Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:
23:53 | Švedija suteiks Ukrainai beveik 300 milijonų dolerių karinės pagalbos paketą
Ukraina gaus dar vieną karinės pagalbos paketą iš Švedijos už 3,25 mlrd. Švedijos kronų (beveik 300 mln. JAV dolerių).
Šį sprendimą priėmė Švedijos parlamentas.
23:16 | Ukraina iš Berlyno gavo naujų oro gynybos sistemų
Ukraina ketvirtadienį pranešė, kad iš Vokietijos gavo naujas vidutinio nuotolio priešlėktuvines raketų sistemas „IRIS-T“.
Kyjivas šiuo metu siekia sustiprinti savo oro gynybos sistemą, nes vis dažniau susiduria su Maskvos raketų smūgiais.
„Dėkojame savo partneriams už „IRIS-T“. Mūsų dangus bus labiau apsaugotas“, – socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime teigė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
Ketvirtadienį Vokietija patvirtino, kad pristatė dvi „IRIS-T“ sistemas Ukrainai, kuri daug kartų prašė Vakarų sąjungininkių karinės paramos.
Po to, kai Maskva ne kartą apšaudė Ukrainą sparnuotosiomis raketomis ir dronais invazijos į šalį pradžioje, Kyjivas, padedamas Vakarų šalių, sustiprino savo oro gynybos sistemas.
Šiuo metu Ukrainos sostinė atakuojama rečiau, tačiau Maskva vis aktyviau vykdo išpuolius prieš šalies pietuose ir vakaruose esančius miestus.
Antradienį per Rusijos antskrydžius Vakarų Ukrainos Lucko mieste žuvo trys žmonės, o virš Lvivo buvo numuštos kelios raketos.
22:40 | Per dieną ukrainiečiai numušė du rusų sraigtasparnius – padarė žalos už 32 mln. eurų
Ukrainos pajėgoms per pastarąją parą pavyko pridaryti didelių nuostolių Rusijos pajėgoms, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
Pranešama, kad Rusija patyrė naujų pralaimėjimų fronto linijoje.
„Per dieną gynybos pajėgų aviacija surengė 7 smūgius į priešo personalo, ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos zonas ir 2 – į priešlėktuvinių raketų sistemas“, – pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
Taip pat Ukrainos gynėjams pavyko sunaikinti 2 rusų sraigtasparnius „Ka-52“.
„Ka-52“ atakos sraigtasparniai geriau žinomi „Aligatoriaus“ pavadinimu. Skaičiuojama, kad viena tokia kovos mašina kainuoja apie 16 mln. eurų.
22:04 | Turkija įspėjo Rusiją vengti tolesnio eskalavimo Juodojoje jūroje
Ankara ketvirtadienį perspėjo Maskvą vengti tolesnės eskalacijos po to, kai praėjusį savaitgalį Rusijos karinis jūrų laivynas užpuolė Turkijai priklausantį krovininį laivą, pranešė Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano biuras.
„Po [Rusijos] intervencijos mūsų kolegos Rusijos Federacijoje buvo tinkamai įspėti vengti tokių bandymų, kurie didina įtampą Juodojoje jūroje“, – pareiškė Turkijos prezidentūra, taip nutraukdama kelias dienas trukusią tylą dėl šio incidento.
21:40 | Vėl suveikė oro pavojus
Visoje Ukrainoje vėl suveikė oro pavojaus sirenos.
Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad oro pavojus suveikė dėl pakilusio Rusijos naikintuvo MiG-31K.
21:30 | Karo ekspertas – apie silpstančią Rusijos galią: net Bachmutas jiems iš rankų slysta lyg smėlis pro pirštus
Ukrainos karo ir politikos apžvalgininkas Oleksandras Kovalenka sako, kad Rusijos galia kasdien vis silpsta. Pasak jo, net paskutinis ryškesnis Rusijos laimėjimas – Bachmutas – jiems diena iš dienos slysta iš rankų lyg smėlis pro pirštus.
O. Kovalenka teigia, kad savo potencialą Rusija pradėjo prarasti dar 2022 metais.
„Nuo 2022 metų antrojo pusmečio Rusijos okupacinės pajėgos prarado puolamąjį potencialą vykdyti operacijas plačiame fronte. Tai yra, jau praėjusių metų vasarą Rusijos kariuomenė buvo taip išsekusi, kad nepajėgė atakuoti fronte plačiai, sugebėjo atakuoti tik siauromis kryptimis ir vietomis“, – sako apžvalgininkas.
Pasak jo, net ir paskutinis Rusijos laimėjimas – Bachmutas – jiems diena iš dienos slysta iš rankų.
„Mažas miestelis yra pagrindinis Rusijos laimėjimas nuo 2022 m. antrosios pusės, o ir tą labai prieštaringą pasiekimą okupantai praranda kiekvieną dieną, jis jiems slysta iš rankų lyg smėlis pro pirštus. Turėdami, atrodo, pranašumą personalo ir įrangos prasme, Rusija nesugebėjo išlaikyti okupuotų teritorijų. Kitaip tariant, praradus puolimo potencialą, iškilo klausimas dėl gynybinių pajėgumų išbaigtumo“, – sakė O. Kovalenka.
21:15 | Čekija planuoja perduoti Ukrainai sraigtasparnių Mi-24V partiją
Čekijos valdžia planuoja perduoti Ukrainai nebenaudojamus sraigtasparnius Mi-24V.
Apie tai pranešė šalies gynybos ministrė Jana Černochova.
Ji nenurodė, kiek sraigtasparnių bus perduota Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
20:51 | JK suteiks Ukrainai oro gynybos sistemų
Didžiosios Britanijos gynybos ministerija pasirašė tris sutartis dėl oro gynybos įrangos tiekimo Ukrainai.
Ukrainos žiniasklaida pažymi, kad šių susitarimų dėka Ukraina galės padidinti savo bepiločių orlaivių parką fronte, kurie gali būti naudojami žvalgybai ir kaip puolamieji ginklai.
20:20 | Sustabdytas eisams Krymo tilu
Rusijos propagandiniai „Telegram“ kanalai praneša, kad buvo sustabdytas eismas Krymo tiltu.
Kol kas neskelbiama, dėl kokių priežasčių eismas buvo sustabdytas.
19:49 | Prancūzų eksprezidentas Sarkozy kritikuojamas dėl raginimo siekti kompromiso su rusais
Buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy sukėlė pasipiktinimą Kyjive ir Paryžiuje pasiūlydamas, kad Rusijos invaziją į Ukrainą būtų galima užbaigti naujais referendumais okupuotose teritorijose.
„Ukrainiečiai (...) norės susigrąžinti tai, kas iš jų buvo neteisėtai atimta. Bet jei jiems visiškai to padaryti nepavyks, teks rinktis tarp įšaldyto konflikto (...) arba išeiti iš jo tiesiausiu keliu su referendumais, kuriuos griežtai prižiūrėtų tarptautinė bendruomenė“, – trečiadienį konservatyviam laikraščiui „Le Figaro“ sakė N. Sarkozy.
Kalbėdamas konkrečiai apie Ukrainos Krymo pusiasalį, kurį Rusija aneksavo 2014 metais, buvęs Prancūzijos lyderis sakė, kad bet koks grįžimas į ankstesnę padėtį yra iliuzija.
„Dabartinei padėčiai įtvirtinti reikės (...) neginčijamo referendumo“, – pridūrė jis.
Buvęs prezidentas tvirtino, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas nėra iracionalus ir kad jį galima pasiekti pasitelkus tinkamą Europos diplomatiją, prisimindamas 2008 metų Maskvos invaziją į Sakartvelą, kai N. Sarkozy teigė, kad įtikino V. Putiną atitraukti savo tankus.
„Rusija yra Europos kaimynė ir tokia išliks, – sakė jis. – Diplomatija, diskusijos ir derybos išlieka vienintelis būdas rasti priimtiną sprendimą. Niekas neįmanoma be kompromiso.“
N. Sarkozy pridūrė, kad Ukraina turėtų išlikti neutrali ir jai ne vieta Europos Sąjungoje ar NATO.
Į šias pastabas iš karto sureagavo Kyjivas, o Mychaila Podoliakas, prezidento Volodymyro Zelenskio padėjėjas, pareiškė, kad jos pagrįstos nusikaltėlio logika.
„Negalima keistis kitų žmonių teritorijomis dėl to, kad ko nors bijote arba draugaujate su nusikaltėliais“, – teigė M. Podoliakas.
Buvęs prezidentas, kuris po pasitraukimo iš pareigų daug laiko praleido kovodamas su daugybe teisinių bylų, taip pat sulaukė kritikos Prancūzijoje.
N. Sarkozy „turėtų būti laikomas rusų nuomonės formuotoju“, teigė Žaliųjų partijos aukšto rango parlamento narys Julienas Bayou (Žiuljenas Baju), sakydamas transliuotojui LCI, kad interviu buvo pamišėliškas ir šokiruojantis.
J. Bayou priminė vykstantį tyrimą dėl pelningų N. Sarkozy ryšių su viena Rusijos draudimo bendrove, kuri įtariama prekyba poveikiu ir nusikaltimų slėpimu.
Buvęs N. Sarkozy patarėjas žvalgybos klausimais Jerome'as Poirot (Žeromas Puaro) teigė LCI, kad buvusio prezidento žodžiai yra gėdingi.
„Jis neturi jokio supratimo apie tai, kas įvyko, ir apie tai, ką jis padarė“ per savo 2007–2012 metų kadenciją, sakė J. Poirot, primindamas, kad N. Sarkozy buvo vienas išreiškusiųjų nuomonę prieš Sakartvelo ir Ukrainos įstojimą į NATO 2008-aisiais, o tai neužkirto kelio vėlesnėms Rusijos invazijoms į abi šalis.
„Kokios buvo prezidento N. Sarkozy raudonos linijos? Kokia buvo jo Prancūzijos saugumo vizija? Ar tiesiog pasiduoti viskam, ko nori Vladimiras Putinas?“ – klausė jis.
19:23 | NATO neplanuoja pokyčių pajėgų dislokavime
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad NATO nemato priežasčių pokyčiams pajėgų dislokavime, nes nėra matyti pokyčių Rusijos branduolinėse pajėgose.
„Mes nematome jokių pokyčių Rusijos branduolinėse pajėgose, dėl kurių mes pakeistume savo pajėgas ir jų dislokavimą. Kol kas nematome nieko, kas to reikalautų“, – sakė J. Stoltenbergas.
18:53 | Rusijoje pradėti masiniai reidai prieš nepriklausomą rinkimų stebėjimo grupę
Rusijos saugumo tarnyba FSB ketvirtadienį pradėjo masinius reidus prieš nepriklausomą rinkimų stebėjimo grupę „Golos“.
Taip pat vienas iš jos vadovų buvo sulaikytas apklausai.
Nuo invazijos į Ukrainą pradžios Rusijos vyriausybė sustiprino represijas prieš kritiškai nusiteikusius asmenis, priimdama daugybę teisės aktų, įskaitant įstatymus, draudžiančius diskredituoti kariuomenę.
„Golos“ interneto svetainėje paskelbtame pranešime teigiama, kad per reidus buvo atliktos kratos keliuose grupės narių namuose, o vienas iš jos vadovų Grigorijus Melkonjancas buvo sulaikytas.
G. Melkonjanco advokatas nurodė, kad šis jo sulaikymas yra susijęs su „Golos“ veikla Europos rinkimų stebėjimo organizacijų tinkle, kuris 2021 metais Rusijoje buvo paskelbtas nepageidaujamu.
„Kol kas jokie kaltinimai nepateikti“, – naujienų agentūrai AFP teigė jo advokatas Michailas Biriukovas. Jis taip pat perspėjo, kad G. Melkonjancui gali būti taikomi kelionių apribojimai arba kitos kardomosios priemonės.
Rusija dešimtis organizacijų laiko nepageidaujamomis, o jų darbuotojams gresia baudžiamasis persekiojimas.
Veiksmai prieš „Golos“ pradėti Rusijai ruošiantis kitą mėnesį vyksiantiems regioniniams rinkimams. Tuo metu prezidentas Vladimiras Putinas ruošiasi potencialiam perrinkimui 2024-aisiais.
Šiais metais panašių veiksmų buvo imtasi ir prieš žmogaus teisių organizacijos „Memorial“ narius.
18:25 | Ukraina įtraukė „AliExpress“ į tarptautinių karo rėmėjų sąrašą
Ukraina įtraukė „AliExpress“ valdančią bendrovę „Alibaba Group Holding Limited“ į tarptautinių karo rėmėjų sąrašą. Nacionalinė kovos su korupcija agentūra nustatė, kad bendrovė nepasitraukė iš Rusijos ir sudaro sąlygas savo prekyvietėse pardavinėti iš Ukrainos pavogtą varį.
18:04 | Ukrainos brigada „Azov“ grįžo į frontą
Ukrainos brigada „Azov“ vėl vykdo karines operacijas fronte, ketvirtadienį pranešė pulkininkas Mykola Uršalovyčius.
Jį cituoja portalas „The Kyiv Independent“.
„Specialiųjų operacijų brigada „Azov“ atsinaujino ir pradėjo vykdyti kovines užduotis Serebrianskio miško rajone“, – sakė Nacionalinės gvardijos karininkas.
Elitinis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinys kovojo su rusais pietinio Mariupolio uostamiesčio prie Azovo jūros apgulties metu. Rusija pernai užėmė Mariupolį po tris mėnesius trukusio mūšio, per kurį didžioji miesto dalis virto griuvėsiais.
2022 metų gegužę Rusijos pajėgoms pasidavė paskutiniai Ukrainos gynėjai, pasislėpę Ukrainos pasipriešinimo simboliu tapusioje Mariupolio metalurgijos gamykloje „Azovstal“.
Pernai rugsėjį paskelbta apie didelius Kyjivo ir Maskvos mainus belaisviais. Ukraina tąsyk atgavo 215 belaisvių, įskaitant karius, vadovavusius „Azovstal“ gynybai.
17:39 | Ukrainos žvalgyba įspėja: jau kitą savaitę išauga Rusijos provokacijų grėsmė
Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Andrijus Jusovas sako, kad Rusija kitą savaitę gali imtis provokacijų, nes rugpjūčio 24 dieną Ukraina švęs nepriklausomybės dieną.
Pasak A. Jusovo, Ukrainos valstybingumo simboliai stipriai erzina rusus.
Jis taip pat pridūrė, kad nuo karo pradžios Ukraina gyvena absoliučiai susitelkusi, todėl kariškiai ir kitos specialiosios tarnybos yra pasiryžusios reaguoti į grėsmes tiek paprastomis, tiek šventinėmis dienomis.
„Tačiau mes suprantame, kad visi Ukrainos valstybingumo simboliai yra ypatingi priešo dirgikliai, nes Rusija kariauja genocidiniu karu, vykdo Ukrainos žmonių genocidą, bando tai padaryti. Ir, žinoma, pats nepriklausomybės paminėjimas. Ukraina kaip ilgametė Europos valstybė, nepriklausomybę atkūrusi 1991 m. rugpjūčio 24 d., išsivadavusi iš Rusijos imperializmo, ypač erzina rusus. Taip, gali būti provokacijų. Bet kaip ir kitomis dienomis, ukrainiečiai – tiek civiliai, tiek kariškiai – turi būti joms pasiruošę“, – komentavo sakė A. Jusovas.
Jis taip pat pabrėžė, kad okupantai raketomis Ukrainą atakuoja ne tik per šventes.
„Tiesą sakant, jie jau panaudojo visą ginklų arsenalą ir priemones, kurias turi šiame nusikalstamame, genocidiniame kare prieš ukrainiečius. Mums tikrai nereikia bijoti. Ir nereikia panikos. Tačiau turime būti budrūs ir ypač atsižvelgti į oro antskrydžių signalus“, – sakė A. Jusovas.
16:43 | Oro pavojus
Visoje Ukrainoje įjungtos oro pavojaus sirenos.
Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad oro pavojus suveikė dėl pakilusio Rusijos naikintuvo MiG-31K.
16:22 | Zelenskis pasirašė įsaką dėl visų regioninių karo prievolės centrų vadovų atleidimo
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė įsaką dėl visų regioninių karo prievolės centrų vadovų atleidimo.
Atitinkamas įsakas ketvirtadienį paskelbtas Ukrainos prezidentūros tinklalapyje.
Apie tokius planus paskelbta praėjusią savaitę.
„Šiai sistemai turi vadovauti žmonės, kurie puikiai žino, kas yra karas ir kodėl cinizmas ir kyšininkavimas karo metu yra išdavystė“, – po specialaus Ukrainos nacionalinės gynybos ir saugumo tarybos posėdžio socialiniame tinkle „Telegram“ praėjusį penktadienį parašė V. Zelenskis.
„Kariai, kurie buvo fronte arba kurie negali būti tranšėjose, nes prarado sveikatą, neteko galūnių, bet išsaugojo orumą ir neturi cinizmo – būtent jiems galima patikėti šią komplektavimo sistemą“, – sakė prezidentas.
Ukrainiečiai šaukiami į šturmo batalionus, skirtus kontrpuolimui prieš Rusijos pajėgas, kad susigrąžintų Maskvos kariuomenės kontroliuojamas teritorijas.
Šis žingsnis atspindi Ukrainos pastangas pažaboti papirkinėjimą ir korupciją ir yra dalis plataus masto reformų, kurių reikalauja Vakarų institucijos, pavyzdžiui, Europos Sąjunga, į kurią Ukraina tikisi įstoti.
Pasak V. Zelenskio, karo prievolės komisijų pareigūnams iškelta 112 baudžiamųjų bylų, 33 asmenims suteiktas įtariamųjų statusas.
15:59 | Kadyrovas: po Ukrainos eisime į kitas šalis – tai tik pradžia
15:20 | Rusijos įsteigtas teismas įkalino tris Ukrainos karius
Kremliaus įsteigtas teismas Ukrainos rytinėje Donecko srityje įkalino tris ukrainiečių karius, pripažinęs juos kaltais dėl įvairių nusikaltimų, įskaitant nužudymą, ketvirtadienį sakė Rusijos tyrimų komitetas.
Nuosprendžiai paskelbti kitą dieną po to, kai tas pats teismas nuteisė dar tris ukrainiečių karius, kurie visi buvo kaltinami „žiauriu elgesiu su civiliais gyventojais“.
Apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ teismas nuteisė kalėti 22 metus Volodymyrą Paficevičių ir Jevheną Vachnenką, o Jehoras Kuranovas nuteistas kalėti 12 metų.
Visi trys kariai kovojo Ukrainos Mariupolio mieste, kurį Rusijos pajėgos užėmė praėjusių metų gegužę po tris mėnesius trukusios apgulties. Po jos miestas faktiškai virto griuvėsiais.
14:42 | NATO pareigūnai pasibaisėjo kolegos pareiškimu
Rugpjūčio 15 d. NATO generalinio sekretoriaus biuro vadovas Stianas Jenssenas pareiškė, kad Ukraina, nusprendusi atsisakyti dalies savo teritorijų Rusijos naudai, galėtų tapti visateise NATO nare. Šis pareiškimas supykdė Ukrainos valdžią.
„Manau, kad vienas iš sprendimų galėtų būti Ukrainai atsisakyti teritorijos ir tapti NATO nare mainais į tai, – antradienį sakė S. Jenssenas. – Aš nesakau, kad taip turi būti. Bet tai gali būti perspektyvus sprendimas“.
Tiesa, jis pabrėžė, kad būtent Ukraina „turėtų nuspręsti, kada ir kokiomis sąlygomis nori derėtis“.
Ne tik Ukraina, bet ir pareigūno kolegos Aljanse neigiamai sureagavo į jo išsakytus žodžius. NATO pozicija aiški: Ukrainos teritorinis vientisumas yra svarbus ir Kyjivas turi nuspręsti, kada pradėti derybas su Maskva.
Kaip rašo „Politico“, S. Jenssenas yra aukšto rango Aljanso atstovas, organizacijoje dirbantis daugiau nei dešimt metų, viešai jis pasisako retai. Jo žodžiai buvo „staigmena“ kolegoms.
„Sąjungininkai taryboje niekada nebuvo aptarę tokių mainų“, – leidiniui sakė NATO atstovai.
ES diplomatai pareigūno pareiškimą pavadino tokio patyrusio specialisto klaida.
„Jis neturi tam įgaliojimų, o tokie pareiškimai Ukrainai tikrai nepadės“, – sakė anonimiškumo pageidavęs Europos diplomatas.
Kiti šaltiniai leidiniui sakė, kad siūlymas iškeisti Ukrainos teritorijas į narystę Aljanse nesutampa su 31 sąjungininkės šalies atstovų vizija.
14:10 | Rusų „suverenai“ planavo susprogdinti ryšio stotis
13:33 | Putinas nebesieks prezidento posto? Buvęs žvalgų vadas įvardijo galimus įpėdinius
13:00 | Per ketvirtadienio rytą ukrainiečiai numušė du rusų sraigtasparnius „Aligatorius“
12:33 | Generalinis štabas skelbia apie proveržį
Ukrainos gynėjai daro pažangą į pietus nuo šią savaitę išlaisvintos Urožainės kaimo Rytų Ukrainoje.
Kaip skelbiama naujausioje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo suvestinėje, Bachmuto kryptimi gynybos pajėgos toliau vykdo puolimo veiksmus į pietus nuo miesto, įsitvirtindamos ties pasiektomis ribomis.
„Priešas atliko nesėkmingus puolimo veiksmus Avdijivkos ir Maryjiinkos kryptimis. Priešas patiria didelių personalo, ginkluotės ir technikos nuostolių, perkelia dalinius ir kariuomenę, aktyviai naudodamas atsargas.
Taip pat Ukrainos gynybos pajėgos toliau riboja Rusijos karių veržimąsi Kupjanske, Lymane ir šiauriniame Bachmuto krypčių flange“, – rašoma generalinio štabo pranešime.
Generalinio štabo žiniomis, Rusijos okupantai nesėkmingus puolimo veiksmus atliko Senkivkos Charkivo srityje ir Bohdanivkos Donecko srityje kryptimis. Čia vyksta sunkios kovos.
11:55 | Rublio problemos gali priversti Putiną rinktis: gelbėti ekonomiką ar kariauti toliau
11:16 | Rusams apšaudžius Ukrainos Charkivo sritį žuvo žmogus
Rusams ketvirtadienį apšaudžius Ukrainos Charkivo sritį žuvo žmogus, pranešė gubernatorius.
„Apie 10 val. ryto okupantai apšaudė Zaoskilią Kupjansko rajone. Deja, žuvo 1962 metais gimusi moteris“, – socialiniame tinkle „Telegram“ parašė Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Synjehubovas.
Dar viena moteris buvo sužalota.
Buvo apgadinta privati namų valda, įskaitant gyvenamąjį namą, o ūkiniame pastate kilo gaisras, parašė O. Synjehubovas.
10:38 | Kuleba: galingiausias Kremliaus eksporto produktas Afrikoje – „Wagner“ ir propaganda
Rusija spaudžia Afrikos šalių vyriausybes stiprinti ryšius su Maskva, pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras naujienų agentūrai AFP.
Anot jo, galingiausias Kremliaus eksporto produktas regione yra samdinių grupės „Wagner“ kovotojai ir propaganda.
„Rusija labai stengiasi išlaikyti šalis savo orbitoje naudodama prievartą, kyšininkavimą ir baimę“, – šią savaitę AFP sakė ukrainiečių užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ir pridūrė, kad „Rusija turi dvi priemones savo darbui Afrikoje, o galingiausios iš jų yra propaganda ir „Wagner“.
Pasak jo, Kyjivas ketina investuoti daug politinio kapitalo, kad sustiprintų ryšius su Afrikos šalimis ir taip pasipriešintų Maskvos įtakai žemyne.
„Afrikoje pradedame nuo nulio. Šiam žemynui reikia sistemingo ir ilgalaikio darbo. Tai nėra kažkas, kas įvyksta per vieną naktį“, – sakė jis interviu, o šį siekį palygino su diplomatine kontrataka prieš Rusijos pastangas įtvirtinti ryšius su Afrikos lyderiais.
10:01 | Britų žvalgyba: Ukraina žiemą turės pakankamai kuro atsargų
Tikėtina, kad Ukrainos pastangos sukaupti kuro atsargų bus sėkmingos ir užtikrins pakankamas degalų atsargas žiemai, teigiama naujausioje Jungtinės Karalystės karinės žvalgybos ataskaitoje.
„Ukraina veiksmingai sutelkė savo kasybos sektorių, kad išlaikytų gavybą ir užtikrintų nenutrūkstamą anglių tiekimą šiluminėms elektrinėms žiemą, o didelės dujų atsargos yra papildomas rezervas“, – sakoma socialiniame tinkle „X“ ketvirtadienį paskelbtame pranešime.
Britų žvalgybos vertinimu, tikėtina, kad Rusijos atakos prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą tęsis ir šią žiemą. Visgi vertinime pabrėžiama, kad praėjusią žiemą Ukraina įrodė, kad turi kvalifikuotos darbo jėgos ir patirties, reikalingos eksploatuoti ir prižiūrėti elektros tinklus net ir karo sąlygomis.
09:13 | Nacionalinis pasipriešinimo centras: rusai ruošia naują prievartinės mobilizacijos bangą
Nuo plataus masto invazijos pradžios okupuotame Donecko srities Horlivkos mieste žuvo daugiau nei 20 tūkst. gyventojų, kuriuos rusų okupantai prievarta mobilizavo į savo armiją, skelbia Ukrainos Nacionalinis pasipriešinimo centras.
„Horlivkos administracija apskundė Maskvą dėl didelių nuostolių tarp mobilizuotų miesto gyventojų. Taigi okupantai, siekdami kompensuoti patirtus nuostolius, ruošiasi naujai mobilizacijos bangai laikinai okupuotose teritorijose ir jau formuoja vyrų sąrašus.
Visų pirma, mobilizacijos planas buvo pristatytas gauleiteriams iš Horlivkos. Tačiau atsakydami vietiniai bendradarbiai skundėsi, kad socialinė įtampa mieste auga, nes nuo plataus masto invazijos pradžios žuvo daugiau nei 20 tūkst. miesto gyventojų, kurie buvo priverstinai mobilizuoti 2022 m.“, – skelbia Centras.
Okupuotų teritorijų gyventojų mobilizavimas yra Ženevos konvencijos pažeidimas, todėl laikomas tarptautiniu nusikaltimu.
08:30 | Per rusų atakas Dnipropetrovsko srityje vienas žmogus žuvo, septyni sužeisti
Per rusų atakas Dnipropetrovsko srityje vienas žmogus žuvo ir septyni buvo sužeisti, trečiadienį pranešė regiono gubernatorius Serhijus Lysakas. Apie tai skelbia ukrainiečių portalas „The Kyiv Independent“.
Teigiama, kad per išpuolį, kurio taikinys buvo Mežovskio bendruomenė Synelnykovės rajone, vienas žmogus žuvo, šeši buvo sužeisti ir smarkiai apgadinta civilinė infrastruktūra.
Pasak S. Lysako, bendruomenėje kilo trys gaisrai, buvo apgadinta beveik 50 privačių namų. Per išpuolį taip pat apgadinti žemės ūkio objektai, švietimo įstaiga ir automobiliai.
Portale nurodoma, kad į įvykio vietą buvo išsiųsti gelbėtojai, kurie nustatė žalos dydį. S. Lysako teigimu, po atakos 12 vietos gyventojų buvo suteikta psichologinė pagalba.
Priduriama, kad tą pačią dieną Rusijos pajėgos sunkiąja artilerija apšaudė Nikopolį ir Marhaneco bendruomenę jo apylinkėse.
Į ligoninę dėl sužalojimų, kuriuos sukėlė skeveldros nuo minos sprogimo, buvo paguldytas 63 metų vyras, rašė „The Kyiv Independent“. Teigiama, kad jo būklė vidutinio sunkumo.
Pranešama, kad per apšaudymą buvo apgadinta vietinė kavinė, 14 gyvenamųjų pastatų, aštuonios žemės ūkio įmonės, penkios elektros perdavimo linijos ir transporto priemonės, sudaužyta 40 saulės baterijų.
07:41 | Ukrainiečiai numušė rusų sraigtasparnį
Ukrainos gynėjai ketvirtadienio rytą sunaikino rusų atakos sraigtasparnį Ka-52. Apie tai „Telegram“ paskelbė Ukrainos ginkluotųjų oro pajėgų vadas Mykola Oleščukas.
„Minus vienas rašistų Ka-52 šį rytą Bachmuto kryptimi! Ačiū oro pajėgų oro gynybos daliniui už sėkmingą kovinį darbą!“ – rašė M. Oleščukas.
Vėliau patikslinta, kad sraigtasparnis buvo numuštas apie 6 val. ryto.
07:00 | Zelenskis: pirmasis krovininis laivas Juodojoje jūroje yra svarbus žingsnis
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pasidžiaugė, kad po to, kai Maskva pasitraukė iš susitarimo, leidusio saugiai gabenti ukrainietiškus grūdus iš Ukrainos pietinių uostų, naujuoju Juodosios jūros keliu išplaukė pirmasis krovininis laivas.
„Ukraina ką tik žengė svarbų žingsnį atkurdama laivybos laisvę Juodojoje jūroje“, – socialiniame tinkle „X“ rašė V. Zelenskis.
Nepaisant Maskvos perspėjimų, kad jos karinis laivynas gali atakuoti laivus, „išplaukęs iš Odesos uosto naujuoju Ukrainos humanitariniu koridoriumi praplaukė pirmasis civilinis laivas“, pridūrė jis.
Svarbiausi trečiadienio įvykiai
► Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar trečiadienį pranešė, kad kariuomenė išlaisvino Donecko srityje esantį Urožainės kaimą, dėl kurio pastarosiomis dienomis vyko įnirtingos kovos.
► Rusijai apšaudžius Ukrainos Chersono sritį sužeisti septyni žmonės, trečiadienį pranešė gubernatorius.
► Ukraina trečiadienį pranešė, kad pirmasis krovininis laivas, pasinaudojęs naujais Juodosios jūros laivybos keliais, išplaukė iš pietų Ukrainos uosto, nors Rusija grasino, kad jos karinis laivynas gali atakuoti iš Ukrainos išplaukiančius laivus.
► Lenkija per didžiulį karinį paradą antradienį pademonstravo savo moderniausius ginklus ir gynybos sistemas. Paradas surengtas tęsiantis Rusijos karui kaimyninėje Ukrainoje ir artėjant Lenkijos parlamento rinkimams.
► Atsižvelgdama į sparčiai augančią hibridinę grėsmę Latvijos ir Baltarusijos pasienyje, Valstybės sienos apsaugos tarnyba mobilizuoja papildomus pasieniečius, kad sustiprintų išorinės valstybės sienos apsaugą, pranešė pareigūnai.