Praėjusį mėnesį JK paskelbė siunčianti į Persijos įlanką vieną moderniausių savo karinių jūrų pajėgų laivų „HMS Diamond“, kad sustiprintų savo buvimą regione.
„HMS Diamond“ naktį numušė įtariamą atakos droną, kuris taikėsi į prekybinę laivybą Raudonojoje jūroje. Buvo paleista viena raketa „Sea Viper“, kuri sėkmingai sunaikino taikinį“, – sakoma G. Shappso pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle „X“.
Gynybos ministerija pranešė, kad 45 tipo naikintuvas „HMS Diamond“ vykdo operacijas, kuriomis siekiama užtikrinti laivybos laisvę ir užtikrinti saugų prekybos srautą.
Pajėgos dislokuotos po to, kai prasidėjo Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ konfliktas ir lapkričio 19 dieną Raudonojoje jūroje Irano remiami Jemeno husių sukilėliai užgrobė su Izraeliu susijusį krovininį laivą.
Karas Izraelyje
Nuo spalio 7 dienos, kai „Hamas“ kovotojai perėjo sieną ir įsiveržė į Izraelį, husiai surengė daugybę dronų ir raketų smūgių Izraeliui.
Per „Hamas“ išpuolį, Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, buvo pagrobta apie 240 žmonių.
Žadėdamas sunaikinti „Hamas“ ir susigrąžinti įkaitus, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą, per kurį, pasak Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos, žuvo mažiausiai 18 800 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų.
Husių sukilėliai pagrasino užpulti visus į Izraelio uostus plaukiančius laivus, jei į apgultą Gazos Ruožą nebus įleista maisto ir vaistų.
Jemeno sukilėlių išpuoliai prieš laivus
Penktadienį dvi iš didžiausių pasaulio laivybos įmonių „Maersk“ ir „Hapag-Lloyd“ pranešė, kad po Jemeno sukilėlių išpuolių šioje teritorijoje sustabdo plaukimą per pasaulinei prekybai gyvybiškai svarbų Raudonosios jūros sąsiaurį.
Irano remiami husiai, kurie kontroliuoja didžiąją Jemeno dalį, bet nėra pripažinti tarptautiniu mastu, sako, kad taikosi į laivybą, norėdami daryti spaudimą Izraeliui per du mėnesius trunkantį karą su palestiniečių „Hamas“ kovotojais Gazos Ruože.
Įtampa jūroje dar labiau padidino nuogąstavimus, kad konfliktas Gazoje gali išplisti.
Gruodžio 9 dieną socialiniuose tinkluose paskelbtame pareiškime husiai teigė, kad neleis plaukti į Izraelį plaukiojantiems laivams, nepriklausomai nuo to, kam jie priklauso, jei į apgultą, „Hamas“ valdomą Gazos Ruožą nebus įleistas maistas ir vaistai.
Antradienį jie prisiėmė atsakomybę už raketų smūgį su Norvegijos vėliava plaukiojančiam tanklaiviui.
Praėjusį mėnesį jie užgrobė su Izraeliu siejamą krovininį laivą „Galaxy Leader“ ir 25 tarptautinės įgulos narius.