Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:43 | Vokietijos gynybos ministrė ruošiasi atsistatydinti
Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht ruošiasi atsistatydinti, o tai, kaip rašo „SkyNews“, gali paaštrinti Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo problemas.
Vokietijos laikraštis „Bild“ rašo, kad gynybos ministrė traukias iš pareigų, todėl norima, kad kas nors kitas pradėtų darbą ministerijoje.
Tiesa, gynybos ministerijos atstovai tokį pranešimą laiko gandais, todėl daugiau komentarų nepateikė.
Primenama, kad šiuo metu O. Scholas yra raginamas pritarti karinės paramos Ukrainai didinimui.
22:50 | Prigožinas pradėjo verbuoti moteris dalyvauti kare
Rusijos samdinių grupės „Vagner“ įkūrėjas ir vadovas Jevgenijus Prigožinas pradėjo verbuoti moteris, kurios šiuo metu yra kalėjime, kad šios dalyvautų kare Ukrainoje, rašo UNIAN, remdamasi žurnalistės Olgos Romanovos teigimu.
„Reminatis mūsų informacija, moterys jau pradedamos siųsti į frontą, pirmoji grupė atkeliavo iš Krasnodaro teritorijos gruodžio pabaigoje, tačiau mes iki šiol nieko nežinome apie jų būsimą likimą“, – teigė j.
21:18 | Turkija pakeitė savo poziciją dėl karo Ukrainoje
UNIAN rašo, kad Turkija pakeitė savo poziciją dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje – Ankara nebesiekia, kad taika tarp abiejų valstybių būtų sudaryta bet kokia kaina.
Šia žinią pareiškė Ukrainos ambasadorius Turkijoje Vasilijus Bodnaras, duodamas interviu „Ukrinform“.
Jo teigimu, pastarieji Turkijos pareigūnų pareiškimai įrodo jų suvokimą, kad Ukraina privalo išlaisvinti visas savo prarastas šalies teritorijas.
19:48 | Prancūzija ir Vokietija ragina Afriką pasmerkti Rusijos agresiją Ukrainoje
Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrės penktadienį paragino Afriką pasmerkti Rusijos agresiją Ukrainoje ir kvietė stiprinti Europos Sąjungos ir viso žemyno šalių ryšius.
„Svarbu nepamiršti, kad yra agresorius ir užpultasis, ir svarbu, kad visi pasakytų agresoriui, jog jis turi liautis“, – sakė Prancūzijos ministrė Catherine Colonna.
„Turime bendrų interesų ir daug tikimės iš savo draugų afrikiečių“, – per spaudos konferenciją Afrikos Sąjungos būstinėje Adis Abeboje sakė C. Colonna.
Jai paantrino ir jos kolegė iš Vokietijos Annalena Baerbock, kuri pabrėžė, kad kėsinamasi į taiką Europoje.
„Mums reikia jūsų, mums reikia Afrikos, kad apgintume taiką“, – sakė A. Baerbock.
Ukraina ir Rusija yra pagrindinės kviečių ir kitų grūdinių kultūrų tiekėjos Afrikai, o karo padarinius pajuto visas žemynas – smarkiai išaugo degalų, grūdų ir trąšų kainos.
Tačiau daugelis Afrikos valstybių neskuba pasmerkti Rusijos invazijos.
Lapkritį daug Afrikos šalių susilaikė balsuojant Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje dėl rezoliucijos, kuria Rusija raginama sumokėti karo reparacijas Ukrainai.
„Šio žiauraus Rusijos karo poveikį matome visame pasaulyje, ypač Afrikos Kyšulyje“, – sakė A. Baerbock ir pridūrė, kad Rusija naudoja grūdus kaip ginklą.
Prancūzijos ir Vokietijos diplomatijos vadovės kalbėjo spaudos konferencijoje kartu su Afrikos Sąjungos Komisijos lyderiu Moussa Faki Mahamatu, baigiantis dviejų dienų vizitui Etiopijoje.
„Norime stiprinti ES ir Afrikos Sąjungos santykius“, – sakė A. Baerbock.
C. Colonna taip pat pasisakė už „geresnę Afrikos žemyno integraciją į pasaulinį valdymą“.
M. Faki Mahamatas pasveikino Prancūzijos ir Vokietijos paramą AS siekiant nuolatinių vietų JT Saugumo Taryboje.
18:59 | Ukrainos prezidento administracijos vadovas: pradedame gauti sunkiąją ginkluotę
Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas pranešė, kad Kyjivas iš savo partnerių pradeda gauti sunkiąją ginkluotę tam, kad karas prieš Rusiją būtų laimėtas.
„Mūsų bendradarbiavimas su šalimis sąjungininkėmis tęsiasi ir viskas, ką galiu pasakyti, kad mes pradėjome gauti suniąją ginkluotę“, – socialiniame tinklę „Telegram“ sakė A. Jermakas.
Ukrainos atstovas viliasi, kad Ukraina ir toliau sulauks pagalbos iš savo partnerių.
18:07 | Norvegijos reakcija dėl karo Ukrainoje: nauju užsakymu didins šaudmenų atsargas
Norvegija, NATO narė, turinti bendrą sieną su Rusija, penktadienį pranešė, kad užsakys artilerijos sviedinių už 2,6 mlrd. kronų (243 mln. eurų), kad padidintų savo amunicijos atsargas.
Gynybos ministerija pasirašė susitarimą su nacionaliniu šaudmenų gamintoju „Nammo“, kuris dėl šios „didžiausios kada nors sudarytos sutarties“ padidins savo gamybos pajėgumus.
„Susidarė nauja geopolitinė situacija, Europoje vyksta karas, todėl pasirengimo lygis pakeltas“, – žurnalistams sakė gynybos ministras Bjornas Arildas Gramas.
„Dėl to reikia daugiau karinės technikos, įskaitant šaudmenis,.. nes Norvegija ir kitos šalys turi papildyti savo atsargas, o Ukrainai labai reikia karinės technikos“, – pridūrė jis.
Ši Skandinavijos šalis, kurios siena su Rusija tolimojoje šiaurėje siekia 98 km, yra suteikusi Ukrainai įvairios karinės įrangos, įskaitant artileriją ir šaudmenis, kad ši galėtų apsiginti nuo Rusijos.
Penktadienį paskelbtas užsakymas apima neskelbiamą kiekį „Nammo“ neseniai sukurtų tolimojo nuotolio artilerijos sviedinių.
„Tai leidžia mums padidinti gamybos pajėgumus ir suteikia pakankamai aiškumo, kad galėtume pateikti užsakymus tiekėjams ir užtikrinti būsimus tiekimus“, – teigė „Nammo“ generalinis direktorius Mortenas Brandtzaegas.
„Nammo“, kurioje dirba daugiau kaip 2 700 darbuotojų, lygiomis dalimis priklauso Norvegijos valstybei ir bendrovei „Patria“, kurios pačios 50,1 proc. akcijų priklauso Suomijos valstybei, o 49,9 proc. – Norvegijos įmonei „Kongsberg Gruppen“.
17:31 | Rusų okupantai rengiasi didelei atakai prieš Ukrainą
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovai penktadienį pateikė daugiau detalių apie Rusijos kariuomenės planuojamą naują ataką prieš Ukrainą.
Ukrainos kariuomenės operatyvinės grupės „Pietūs“ atstovė Natalija Humeniuk sako, kad rusai vykdo skyrdžių kontrolę, treniruojasi su bombonešiais.
Jos teigimu, įprastai tokie veiksmai atliekami prieš naują atakos bangą.
N. Humeniuk užsiminė, kad Juodojoje jūroje stebimi 4 rusų laivai, tačiau raketnešiai yra savo bazėse, kadangi jūra yra audringa.
16:41 | Ukrainos žvalgyba: Rusija artimiausiomis dienomis pradės mobilizaciją
Ukrainos žvalgybinė informacija rodo, kad Rusija planuoja sutelkti karines pajėgas, kurias sudarytų iš viso 2 mln. asmenų, rašo „SkyNews“.
Be to, Ukrainos gynybos žvalgybos atstovai įspėjo, kad Kremlius artimiausiomis dienomis gali pradėti naują mobilizacijos bangą.
„Pasiruošimas paskelbimui apie naują mobilizacijos bangą Rusijoje jau aktyviai rengiamas.
Ukrainos karinės žvalgybos vertinimu, šalies agresorės [Rusijos] ruošiamos mobilizacijos mastas rodo, kad vadovybė planuoja sukurti kariuomenę, kurioje būtų apie 2 mln. asmenų“, – teigiama žvalgybinėje informacijoje.
Pastebima, kad pastaruoju metu Rusijoje buvo vykdomi tam tikri įstatymų pakeitimai, susiję su mobilzacijos vykdymu, pavyzdžiui, uždrausta iš šalies išvykti karo prievolininkams.
Taip pat primenama, kad apie 300 tūkst. rusų karių jau buvo įtraukti į karą Ukrainoje po to, kai rudenį Kremlius paskelbė apie dalinę mobilizaciją.
15:35 | Ukrainos kariuomenės atstovas iš Soledaro: niekas nieko neužėmė, vyksta mūšiai
Dėl Soledaro kovojančios Ukrainos kariuomenės oro žvalgybos taktinės grupės vadas „Madjaras“ paneigė gandus dėl tariamai Rusijos pajėgų užimto miesto.
„Vyksta sunkūs mūšiai. Tiesiog dabar. Yra geros naujienos iš tų gyvenviečių dalių, kuriose jie bandė apeiti Soledarą. Ukrainos pajėgos pavyko nustumti priešą ir jis buvo priverstas atitraukti gana dideles šturmo pajėgas“, – pareiškė jis.
Jis taip pat pridūrė, kad „vagneriečiai“ iš tiesų nuolat šturmuoja miestą, tačiau Ukrainos kariai „stovi siena“, gina miestą ir atlieka savo darbą.
14:32 | Ukraina neigia Rusijos pareiškimą dėl Soledaro
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupės pirmininkas Serhijus Čerevatijus neigia Rusijos pareiškimą, kad ji esą perėmė Soledaro kontrolę dar sausio 12-osios vakarą.
Jis išskirtiniame komentare RBC-Ukraina paneigė šią Rusijos gynybos ministerijos informaciją: „Ne, tai netiesa. Mieste vyksta mūšiai“.
Rusijos privati karinė bendrovė „Wagner“ tvirtina vadovaujanti Soledaro puolimui ir anksčiau šią savaitę paskelbė kontroliuojanti šį druskų kasyklų miestą, kur prieš karą gyveno maždaug 10 tūkst. žmonių.
Rusija skelbia Soledaro kontrolę perėmę dar sausio 12-osios vakarą.
14:00 | Rusija turi nedelsiant suteikti A. Navalnui medicininę pagalbą – Berlynas
Vokietija penktadienį pareikalavo skubiai suteikti medicininę pagalbą įkalintam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui, kuris skundžiasi, kad kalėjimo pareigūnai Rusijoje neleidžia jam gydytis ligoninėje.
A. Navalnui, „kaip nurodo daugelis Rusijos gydytojų, skubiai reikia medicininės pagalbos“, sakė vyriausybės atstovė Christiane Hoffmann.
„Raginame Rusijos valdžios institucijas nedelsiant ir visapusiškai ją suteikti“, – pridūrė ji.
Keli šimtai rusų medikų pasirašė atvirą laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, reikšdami susirūpinimą dėl kalinamo opozicionieriaus sveikatos ir ragindami nutraukti jo engimą.
„Negalime ir neturime teisės ramiai žiūrėti į sąmoningą politiko Aleksejaus Navalno sveikatos žalojimą, kuris vyksta Vladimiro srities 6-ojoje kolonijoje“, – rašoma laiške, kurį trečiadienio popietę buvo pasirašęs 481 medikas.
Jo autoriai ir jį pasirašę gydytojai išreiškė „didelį susirūpinimą dėl A. Navalno gyvybės ir sveikatos“.
„Reikalaujame nutraukti Aleksejaus Navalno engimą, reikalaujame nutraukti jo uždarymą į karcerį, reikalaujame, kad civiliams gydytojams būtų leista jį apžiūrėti ir, jei reikia, kad jis būtų paguldytas į civilinę ligoninę išsamiam ištyrimui ir gydymui“, – pabrėžiama laiške.
13:22 | Ukraina sako de facto esanti NATO dalis
Ukraina iš esmės tapo NATO nare, nors Aljansas ir nenori būti įtrauktas į platesnį karą su Rusija, sakė ukrainiečių gynybos ministras.
Oleksijus Reznikovas išreiškė įsitikinimą, kad sąjungininkės Vakaruose galiausiai sutiks skirti Ukrainai sunkesnės ginkluotės, tokios kaip tankai ir naikintuvai.
„Šis susirūpinimas dėl kito eskalacijos lygio man yra tam tikras protokolas“, – britų transliuotojui BBC sakė jis ir atmetė NATO nuogąstavimus dėl Rusijos provokavimo. Interviu buvo parodytas penktadienį.
„Ukraina kaip šalis ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos tapo NATO nare. De facto, ne de jure. Nes mes turime ginkluotės ir suprantame, kaip ja naudotis“, – teigė O. Reznikovas.
Oficialios narystės atveju likusios NATO šalys turėtų ginti Ukrainą, ir Rusija jau yra perspėjusi dėl branduolinio konflikto pavojaus.
13:06 | Haidajus: rusų kolaborantai sprunka iš Luhansko
Rusų kolaborantai iš okupuotų Rytų Ukrainos miestų Svatovės ir Kreminos bėga į kitas gyvenvietes, „Facebook“ skelbia Luhansko gubernatorius Serhijus Haidajus.
„Kolaborantai iš Svatovės ir Kreminos jau sprunka į kitas regiono gyvenvietes. Bilohorivka yra visiškai mūsų kontroliuojama. Priešo atakos ten atmušamos kasdien.
Svatovės-Kreminos kryptimi rusai ir toliau perkelia daugiau karių. Namai kaimuose, kuriuos orkai užėmė palei fronto liniją, jau beveik tušti, visi pasiųsti į kovą. Rusai klimpsta šia kryptimi ir įsikasinėja į „urvus“. Ginkluotosios pajėgos juda į priekį“, – „Facebook“ patikino S. Haidajus.
Jis pažymėjo, kad Rusijos pajėgos Luhansko srityje sugebėjo paruošti tvirtą gynybos liniją ir kruopščiai užminavo visą teritoriją.
12:23 | Rusija teigia užėmusi Ukrainos Soledaro miestą
Rusija penktadienį pranešė, kad perėmė Soledaro – miesto Rytų Ukrainoje, kuris per Maskvos puolimą tapo karščiausiu kovos tašku, – kontrolę.
„Sausio 12 dienos vakare užbaigtas Soledaro miesto išlaisvinimas, kuris yra svarbus siekiant tęsti sėkmingas puolamąsias operacijas“ Donecko srityje, pareiškė Gynybos ministerija, turėdama omenyje Rytų Ukrainos regioną, kurį Maskva siekia visiškai užimti.
Tuo metu Ukraina anksčiau penktadienį skelbė, kad jos kariai Soledaro mieste priešinasi Rusijos „didelio intensyvumo puolimui“.
Rusijos privati karinė bendrovė „Wagner“ tvirtina vadovaujanti Soledaro puolimui ir anksčiau šią savaitę paskelbė kontroliuojanti šį druskų kasyklų miestą, kur prieš karą gyveno maždaug 10 tūkst. žmonių.
Tačiau ir Kremlius, ir Rusijos gynybos ministerija šią savaitę ragino padėtį vertinti atsargiai ir sakė, kad mūšiai Soledare dar tęsiasi.
11:44 | JAV pasiuntinys: Rusijos samdinių grupės „Wagner“ veikla netoleruotina
Jungtinių Valstijų aukšto rango pasiuntinys ketvirtadienį išreiškė didelį susirūpinimą dėl Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ veiklos ir jos numanomų bandymų verbuoti karius Serbijoje ir kitose pasaulio šalyse.
JAV valstybės departamento patarėjas Derekas Chollet sakė, kad šį susirūpinimą išreiškė per derybas Belgrade su Serbijos prezidentu Aleksandaru Vučičiumi.
„Matėme, kad „Wagner Group“ siekia verbuoti karius iš Serbijos ir kitų šalių, ir tai, mūsų nuomone, negali būti toleruojama“, – po susitikimo žurnalistams sakė jis.
„Nežinau, ar yra susirūpinimo [Serbijoje]; mes kalbėjome apie savo susirūpinimą ir tikimės bendradarbiauti su vyriausybe Belgrade ir [vyriausybėmis] kitur, kur veikia „Wagner“, kad jų veikla būtų nutraukta“, – pridūrė jis.
11:03 | Ukraina: Soledaro gynėjai priešinasi „didelio intensyvumo puolimui“
Ukraina penktadienį paskelbė, kad jos kariai Soledaro mieste rytinėje Donecko srityje priešinasi Rusijos „didelio intensyvumo puolimui“.
Kyjivas nurodo, kad Maskva siunčia daugiau savo karių.
„Soledare naktį buvo karšta. Karo veiksmai tęsėsi. Priešas perkėlė kone visas savo pagrindines pajėgas į Donecko frontą ir palaiko didelio intensyvumo puolimą“, – sakė gynybos viceministrė Hana Maliar. Ji pridūrė, kad tai „sunki karo fazė“.
Rusijos karui Ukrainoje tęsiantis jau beveik metus, Kremliui Donecko srities užėmimas yra tapęs svarbiausiu tikslu – rusams teko atsisakyti ambicingesnių tikslų, tokių kaip sostinės Kyjivo užėmimas ir Ukrainos vyriausybės nušalinimas.
10:24 | Keisti dalykai Rusijoje: mobilizacija „užbaigta“, bet pradėjo šaukti ir daugiavaikius
09:40 | Baltarusija telkia ginklus pasienyje
Baltarusijos stebėjimo grupė „Belaruski Hajun“ dalinasi analitinio centro „Rochan Consulting“ paskelbtomis nuotraukomis, kuriose matyti, kad Baltarusijoje, visai netoli pasienio su Ukraina, dislokuotos oro gynybos sistemos S-300/400, oro gynybos raketų sistema „Pantsir“ ir kita įranga.
Nuotraukos buvo padarytos „Airbus“ palydovu 2023 m. sausio 7 d.
Naujausiose nuotraukose matosi ant pylimo stovinčių devynių priešlėktuvinių raketų sistemų S-300/400 divizijos, kurios, anot analitikų, ten buvo jau seniai, taip pat oro gynybos raketų sistema „Pantsir“, stovinti ant grunto pylimo.
Be to, nuotraukoje matyti sunkvežimiai ir keli radarai, kuriuos „Rochan Consulting“ identifikavo kaip 76N6 ir 64N6E.
„Belaruski Hajun“ pažymi, kad naujos palydovinės nuotraukos dar kartą patvirtina, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų bazė ir toliau yra Ziabrovkos aerodrome.
2022 metų spalį padarytos palydovinės nuotraukos parodė, kad prie sienos su Ukraina esančiame Ziabrovkos kariniame aerodrome yra daugiau Rusijos technikos ir karių.
Be to, nuo balandžio mėnesio ten padaugėjo priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 „Triumf“, užmaskuotų pėstininkų kovos mašinų ir tankų.
09:04 | Soledaro likimas pakibo ant plauko – skelbiama apie jo užgrobimą
Tuo pačiu metu ISW pažymėjo, kad tikėtinas Soledaro užgrobimas nėra operatyviniu požiūriu svarbus situacijos pokytis ir vargu ar tai reiškia neišvengiamą Bachmuto apsupimą.
Analitikai priminė, kad sausio 12 d. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė atmušantis Rusijos atakas prieš gyvenvietę, esančią maždaug už kilometro į šiaurės vakarus nuo Soledaro, tačiau, skirtingai nei ankstesnėmis dienomis, Ukrainos kariškiai nesakė, kad jie sugebėjo atremti puolimą pačiame Soledare.
„Visi turimi įrodymai rodo, kad Ukrainos pajėgos Soledare nebepalaiko organizuotos gynybos“, – rašoma instituto ataskaitoje.
08:19 | Vasario 2 dieną Ukrainoje lankysis eurokomisarų grupė
Europos Komisijos atstovė spaudai ketvirtadienį pranešė, kad vasario 2-ąją, likus dienai iki Europos Sąjungos ir Ukrainos viršūnių susitikimo, Kyjive su ukrainiečių vyriausybės nariais susitiks keliolika bloko aukšto rango pareigūnų.
Vasario 3 dieną Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitiks su Europos Vadovų Tarybos ir Europos Komisijos pirmininkais Charles'iu Micheliu ir Ursula von der Leyen, kad aptartų finansinę ir karinę paramą jo šaliai kovoje su Rusijos invazija.
Ukraina anksčiau buvo paskelbusi, kad aukščiausiojo lygio susitikimas įvyks Kyjive, tačiau EVT nepatvirtino susitikimo vietos.
07:44 | Žiniasklaida: Johnsonas planuoja kelionę į Kyjivą
Artimiausiu metu buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas planuoja apsilankyti Ukrainoje ir susitikti su prezidentu Volodymyru Zelenskiu, skelbia „The Guardian“, remdamasis savo šaltiniais.
Anot leidinio, B. Johnsonas draugams pasakė, kad artimiausiais mėnesiais ketina apsilankyti Kyjive, kad parodytų savo viešą paramą Ukrainai.
Šaltiniai Ukrainoje laikraščiui patvirtino, kad Johnsonas ketina apsilankyti Kyjive, tačiau kol kas konkrečios informacijos apie kelionės datą neturi. Jie sakė, kad V. Zelenskis ir buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas laiko vienas kitą draugais.
Leidinio teigimu, B. Johnsono planai sukėlė aukšto rango konservatorių nerimą, nes jie mano, kad tokia kelionė gali pakenkti dabartinio premjero Rishio Sunako autoritetui.
Vienas R. Sunako sąjungininkų teigė, kad „padėtis [Ukrainoje] išlieka itin trapi, todėl [Johnsonas] turi būti atsargus, kad nesukeltų pavojaus Rishio santykiams su Zelenskiu“, rašo laikraštis.
07:15 | Apšaudytas Nikopolis
Penktadienio naktį Rusijos kariai apšaudė Dnipropetrovsko srities Nikopolio rajoną.
„Naktį rusai apšaudė rajoną iš sunkiosios artilerijos. Nukentėjo Marhaneco bendruomenė. Ten skrido keliolika priešo sviedinių. Žmonės nebuvo sužeisti“, – „Telegram“ paskelbė Dnipropetrovsko srities karinės administracijos vadovas Valentynas Rezničenka.
Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai
Ukraina ketvirtadienį paskelbė, kad jos pajėgos stengiasi išlaikyti rytinėje Donecko srityje esančio Soledaro miesto kontrolę, bet nurodė, kad padėtis išlieka sunki.
Rusai ketvirtadienio naktį vėl smogė Ukrainos pietuose esančiam Zaporižios miestui, kur apgadinta infrastruktūros objektų ir gyvenamųjų namų, pranešė ukrainiečių pareigūnai.
Įkalintas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas trečiadienį pareiškė, kad kalėjimo pareigūnai, jam susirgus, neleido gydytis ligoninėje, o jo teisininkų komanda tai pavadino klastingu bandymu jį nužudyti.