported that the Armed Forces of #Ukraine hit the facilities of the occupiers in Nova Kakhovka. pic.twitter.com/XK9TVqRLvS
— NEXTA (@nexta_tv) August 4, 2022
19:01 | Ukrainos kariuomenė nukovė 47 okupantus pietinėje dalyje
Pietinėje Ukrainos dalyje šalies karinės pajėgos pražudė 47 rusų okupantus, taip pat septynis šarvuočių ir kitų karinių mašinų dalinius, skelbia „Ukrinform“.
Remiantis Ukrainos ginkluotojų pajėgų vadovybės informacija, šiuo metu padėtis Pietų Buzo kryptimi ketvirtadienį buvo sudėtinga ir kintanti. Visgi šalies gynyba atlaikė rusų kariuomenės pasipriešinimą.
Be to, skelbiama, kad Ukrainos kariuomenės dalinių taikiniais Chersono regione taip pat tampa rusų kariuomenės transportavimo, logistikos maršrutai.
Priduriama, kad minėtose srityse didelių pokyčių, susijusių su rusų kariuomenės kariniais tikslais ir pozicijų keitimu mūšio lauke, nebuvo, kadangi okupantai stengiasi išlaikyti stiprią gynybos liniją.
18:33 | Rusai ruošiasi amuniciją vežtis iš Baltarusijos
Ukrainos ginkluotojų pajėgų atstovai teigė, kad Rusijos karinės pajėgos ruošiasi iš Baltarusijos teritorijos iki rugpjūčio pabaigos išsivežti 12 tonų amunicijos, rašo NEXTA.
Svarstoma, kad to griebiamasi dėl sėkmingų Ukrainos kariuomenės atakų prieš rusus, kuomet HIMARS raketų sistemos leido sunaikinti taikinius, kur buvo kaupiama okupantų amunicija.
#Russian troops plan to remove 12.000 tons of ammunition from the territory of #Belarus by the end of August - Strategic Communications Department of the Armed Forces of #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) August 4, 2022
It seems that the HIMARS strikes on the ammunition depots put the occupiers in an awkward position. pic.twitter.com/j4Q0A3FKcx
17:46 | „Pragariškas“ rusų puolimas privertė Ukrainos pajėgas trauktis Avdijivkoje
Rusijos pajėgoms pastarosiomis dienomis suaktyvinus pragarišką puolimą Avdijivkos apylinkėse ukrainiečiai paskelbė, kad buvo priversti trauktis.
Ukrainos generalinio štabo atstovas Oleksijus Hromovas pranešė, kad Avdijivkos apylinkėse Rusijos pajėgos aktyvavo puolimą, siekiant užimti Avdijivką ir Peskus.
Po liepos 30-ąją įvykdyto masinio aviacijos bei artilerijos panaudojimo Ukrainos kariuomenės pajėgos buvo priverstos atsitraukti iš „Butovkos“ šachtos ir užimti gynybines pozicijas Avdijivkos pietuose.
Vietos administracijos vadovas Vitalijus Barabašas „Radio Svoboda“ pasakojo, kad ant fronto linijos atsidūrusioje Avdijivkoje likę apie 10 proc. miestelio gyventojų (viso apie 2,5 tūkst.).
Jo teigimu, žmonės gyvena siaubingomis sąlygomis, be vandens, dujų ir elektros. Per parą Rusijos pajėgos miestą apie 20 kartų.
„Pastarąsias kelias dienas priešas nenutrūkstamai bando pulti miestą. Tai vykdoma prisidengiant artilerijos pabūklais, aviacija. Praktiškai kiekvieną dieną talžo aviacija. Smogiama iš visų artilerijos sistemų, kokios tik turimos ginkluotėje. Naudojami „Solncepek“, „Iskander“ raketos. Naudojamas ir nuotolinis minavimas“, – aiškino jis.
Kremliaus pajėgų atstovai iš „Donecko liaudies respublikos“ vakar tvirtino, kad kontroliuoja pusę Peskų kaimo Donecko apylinkėse. Tiesa, anot O. Hromovo, per pastarąją savaitę Ukrainos kariuomenė pagerino taktinę būklę į šiaurę nuo Slovjansko, kur pavyko pramušti rusų įtvirtinimus ir išlaisvinti kelis kaimus.
17:34 | Ukraina griežtai kritikuoja „neteisingą“ „Amnesty International“ ataskaitą
Ukrainos užsienio reikalų ministras organizacijos „Amnesty International“ ataskaitą, kurioje teigiama, kad Kyjivas sukelia pavojų civiliams dislokuodamas karius gyvenamuosiuose rajonuose, ketvirtadienį sukritikavo ir pavadino neteisinga.
„Šis „Amnesty International“ elgesys susijęs ne su tiesos nustatymu ir pranešimu pasauliui, o su neteisingo lygiavertiškumo kūrimu – tarp nusikaltėlio ir aukos, tarp šalies, naikinančios šimtus ir tūkstančius civilių, miestų, teritorijų, ir iš paskutiniųjų besiginančios šalies“, – sakoma Dmytro Kulebos vaizdo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.
17:12 | „Amnesty International“ teigia, kad Ukrainos pajėgos pažeidžia tarptautinę teisę
Ukrainos pajėgos pažeidžia tarptautinę teisę ir sukelia pavojų civiliams steigdamos bazes gyvenamuosiuose rajonuose, įskaitant mokyklų ir ligoninių pastatus, ketvirtadienį paskelbė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“.
Gynėjų taktika „jokiu būdu nepateisina Rusijos atakų nesirenkant taikinių“, o kai kurie rusų „karo nusikaltimai“, taip pat ir Charkivo mieste, su šia taktika nėra susiję, sakoma naujoje grupės ataskaitoje.
Tačiau organizacija paminėjo incidentus, kai ukrainiečių pajėgos tikriausiai sukėlė pavojų civiliams 19 miestelių ir kaimų Charkivo, Donbaso ir Mykolajivo regionuose.
„Dokumentais patvirtinome Ukrainos pajėgų modelį sukelti pavojų civiliams ir pažeisti karo įstatymus veikiant apgyvendintuose rajonuose“, – sakė „Amnesty International“ generalinė sekretorė Agnes Callamard.
„Buvimas gynimosi pozicijoje neatleidžia Ukrainos kariuomenės nuo tarptautinės humanitarinės teisės gerbimo“, – pabrėžė ji.
Gyvenamieji rajonai, kuriuose įsikūrė ukrainiečių kariai, buvo už kilometrų nuo fronto linijų ir šiais atvejais buvo „perspektyvių alternatyvų“, nekeliančių pavojaus civiliams, sakoma ataskaitoje.
Joje nurodoma, kad kariai nepasakė civiliams evakuotis iš tų rajonų, nors apšaudydavo Rusijos pajėgas ir dėl to kildavo atsakomosios ugnies grėsmė.
„Amnesty International“ tyrėjai matė, kaip Ukrainos pajėgos penkiose vietose naudojosi ligoninėmis kaip „de facto karinėmis bazėmis“, be to, tą patį tvirtina dėl 22 mokyklų.
Nors mokyklos karo metu yra uždarytos, jos yra civiliniuose rajonuose.
„Neturime žodžio teisės dėl to, ką daro kariuomenė, bet už tai užmokame“, – sakė vienas ataskaitoje cituojamas gyventojas.
Ukrainos vyriausybė griežtai atmetė ataskaitą ir pareiškė, kad „Amnesty International“ yra išvien su Kremliaus propagandininkais.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos imasi visų priemonių civiliams į saugesnius rajonus perkelti, sakė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas.
„Vienintelis ukrainiečiams grėsmę keliantis dalykas yra į [Ukrainą] vykdyti genocido ateinanti [Rusijos] budelių ir žagintojų armija“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.
„Mūsų gynėjai gina savo valstybę ir šeimas“, – pabrėžė jis.
16:30 | Ukrainoje 211 vaikai dingę be žinios
Prasidėjus karinei invazijai, Ukrainos policijos pareigūnai iki šiol ieško 211 dingusių vaikų, rašo „Ukrinform“.
„Nuo vasario 24 d. policija iš viso gavo 4 353 pranešimus, susijusius su vaikų dingimu. Teisėsaugininkams pavyko surasti 4 143 vaikus, tačiau 211 dar vis dingę be žinios“, – kalbėjo policijos atstovas Oleksijus Sergejevas.
15:34 | Stoltenbergas: visas Aljansas sureaguos, jeigu Rusija užpuls NATO šalį
NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo teigimu, karas Ukrainoje yra pats pavojingiausias momentas Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo, o Rusijai negalima leisti laimėti.
Siekiant neleisti Maskvai pasiekti pergalę, NATO ir aljanso šalys turės padėti Ukrainai ginkluote ir suteikti kitos pagalbos dar ilgą laiką, pažymėjo jis. „Tai yra mūsų pačių interesas, kad tokio tipo agresyvi politika nesibaigtų sėkme“, – paaiškino buvęs Norvegijos premjeras.
Jis taip pat perspėjo, kad karas Ukrainoje gali būti ne pati didžiausia NATO problema, turėdamas omenyje galimą NATO ir Rusijos konfliktą. „Tai, kas vyksta Ukrainoje, yra siaubinga, bet tai būtų daug baisiau, jeigu prasidėtų karas tarp Rusijos ir NATO“, – „Daily Mail“ cituojamas jis.
J. Stoltenbergas pažymėjo, kad Rusijos taip vadinama „spec. karinė operacija“ yra dabartinės pasaulėtvarkos puolimas. „Tai yra pati pavojingiausia situacija Europoje nuo pat Antrojo pasaulinio karo“, – savo kalboje pažymėjo jis.
„Jeigu prezidentas Putinas užsimanytų padaryti kažką panašaus su NATO šalimi, ką jis jau padarė su Gruzija, Moldova ar Ukraina, tai visa NATO į tai įsitrauktų nedelsiant“, – pareiškė jis.
Rusijos karas Ukrainoje nulėmėt tai, kad iki tol neutralios Suomija ir Švedija siekia NATO narystės, o jų prašymą jau ratifikavo 23 iš 30 NATO valstybių, įskaitant JAV.
„Tai nėra tik Ukrainos, nepriklausomos ir demokratinės valstybės puolimas su daugiau nei 40 mln. gyventojų. Tai yra taip pat mūsų vertybių ir tos pasaulio tvarkos, kurios mes norime, puolimas“, – cituojamas J. Stoltenbergas.
14:53 | Rusijoje atgimsta sovietinio „blato“ parduotuvės: elitas vėl galės mėgautis Vakarų prabanga
Rusijoje pasirodys neapmokestintos prekybos parduotuvės, kuriose galės lankytis tik diplomatai. Juos jau lygina su sovietinėmis „beriozkomis“. Dėl karo Ukrainoje iš Rusijos pasitraukė dešimtys didžiausių pasaulio prekės ženklų, o jų vardinės parduotuvės buvo uždarytos dėl visuomenės spaudimo ir sutrikusio prekių tiekimo.
Pirmieji naujieną apie Maskvoje ir Sankt Peterburge atsidarysiančias „duty free“ parduotuves, kurios aptarnaus diplomatus, konsulus ir jų šeima, o taip pat tarptautinių organizacijų atstovus, atsidarymą pranešė „Parlamentskaja gazeta“. Jie ir įžvelgė analogiją su SSRS laikais, kuomet veikė užsieniečiams (o taip pat diplomatams ir kariuomenės šulams) skirtos parduotuvės „Beriozka“ (liet. „Berželis“), kuriose buvo galima legaliai atsiskaityti užsienio valiuta.
13:44 | Rusija siekia suklastoti įrodymus dėl subombarduoto Ukrainos kalėjimo – JAV
JAV pareigūnai mano, kad Rusija stengiasi suklastoti įrodymus dėl praėjusios savaitės smūgio Olenivkos kalėjimui Rytų Ukrainoje, kuriame buvo laikomi karo belaisviai.
Amerikiečių žvalgybos pareigūnai nustatė, jog Rusija bando sufalsifikuoti įrodymus, kad atrodytų, jog Ukrainos pajėgos yra atsakingos už Olenivkos kalėjimo apšaudymą liepos 29 dieną, per kurį žuvo 53 žmonės ir dar dešimtys buvo sužeisti, naujienų agentūrai AP sakė su žvalgybos duomenimis susipažinęs šaltinis.
Rusija tvirtina, kad Ukrainos kariuomenė atakavo kalėjimą prorusiškų separatistų kontroliuojamoje Donecko srities dalyje amerikietiškomis salvinės raketų ugnies sistemomis HIMARS.
Ukrainos kariuomenė neigia atakavusi Olenivką raketomis ar artilerijos pabūklais.
13:11 | Apšaudę stotelę, rusai pražudė aštuonis civilius
Rusijos karinės pajėgos ketvirtadienį 11 val. apšaudė viešojo transporto stotelę Torecko mieste, Donecko srityje. Išpuolio metu žuvo 8 žmonės, 4 buvo sužeisti, 3 iš jų – vaikai.
Apie tai „Telegram“ pranešė Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka. Pirminiais duomenimis, rusų pajėgos šaudė iš artilerijos.
Ukrainos prezidento kanceliacijos vadovas Andrijus Jermakas sakė, kad šis išpuolis – „dar vienas Rusijos teroristinis aktas“, ir pakartojo savo raginimą kitoms valstybėms paskelbti Rusiją valstybine teroro rėmėja, siekiant tolesnių sankcijų Maskvai.
Pastarosiomis savaitėmis Rusijos pajėgos mažiausiai tris kartus atakavo viešojo transporto stoteles, pražudydami ir sužeisdami civilius gyventojus.
12:25 | Ukrainos kariuomenė: Baltarusija tikrina savo specialiųjų pajėgų kovinį pasirengimą
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad Baltarusija tikrina savo ginkluotųjų pajėgų kovinį pasirengimą.
Kaip skelbiama generalinio štabo ataskaitoje, Voluinės ir Polesės kryptimis Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų daliniai vykdo užduotis sustiprinti Baltarusijos ir Ukrainos sienos ruožo Bresto ir Gomelio srityse apsaugą.
„Dalyje Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų specialiųjų operacijų pajėgų buvo tikrinama kovinė parengtis“, – pranešė Ukrainos ginkluotosios pajėgos.
Dar šios savaitės pradžioje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad Baltarusija pasienyje su Ukraina, Voluinės srityje, dislokavo elektroninės kovos sistemas.
11:57 | Okupuotame Donbase – sprogimai: žymios karo vadės šarvojimo metu paskelbtas oro pavojus
Rusijos žiniasklaida skelbia, kad netoli okupuoto Donecko Dramos teatro, kur buvo atsisveikinama su į Rusijos pusę perėjusia ukrainiečių pareigūne Olga Karuča, buvo įvykdytas apšaudymas artilerijos pabūklais.
Rusai tradiciškai dėl to apkaltino ukrainiečius. Rodomuose vaizdo įrašuose matyti, kad yra aukų. Jų skaičius kol kas tikslinamas.
Viename iš paviešintų vaizdo įrašų matyti ir viešbutis „Donbass Palas“, esantis netoliese Dramos teatro, iš kurio veržiasi dūmai. Panašu, kad sprogmuo detonavo ir paties viešbučio viduje.
„Donecko liaudies respublika“ rugpjūčio 3-ąją paskelbė, kad žuvo O. Kačura („Korsa“) – pirminiais duomenimis, automobilis, kuriuo vyko Kremliaus kontroliuojamos respublikos karininkė, buvo apšaudytas viename iš Donecko priemiesčių.
Ji buvo vadinama tikra „respublikos“ legenda – iki 2012-ųjų tarnavo Ukrainos kariuomenėje, o 2014-aisiais perėjo į Kremliaus kontroliuojamų „Donecko liaudies respublikos“ smogikų gretas. Paskutinius savo gyvenimo 8-erius metus vadovavo „respublikos“ reaktyvinės artilerijos daliniui.
11:29 | Drąsus Arestovyčiaus pareiškimas: tai baigėsi. Rusijos kariniai tikslai žlugo
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius tvirtai pareiškė, kad Rusijos Federacijos kariniai tikslai žlugo.
„Nėra jokio klausimo, ar pavyks pasiekti Kyjivą. Esmė ta, kad jie negali paimti Kramatorsko ir Slovjansko – dviejų regioninių centrų... Kariniai kampanijos tikslai žlugo. Jie negali jų pasiekti. Jie vis dar gali daryti karinį spaudimą, bandyti įvesti į aklavietę ir priversti prie derybų“, – UNIAN cituoja O. Arestovyčių.
„Tai, apie ką mes tiek mėnesių kalbėjome, buvome apkaltinti pernelyg dideliu aoptimizmu, ir aš sakiau, kad tai tikrai baigsis. Taigi, tai baigėsi“, – pabrėžė Arestovyčius.
Anot jo, dabar Ukrainos ginkluotųjų pajėgų užduotis yra „sutriuškinti [Rusijos pajėgų] pseudopuolimą, pereiti į kontrpuolimą, išlaisvinti Chersoną ar bet kurį kitą reikšmingą objektą ir atitinkamai veikti“.
„Ir mes nesustodami judame link šio tikslo“, – sakė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kabineto narys.
10:51 | Šveicarija prisijungė prie ES embargo Rusijos auksui
Šveicarija, viena pagrindinių pasaulyje aukso luitų perdirbėjų, prisijungė prie Europos Sąjungos naujausiu sankcijų Rusijai paketu įvesto draudimo importuoti auksą iš karą Ukrainoje pradėjusios valstybės.
Anot Šveicarijos centrinės vyriausybės pranešimo, uždraudžiama „pirkti, importuoti ar gabenti auksą ir aukso gaminius iš Rusijos“, „taip pat draudžiama teikti su šiomis prekėmis susijusias paslaugas“.
Tradiciškai neutrali Šveicarija, praėjus kelioms dienoms po karo Ukrainoje pradžios, sulaužė savo įprastą poziciją ir prisijungė prie ES ekonominių sankcijų Rusijai.
10:21 | Rusijos pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 41 500 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 223 lėktuvus, 191 sraigtasparnį, 1789 tankus, 4026 šarvuočius, 946 artilerijos pabūklus, 260 raketų sistemų, 15 laivų, 2960 mašinų, 742 bepiločius orlaivius, 118 priešraketinės gynybos sistemų, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 83 specialiosios įrangos vienetus bei 182 sparnuotąsias raketas.
09:44 | Ukraina: Rusija iš anksto ruošėsi sankcijoms
Rusija dar plataus masto invazijos į Ukrainą išvakarėse ruošėsi Vakarų sankcijoms. Tam Rusijos Federacija ieškojo alternatyvių kanalų, kaip perorientuoti produktų importą ir eksportą į Azijos ir Afrikos rinkas, skelbia Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Kovos su dezinformacija centras.
Centro teigimu, Rusijos Federacija tikėjosi perimti alternatyvaus dujų tiekimo į Europos rinką kontrolę ir užkirsti kelią suskystintų dujų eksporto iš Kataro augimui. Pavyzdžiui, dėl Rusijos investicijų, siekiančių maždaug 25 mlrd. JAV dolerių (24,6 mlrd. eurų), pradėta statyti pirmoji Egipto atominė elektrinė El-Daboje.
Panašios taktikos Rusijos Federacija ėmėsi ir Afrikoje, kur su Kinijos parama paskelbė finansuosianti atomines elektrines Nigerijoje, Ganoje, Zambijoje, Kenijoje, Sudane, Maroke ir Ruandoje.
„Tai reiškia griežtą šių šalių susiejimą su Rusija daugeliui metu, taip pat ir politinį. Ir nenuostabu, kad tik pusė Afrikos šalių balsavo už JT Generalinės Asamblėjos rezoliuciją, palaikančią Ukrainą“, – pareiškė Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba.
Be to, dar prieš karą Rusijos Federacija suformavo vadinamąją tarptautinę „palaikymo“ stovyklą būsimai karinei agresijai, kurią formavo kelių šalių prokremliški lyderiai ir tarptautinių organizacijų lobistai. Vykdydama savo planą, Rusija verbavo „įtakos agentus“ aukštesniuose Vakarų isteblišmento sluoksniuose ir paprasčiausiai vietinius kolaborantus prieinamose šalyse.
Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba paaiškino, kad siekdama apeiti sankcijas Rusijos Federacija taip pat suaktyvino slaptos prekių, kurioms taikomos sankcijos, kontrabandos kanalus, siekdama toliau gauti svarbių Rusijos gynybos pramonei ir „technologiniam šnipinėjimui“ skirtų komponentų.
09:14 | JT vadovas organizuos faktų nustatymo misiją į subombarduotą Ukrainos kalėjimą
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius trečiadienį paskelbė, kad organizuos faktų nustatymo misiją išsiaiškinti „tiesai“ apie kalėjimą, kuriame praėjusią savaitę per rusų pajėgų bombardavimą žuvo dešimtys ukrainiečių karo belaisvių.
Kyjivas ir Maskva apsikeitė kaltinimais dėl smūgių rusų pajėgų kontroliuojamam Olenivkos kalėjimui Rytų Ukrainoje.
„Gavome Rusijos Federacijos ir Ukrainos prašymus“ atlikti tyrimą, spaudos konferencijoje sakė JT vadovas Antonio Guterresas.
„Pagal savo kompetenciją ir įgaliojimus nusprendžiau organizuoti faktų nustatymo misiją“, – sakė jis, pažymėdamas, kad neturi įgaliojimų vykdyti baudžiamuosius tyrimus.
A. Guterrresas sakė, kad tikslios misijos sąlygos vis dar derinamos, ir išreiškė viltį, kad Rusija ir Ukraina dėl jų sutars.
„Tikimės, kad abi pusės sudarys visas sąlygas gauti visus duomenis, reikalingus išsiaiškinti tiesai apie tai, kas įvyko“, – sakė JT vadovas ir pridūrė, kad į misijos komandą ieškoma „kompetentingų, nepriklausomų žmonių“.
Per apšaudymą Olenivkos kalėjime žuvo daugiau kaip pusšimtis žmonių.
08:36 | JAV ratifikavo Suomijos ir Švedijos paraiškas įstoti į NATO
Jungtinių Valstijų Senatas trečiadienį ratifikavo Švedijos ir Suomijos paraiškas įstoti į NATO, tvirtai parėmęs transatlantinio aljanso plėtrą tęsiantis Rusijos karinei invazijai Ukrainoje.
Senatas 95 balsais prieš vieną pritarė dviejų Šiaurės šalių įstojimui, tad JAV tapo 23-iąja iš 30 NATO šalių, oficialiai pritarusia bloko plėtrai. Italija tai padarė anksčiau trečiadienį, o Prancūzija – antradienį.
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) gyrė Senatą už greitą ratifikavimo procesą – sparčiausią nuo 1981 metų.
„Šis istorinis balsavimas siunčia svarbų signalą apie tvarų abiejų JAV partijų įsipareigojimą NATO ir užtikrinimą, kad Aljansas bus pasiruošęs atremti šiandienos ir rytojaus iššūkius“, – sakoma J. Bideno pranešime.
08:03 | Zelenskis: jei rusai iš tiesų trokštų taikos, jie neperkeltų kariuomenės į pietinę Ukrainos dalį
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį teigė, kad jei Rusija norėtų užmegzti taikos derybas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebūtų nurodęs rusų karius perkelti į pietinę Ukrainos teritoriją, rašo UNIAN.
Pasidalintame vaizdo įraše V. Zelenskis pridūrė, kad Rusijos kariuomenės vykdomi teroro aktai gali būti sustabdomi atliekant tą patį – panaudojant jėgą.
„Aktyviai grindžiamos Kremliaus pasiuntinių tezės, kad teroristinė valstybė [Rusija] neva nori derėtis. Jei Rusijos Federacija iš tiesų norėtų užbaigti karą, rezervinės rusų karinės pajėgos nebūtų perkeltos į pietinę Ukrainos dalį, taip pat Ukrainos teritorijoje nekastų naujų kapų nužudytiems, nekaltiems žmonėms“, – sakė V. Zelenskis.
Ukrainos prezidentas pridūrė, kad yra „tiesiog bjauru“ stebėti, kaip buvę politikos lyderiai iš galingų valstybių, palaikančių europines vertybes, „dirba Rusijai, kuri kovoja prieš tokias vertybes“.
„Todėl mes turime kovoti, mes turime įveikti teroristus mūsų teritorijoje, reikia dalintis informacija apie Ukrainos interesus, stengtis pasiekti sėkmę, iškovoti pergales. <...> Teroras gali būti sustabdomas tik pasitelkiant bendrą, nenugalimą jėgą“, – kalbėjo V. Zelenskis.
07:35 | ISW: Rusija manipuliuoja Vakarų baime
Rusijos pajėgos greičiausiai naudoja okupuotą Zaporižios atominę elektrinę Ukrainos mieste Enerhodare, kad sužaistų Vakarų baime dėl branduolinės katastrofos Ukrainoje, rašoma naujausioje JAV Karo studijų instituto (ISW) analizėje. Taip Rusija, analitikų teigimu, bando susilpninti Vakarų šalių valią teikti karinę paramą Ukrainos kontrpuolimui.
TATENA vadovas Rafaelis Grossi šią savaitę sakė, kad Rusijos karių užimta atominė elektrinė „visiškai nebekontroliuojama“, o stotyje „pažeisti visi branduolinės saugos principai“.
Jis kreipėsi į Rusiją ir Ukrainą su prašymu greitai palengvinti TATENA stebėtojų apsilankymą komplekse. Rusų paskirtas okupacinės Zaporižios administracijos vadovas Jevgenijus Balickis atsakė, kad TATENA ekspertai gali apsilankyti stotyje.
JAV analitikų teigimu, Rusijos pareigūnai vaizduoja Ukrainą neatsakingai naudojant Vakarų tiekiamus ginklus ir rizikuojant branduoliniu holokaustu, kad atgrasytų Vakarus nuo papildomos karinės paramos kontrpuolimui Pietų Ukrainoje.
Aplink atominę elektrinę įsikūrusios Rusijos pajėgos pastarosiomis savaitėmis atakavo Ukrainos pozicijas, tyčia pastatydamos ukrainiečius į sunkią padėtį: arba Ukrainos pajėgos atsako į ugnį, rizikuodamos sulaukti tarptautinio pasmerkimo ir branduolinio incidento, arba Ukrainos pajėgos turi leisti Rusijos pajėgoms toliau apšaudyti savo pozicijas, pastebi analitikai.
07:04 | Naktinė ataka Charkive
Charkivo meras Ihoris Terechovas „Telegram“ pranešė, kad ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos apšaudė miestą ir pataikė į administracinį pastatą Nemyšlijanskio rajone.
„Dar viena nerami naktis Charkive. Smūgiai į miesto Nemyšlijanskio rajoną, į administracinį pastatą“, – rašoma mero žinutėje.
Pasak jo, per apšaudymą niekas nenukentėjo.
06:39 | Stipriai apšaudytas Mykolajivas
Pietinio Ukrainos uostamiesčio Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius pranešė, kad apie 4 val. ryto mieste nugriaudėjo galingi sprogimai, apšaudyti du miesto rajonai.
„Apie 4 val. ryto Mykolajive nugriaudėjo galingi sprogimai. Du miesto rajonai buvo apšaudyti“, – „Telegram“ rašė meras.
Pirminiais duomenimis, vienoje vietoje buvo apgadinti namai, kitoje kilo gaisras.
Svarbiausi trečiadienio įvykiai
► Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ trečiadienį pareiškė, kad dėl Maskvai taikomų sankcijų turbinos, reikalingos padidinti dujų tiekimo Europai vamzdynu „Nord Stream 1“ apimtis, pristatymas yra „neįmanomas“.
► Prancūzų palydovų kompanija „Eutelsat“ trečiadienį sustabdė Rusijos televizijos „NTV Mir“ transliacijas, reguliuotojams pastebėjus jos turinio, kur ukrainiečiai buvo lyginami su naciais.
► Vokietijos kancleris Olafas Scholzas trečiadienį apkaltino Rusiją, kad ši blokuoja turbinos, reikalingos padidinti dujų tiekimo Europai vamzdynu „Nord Stream 1“ apimtis, pristatymą.
► Didžiausioje Europos atominėje elektrinėje, kurią kovo mėnesį užėmė į Ukrainą įsiveržusios Rusijos pajėgos, susidarė nestabili padėtis, antradienį sakė Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos vadovas.