JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) pranešė peržiūrėję principus, paskelbtus 2016 metais siekiant pažaboti opioidų perdozavimo epidemiją Jungtinėse Valstijose.
Kitaip nei ankstesnėse gairėse, dabartinėse rekomendacijose nenustatoma dozavimo ar receptų išrašymo trukmės apribojimų.
Paskalbus naująsias taisykles 2016 metais, gydytojai ėmė staigiai arba drastiškai mažinti pacientams skiriamų vaistų dozes.
Valstybės ir draudimo bendrovės taip pat buvo ėmėsi nustatyti savo ribas.
Lėtinį skausmą kenčiantys pacientai pradėjo skųstis, kad nebegali gauti vaistų, kurie leistų jiems gyventi normalų gyvenimą, ir įspėjo, kad jų gretose didėja savižudybių rizika.
Naujose rekomendacijose, įtrauktose į 200 puslapių ataskaitą, siekiama geriausios pusiausvyros.
Vienas iš penkių amerikiečių kenčia nuo lėtinio skausmo ir „opioidai gali būti būtini vaistai skausmui malšinti, tačiau jie kelia didelę potencialią riziką“, rašo dokumento autoriai.
Gairės nepakeičia „klinikinių sprendimų ar individualizuotos, į asmenį orientuotos priežiūros“ ir nėra „skirtos taikyti kaip nelankstus priežiūros standartas“, sakoma ataskaitoje.
Visgi rekomenduojama būti atsargiems ir įspėti pacientus, kad opioidų vartojimas turėtų būti svarstomas tik tada, kai kiti skausmo gydymo būdai yra nesėkmingi, o kiekviename žingsnyje gydytojai turėtų aptarti šį klausimą su savo pacientais.
Jei gydytojai nusprendžia skirti opioidus, pirmiausia jie turi paskirti mažiausią veiksmingą dozę ir tada atidžiai stebėti gydymo poveikį.
Tuo atveju, jei iškiltų problemų, gydytojai taip pat turėtų vengti staigaus opioidų receptų išrašymo nutraukimo ir užtikrinti tinkamą gydymą tiems, kuriems kyla komplikacijų.
Kaip atsargumo priemonė, agentūra rekomenduoja žmonėms, kurie ilgą laiką vartoja opioidus, turėti naloksono – priešnuodžio, kuris gali išgelbėti perdozavusįjį, per spaudos konferenciją sakė vyresnysis CDC pareigūnas Christopheris Jonesas.
1999–2010 metais Jungtinėse Valstijose receptų opioidų preparatams skaičius išaugo keturis kartus.
Nors nuo 2016 metų ši tendencija pasikeitė, vaistų vartojimas neretais atvejais sukėlė priklausomybę, o kai kurie pacientai įjunko į narkotikus, tokius kaip heroinas ir fentanilis.
Praėjusiais metais JAV užfiksuotas rekordinis 107 tūkst. mirčių nuo perdozavimo atvejų skaičius, iš kurių daugiau nei 70 proc. buvo susiję su nelegaliais sintetiniais opioidais.