Praėjusiais metais V. Kara-Murza, vienas aršiausių ir aktyviausių prezidento Vladimiro Putino kritikų, buvo nuteistas kalėti 25 metus. Tai ilgiausia bausmė iš visų įkalintų prezidento Vladimiro Putino kritikų.
Jis buvo apkaltintas išdavyste po to, kai kalbėdamas Jungtinėse Valstijose pareiškė, kad Rusija įvykdė karo nusikaltimų prieš Ukrainą.
42-ejų vyro sveikata kalėjime pablogėjo – pasak jo žmonos Jevgenijos ir advokatų, jis turi rimtų sveikatos problemų dėl dviejų apnuodijimų, kuriuos 2015 ir 2017 metais surengė Rusijos saugumo tarnyba (FSB).
Pareiškime, paskelbtame per antrąsias V. Karzos-Murzos sulaikymo metines D. Cameronas opozicionieriui pateiktus kaltinimus pavadino sufabrikuotais ir paragino Maskvą nedelsiant jį paleisti dėl humanitarinių priežasčių.
„V. Kara-Murza, atsidavęs žmogaus teisių aktyvistas, siekiantis demokratinės Rusijos ir atvirai kritikuojantis karą Ukrainoje, Kremliui kėlė grėsmę, – teigė Britanijos vyriausiasis diplomatas. – Siekdamas jį nutildyti, Putinas jį uždarė.“
D. Cameronas apkaltino Rusijos pareigūnus „beširdiškai nekreipiant dėmesio į jo prastėjančią sveikatą“ ir pridūrė, kad jo kalinimo sąlygos yra „žeminančios ir nežmoniškos, specialiai skirtos dar labiau pakenkti jo fizinei ir psichinei būklei“.
Buvęs ministras pirmininkas sakė, kad V. Kara-Murza negauna itin reikalingos skubios medicininės pagalbos, ir pažadėjo toliau viešinti informaciją apie jo sunkią padėtį.
„Aukščiausio lygio diplomatinėmis intervencijomis, finansinėmis sankcijomis, skirtomis tiems, kurie atsakingi už jo apnuodijimą ir įkalinimą, ir jo bylos iškėlimu tarptautinėje arenoje siunčiame aiškią žinią, kad JK nesitaikstys su tokiu bjauriu elgesiu su vienu iš mūsų piliečių“, – teigė jis.
„Rusijos žiaurus elgesys su politiniais kaliniais turi būti nutrauktas“, – pridūrė jis.
Aleksejaus Navalno mirtis Arkties kalėjime šių metų vasarį sukėlė baimę dėl likusių Rusijoje įkalintų Kremliaus kritikų, iš kurių bene žymiausias yra V. Kara-Murza.
Jevgenija Kara-Murza praėjusį mėnesį Ženevoje žurnalistams teigė, kad bandymai nunuodyti jos vyrui išprovokavo sunkią ligą, vadinamą polineuropatija, kuri gali sukelti paralyžių.
Ji sakė, kad ši liga yra įtraukta į sveikatos būklių, dėl kurių pagal Rusijos įstatymus negalima įkalinti, sąrašą.
Nobelio premiją pelniusios teisų gynimo grupės „Memorial“ duomenimis, nuo tada, kai Maskva 2022-ųjų vasarį pasiuntė karius į Ukrainą prasidėjo precedento neturintis susidorojimas su prezidento Vladimiro Putino vyriausybės kritikais ir šiuo metu Rusijoje yra beveik 700 politinių kalinių.