2021-ųjų rugpjūtį nušalinus užsienio valstybių remiamą vyriausybę, Talibano valdžia įvedė griežtą šariato teisę, draudžiančią mergaitėms lankyti vidurinę mokyklą, išstumiančią moteris iš daugelio valstybinių darbų, neleidžiančią joms keliauti be vyriškos lyties giminaičių ir nurodančią prisidengti ne namuose.
„Reikia, kad nežiūrėtume pro pirštus“, – JT Žmogaus teisių tarybai sakė Richardas Bennettas.
R. Bennettas, pristatydamas savo naujausią ataskaitą, teigė, kad Talibano veiksmai gali prilygti nusikaltimui žmogiškumui – persekiojimui dėl lyties.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Talibano ideologijos ir valdymo pagrindas – rimta ir sisteminga mergaičių ir moterų diskriminacija, todėl kyla susirūpinimas, kad Talibanas gali būti atsakingas už lyčių apartheidą.
R. Bennettas pareiškė, kad tokius rimtus žmogaus teisių pažeidimus, kurie, nors dar nėra aiškiai įvardyti kaip tarptautinis nusikaltimas, reikia tirti toliau.
Ataskaitoje teigiama, kad pripažinus lyčių apartheidą tarptautiniu nusikaltimu, kitos šalys ir tarptautinė bendruomenė turės imtis veiksmų, kad ši praktika būtų nutraukta.
„Moterys dažnai pasakoja apie tai, kad yra laidojamos gyvos, kvėpuojančios, bet negalinčios nieko daugiau daryti, nesusiduriančios su apribojimais ir bausmėmis“, – sakė Afganistano Nepriklausomos žmogaus teisių komisijos vadovė Shaharzad Akbar (Šaharzad Akbar).
„Talibanas pavertė Afganistaną masinėmis afganų moterų ir mergaičių ambicijų, svajonių ir galimybių kapinėmis“, – pridūrė ji.
JT jau yra pavadinusios Talibano politiką Afganistane lyčių apartheidu. Šiuo metu Romos statute ši sąvoka nepripažįstama kaip vienas sunkiausių tarptautinių nusikaltimų.
Pirmadienį R. Bennettas ir kiti žmogaus teisių gynėjai paragino šalis apsvarstyti galimybę tai pakeisti.
S. Akbar pritarė šiam raginimui ir pareiškė, kad JT Saugumo Taryba turėtų tai paremti.
R. Bennetto ataskaitoje, parengtoje kartu su JT moterų ir mergaičių diskriminacijos darbo grupe, šalys raginamos parengti ataskaitą apie lyčių apartheidą kaip institucionalizuotą moterų ir mergaičių diskriminacijos, segregacijos, pažeminimo ir atskirties sistemą.
Ataskaitoje teigiama, kad šalys turėtų imtis šių veiksmų, kad parengtų tolesnius norminius standartus ir priemones, skatinančias tarptautinį teisinį pasmerkimą ir veiksmus, kuriais siekiama panaikinti diskriminaciją dėl lyties.
Pirmadienį kelių šalių atstovai pritarė šiai idėjai.
Tarp jų – Pietų Afrikos atstovė Bronwen Levy, paraginusi tarptautinę bendruomenę imtis veiksmų prieš lyčių apartheidą.