Dėl Jemeno pilietinio karo tiesiogiai ir netiesiogiai žuvo šimtai tūkstančių žmonių, nurodo Jungtinės Tautos.
Nėra jokių ženklų, kad konfliktas sloptų, o šalis balansuoja ant bado slenksčio.
Naujienų agentūra AFP apžvelgia Jemeno karą.
2015-ieji: įsikiša Saudo Arabija
Dešimtmetį centrinei vadovybei nepritarę husių kovotojai iš šiitų zaiditų mažumos 2014 metų viduryje pradeda puolimą ir užima dideles teritorijas.
Tarp jų užkariautų teritorijų yra sostinė Sana ir Raudonosios jūros uostas al Chudaida, labai svarbus importui ir humanitarinei pagalbai.
Saudo Arabijos vadovaujama koalicija į pagalbą vyriausybei ateina 2015 metų kovo 26 dieną, pradėdama aviacijos smūgius sukilėliams.
Intervencijos paprašo Jemeno prezidentas Abedrabbo Mansouras Hadi, po sostinės praradimo gyvenantis pietiniame Adeno mieste.
Jungtinės Valstijos sako, kad prisideda prie koalicijos logistikos ir žvalgybos.
Pradiniai koalicijos laimėjimai
Kovo 27-ąją koalicija skelbia visiškai kontroliuojanti Jemeno oro erdvę ir sunaikinusi husių užgrobtą orlaivį.
Sukilėliams puolant Adeną A. M. Hadi pabėga, pirmiausia į Omaną, o paskui į Saudo Arabiją.
Tačiau koalicija padeda provyriausybinėms pajėgoms apginti Adeną ir jis tampa vyriausybės laikinąja sostine. Sukilėliai toliau kontroliuoja Saną.
Spalio mėnesį provyriausybinės pajėgos paskelbia atgavusios Bab al Mandebo sąsiaurio – vieno svarbiausių pasaulyje vandens kelių – kontrolę.
2018-ieji: mūšis už svarbų uostą
2018 metų birželį provyriausybiniai kovotojai, remiami Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sausumos pajėgų, pradeda puolimą al Chudaidai atkovoti. Per šį uostą atkeliauja 90 proc. Jemeno importo.
Gruodį Švedijoje prasideda Jemeno vyriausybės ir husių sukilėlių derybos, kurioms tarpininkauja Jungtinės Tautos; per jas pasiekiama proveržių, įskaitant ugnies nutraukimą al Chudaidoje.
Tačiau kovos su pertraukomis tęsiasi.
2019-ieji: smūgiai naftos objektams
2019 metų rugsėjį oro puolimai, už kuriuos atsakomybę prisiėmė husiai, prieš du energijos milžinės „Aramco“ objektus Saudo Arabijos rytuose laikinai sustabdo pusę karalystės naftos produkcijos.
Rijadas ir Vašingtonas dėl atakų apkaltina Iraną, šis kaltinimus neigia.
Saudo Arabijos naftos infrastruktūrai vėl smogiama 2022 metų kovą. Husių drono ataka prieš „Aramco“ objektą šalies vakaruose nulemia produkcijos „laikiną sumažėjimą“.
2021-ieji: nauja eskalacija
2021 metų pradžioje husiai atnaujina puolimą naftos turtingai Maribo provincijai – paskutiniam vyriausybės bastionui šiaurėje – užimti ir suintensyvina dronų atakas prieš Saudo Arabiją.
Smurto suintensyvėjimas sutampa su Vašingtono sprendimu nutraukti savo paramą koalicijos karinėms operacijoms ir išbraukti husius iš teroristinių organizacijų sąrašo.
2022-ieji: sukilėliai atsigręžia prieš JAE
JAE, kurie 2019 metais paskelbė išvedantys savo pajėgas iš Jemeno, bet nepasitraukia iš Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos, 2022-ųjų sausio 17 dieną patiria husių dronų ir raketų puolimą.
Trijų naftos sektoriaus darbuotojų gyvybių sostinėje Abu Dabyje pareikalavusi ataka yra pirmas sukilėlių deklaruotas kruvinas puolimas prieš JAE ir pirmasis iš išpuolių virtinės.
Vasario mėnesį Vašingtonas paskelbia, kad siunčia į Abu Dabį eskadrinį minininką „USS Cole“ ir naikintuvų sostinės gynybai pastiprinti.
Humanitarinė krizė
JT padėtį Jemene vadina didžiausia pasaulyje humanitarine krize.
Maždaug 80 proc. Jemeno gyventojų, kurių iš viso yra 30 mln., priklauso nuo vienokios ar kitokios pagalbos, kad išgyventų, bet JT įspėja, kad pagalbos agentūros dėl finansavimo trūkumo yra priverstos mažinti „gyvybes gelbstinčias“ programas.
Per JT donorų konferenciją 2022 metų kovo 16 dieną surenkama tik 1,3 mlrd. dolerių (1,18 mlrd. eurų) Jemenui, nors siekta surinkti 4,27 mlrd. dolerių.
JT agentūros įspėja, kad antrą šių metų pusmetį pagalbos maistu gali reikėti iki 19 mln. žmonių. Prognozuojama, kad badą patiriančių žmonių skaičius per šiuos metus padidės penkiskart iki 161 tūkstančio.