UNIAN, remdamasi „Financial Times“ publikacijoje išsakytais atsargoje esančio Didžiosios Britanijos karinių pajėgų generolo Richardo Barronso teiginiais, rašo, kad vargu, ar iki žiemos pradžios okupuotų Ukrainos teritorijų skaičius sumažės perpus.
R. Barronsas taip pat pastebi, kad Ukrainai gali pavykti išplėšti pergalę prieš rusų okupantų kariuomenę 2024 arba 2025 metais.
Šią vasarą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pasiekta pažanga karo fronte parodė, kad gerai įrengta priešo gynybinė linija gali tapti viena sudėtingiausių operacijų karo metu, tačiau įvykdyti proveržį įmanoma.
Skelbiama, kad Ukrainos kariai pralaužė pirmąją rusų okupantų gynybinę linija ir atsikovojo Rabotinos miesto teritorijas pietinėje dalyje. Be to, minų laukus Ukrainos gynėjai įveikia jau keletą savaičių.
Pastebima, kad vienas pagrindinių Ukrainos kariuomenės tikslų – užkirsti logistininį judėjimą sausumos tiltu, vedančiu į Krymą.
Įtariamas „Wagner“ karinės bendrovės Jevgenijaus Prigožino ir jo samdinių grupės vadovybės narių nužudymas nepadarė jokios įtakos tolimesnėms kovoms mūšio lauke, išskyrus tai, kad rusų kariai tapo lojalesni šalies diktatoriui Vladimirui Putinui. Nepaisant to, pažymima, kad Rusijos kariuomenės pajėgos mūšio lauke yra išsekusios, neturi rezervų, tačiau tai nereiškia, kad okupantai pasiduos.202
Tuo metu Ukraina turi pakankamai priešlėktuvinės gynybos sistemų, kad padengtų maždaug trečdalį šalies teritorijos, o artilerijos šaudmenų trūkumą tik laikinai išsprendė JAV tiekiama kasetinė amunicija. Taip pat pastebima, kad iki 2024 m. vidurio Ukrainai reikės atkurti oro pajėgas, mat jų gali reikėti dar daugiau, be to, skelbiama ir apie pagrindinės minų valymo įrangos trūkumą. Todėl manoma, kad dėl šių priežasčių karas gali tęstis ir kitąmet.
Pasak britų generolo, Rusijos invazijos sustabdymas priklauso nuo penkių svarbiausių žingsnių.
Pirmiausia, pasak jo, Kyjivas neturėtų reikalauti pagrindinės sėkmės mūšio lauke, kol tam nėra reikiamų priemonių, reikalingų tokiam tikslui pasiekti.
Britų generolas taip pat įvardija, kad visą žiemos laikotarpį yra būtina daryti nenutrūkstamą spaudimą rūsų okupantams. Tai reiškia, kad reikia stengtis ir toliau vykdyti sėkmingas karines operacijas – judėti į priekį trumpais šuoliais, siekiant sumažinti nuostolius ir neperžengti artilerijos bei priešlėktuvinės gynybos priedangos ribų, t.y. nuolatos užtikrinant karių skaičių mūšio lauke ir juos aprūpinant šaudmenimis.
Manoma, kad dėl to Rusijos kariuomenė galėtų susilpnėti. R. Barronsas įsitikinęs – jei šiuo metu rusų okupantų moralė yra sumenkusi, yra būtina ją dar labiau pabloginti.
Generolas įvardija ir trečią svarbų aspektą. Pasak jo, Ukraina turi sistemiškai silpninti Rusijos kariuomenės kontrolę savo teritorijoje iki 2024 m. ir jau vėliau. Be to, labai svarbu sunaikinti artilerijos pabūklus, taip pat reikalinga suduoti smūgius priešo taikiniams, esantiems giliau užnugaryje. Tad pagrindinis siekis – naikinti Rusijos karinį pajėgūmą greičiau, nei jis gali būti pakeistas kitais šalies kariais.
Tiesa, generolas atkreipia dėmesį, kad Kyjivą riboja Vakarų draudimas naudoti perduotą įrangą ir šaudmenis Rusijos teritorijoje, tačiau, pasak jo, vis tiek turima pasitelkti išradingumą ir drąsą.
Britų generolas taip pat svarsto, kad yra svarbu neutralizuoti Rusijos Juodosios jūros laivyną, kurį Maskva išnaudoja paleidžiant raketų smūgius, tai taip pat yra pagrindinė kliūtis vykdant grūdų eksportą iš Ukrainos į kitas valstybes.
R. Barronsas pagrindiniu aspektu laiko pripažinimą, kad šis karas priklauso nuo Vakarų ir Ukrainos karinio-pramoninio potencialo. Pasak generolo, tai yra lemiamas karinės sėmės veiksnys.
Britų generolo teigimu, Ukraina privalo laimėti mūšio lauke, kad išliktų kaip valstybė, o pati pergalė yra gyvybšikai svarbi ne tik NATO saugumui, bet ir siekiant nepažadinti kinijos apetito karinėms avantiūroms. Generolas pastebi, kad dabartinis Ukrainos kontrpuolimas įrodo, jog Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino pradėta invazija gali būt isustabdoma.
„Tai užtruks ilgiau ir kainuos brangiau, nei tikėjome, tačiau vien vilties nepakanka. Dabar Vakarai turi įsipreigoti vykdyti griežtesnę kampaniją“, – teigė jis.
Ukrainos generolas britų žiniasklaidai: mūsų pajėgos pralaužia Rusijos linijas pietuose
Kyjivo pajėgos padarė svarbų proveržį pralaužiant Rusijos linijas Ukrainos pietuose, šį savaitgalį britų žiniasklaidai sakė vienas svarbiausių generolų, taip pat teigęs, kad dabar tikisi greitesnės pažangos Zaporižios srityje.
Generolas Oleksandras Tarnavskis, vadovaujantis operatyvinei strateginei grupei „Tavrija“, kalbėjo praėjus kelioms dienoms po to, kai Kyjivas paskelbė strateginę pergalę, atkovojęs pietinį Robotynės kaimą.
Interviu duotas tuo metu, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vis garsiau atmeta kritiką dėl Kyjivo kontrpuolimo, kuris vyksta lėčiau, nei tikėtasi.
„Dabar esame tarp pirmosios ir antrosios gynybos linijų, – sakė O. Tarnavskis. – Šiuo metu puolimo centre baigiame naikinti priešo dalinius, kurie dengia rusų karių atsitraukimą už antrosios gynybos linijos.“
Smarkiai užminuota teritorija pristabdė Ukrainos karius.
O. Tarnavskis laikraščiui „The Guardian“ sakė, kad Maskvos pajėgos tiesiog stovėjo ir laukė Ukrainos kariuomenės. Laikraštis citavo jo žodžius, kad Kyjivo pajėgos grįžo prie transporto priemonių ir kad Rusija perdislokavo karius į šį regioną.
„Priešas traukia rezervus ne tik iš Ukrainos, bet ir iš Rusijos. Tačiau anksčiau ar vėliau rusai praras visus geriausius karius. Tai suteiks mums postūmį pulti daugiau ir greičiau, – teigė generolas. – Viskas yra prieš mus.“
O. Tarnavskio, kurio vadovaujami Ukrainos kariai pernai išvadavo pietinį Chersono miestą, tvirtinimu, birželį pradėjęs kontrpuolimą Kyjivas daugiau laiko nei tikėtasi skyrė teritorijų išminavimui.
„Deja, mums buvo sunku evakuoti sužeistuosius. Tai taip pat apsunkino mūsų judėjimą į priekį“, – sakė jis, pripažinęs didelius Kyjivo nuostolius.
„Kuo arčiau pergalės, tuo sunkiau. Kodėl? Nes, deja, prarandame stipriausius ir geriausius, – pridūrė pietuose veikiančių pajėgų vadas. – Todėl dabar turime susikoncentruoti ties tam tikromis sritimis ir užbaigti darbą. Nesvarbu, kaip tai sunku mums visiems.“
Šeštadienį V. Zelenskis teigė atmetęs kritiką dėl kontrpuolimo.
„Nepaisant visko ir nesvarbu, ką kas sako, mes einame į priekį, ir tai yra svarbiausia, – sakė jis „Telegram“. – Mes judame.“