Apie virusą vis dar žinoma pernelyg mažai, tačiau ekspertų teigimu, jis yra panašus į Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromo (MERS) ir Atipinės pneumonijos (SARS) koronavirusus – šio šimtmečio pradžioje kilusias epidemijas, kurios buvo suvaldytos.
Nepaisant to, kad Kinija ėmėsi drakoniškų priemonių stabdant viruso plėtrą, sveikatos specialistai tvirtina, kad nėra pagrindo panikai, ypač Vakaruose, kur viruso išplitimo tikimybė išlieka žema, rašoma „Foreign Policy“.
Tačiau tai nesustabdo konspiracijos teorijų plėtros. Keli JAV leidiniai paskelbė informaciją, kad Kiniją paralyžiavęs virusas gali būti susijęs su karine laboratorija Uhane.
„Washington Times“ straipsnyje rašoma, kad Uhano virusologijos institute po priedanga galėjo veikti kariuomenei dirbantys mokslininkai. Tariamai jie tyrė koronaviruso poveikį žmogui ir kažkokiu būdu tapo užkrato šaltiniu.
Vienintelis tokios informacijos šaltinis – buvęs Izraelio žvalgybos karininkas Dany Shohamas, biologinio ginklo ekspertas. Jo manymu, kai kurios laboratorijos institute galėjo veikti ir kariuomenės biologinio ginklo kūrimo tikslais. Vėliau ši naujiena buvo tiražuojama įvairiuose kituose leidiniuose.
D. Shohamas ne pirmą sykį pasižymi skandalingais teiginiais. 2017-aisiais jis nuvyko į Rusijos propagandinę radiją „Sputnik“ ir pareiškė, kad teroristinė organizacija „Islamo valstybė“, tikėtina, perkėlė savo cheminio ginklo pajėgumus į Vakaruose tūnančius padalinius.
Netrukus kitą teoriją – Kanada pardavė Kinijai mirtinai pavojingų virusų reagentų – ėmėsi platinti ir „GreatGameIndia“. Šio internetinis leidinio autorius jau anksčiau buvo pasižymėjęs Rusijos ir Sirijos propagandos platinimu.
Mokslininkai: užkrėsti žmones koronavirusu kariniais tikslais – nelogiška
Ekspertai neigia galimo biologinio ginklo „ant savų žmonių“ bandymo teorijas.
„Nėra jokių įrodymų, kad koronaviruso epidemija yra biologinio ginklo kūrimo pasekmė“, – įsitikinęs Masačiusetso technologijų instituto saugumo tyrimų profesorius Vipinas Narangas.
Ekspertas abejoja, kad virusas 2019-nCoV yra biologinis ginklas.
„Efektyvus biologinis ginklas teoriškai turėtų pasižymėti aukštu mirtingumu, tačiau silpna plitimo galia“, – aiškino jis.
Su juo sutinka ir buvęs JAV Mokslo ir technologijų ministerijos ekspertas Danielis Gershteinas.
„Kodėl būtent koronavirusas? Pavyzdžiui, pakeitus genus jie gali paversti mažiau pavojingą nepatogeninę juodligės padermę į labiau virulentišką formą, arba atkurti patogenus, tokius kaip mirtinas raupų virusas, kuris buvo išnaikintas gamtoje 80-aisiais. Arba jie galėtų sukurti specialų ginklą, kurie nukreiptas į pavienius asmenis ar net rases“, – mano ekspertas.