Prezidento Joe Bideno vykdomasis įsakas „siunčia signalą, kad Jungtinės Valstijos strategiškai ir ekonomiškai paveikiai nustatys kainą Rusijai, jei ji tęs ar eskaluos destabilizuojančius tarptautinius veiksmus“, sakė Baltieji rūmai.
NATO savo ruožtu išreiškė palaikymą JAV, joms paskelbus Maskvai sankcijų.
„NATO sąjungininkės reiškia palaikymą ir solidarumą su Jungtinėmis Valstijomis, joms balandžio 15 dieną paskelbus apie veiksmus, susijusius su atsaku į Rusijos destabilizuojančią veiklą“, – nurodoma Aljanso pareiškime.
Tuo metu Maskva pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių dėl naujų Vašingtono sankcijų.
„Mes, žinoma, taip pat išsiųsime 10 [JAV diplomatinės misijos] darbuotojų ir, patikėkite, turime bendrovių, kurioms turime realių pretenzijų dėl tikro kišimosi į mūsų vidaus reikalus; jų atžvilgiu bus imtasi analogiškų veiksmų“, – ketvirtadienį naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Aleksejus Čepa.
Pasak parlamentaro, atsakomosios sankcijos bus „veidrodinio“ pobūdžio, o Rusija priversta žengti tokį žingsnį, nors jis „nepagerina tarptautinės padėties“.
Kremlius: naujos JAV sankcijos „nepadės“ rengiant J. Bideno ir V. Putino susitikimą
Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad JAV planai įvesti naujų sankcijų Rusijai dėl įtariamo kišimosi į rinkimus ir kibernetinių atakų „nepadės“ tariantis dėl potencialaus Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo kolegos amerikiečio Joe Bideno susitikimo.
J. Bidenas antradienį telefonu pakvietė V. Putiną surengti aukščiausiojo lygio susitikimą neutralioje šalyje, siekiant sumažinti pastarosiomis savaitėmis dėl konflikto Ukrainoje tvyrančią įtampą tarp Vakarų valstybių ir Maskvos.
Amerikiečių žiniasklaida ketvirtadienį pranešė, kad Vašingtonas paskelbs sankcijas, paveiksiančias daugiau nei 30 Rusijos subjektų, taip pat išsiųs keliolika rusų diplomatų iš Jungtinių Valstijų ir įves draudimą JAV finansų institucijoms investuoti į naujus Rusijos valstybės skolinius vertybinius popierius.
„Tai, kad aptariamos tikėtinos sankcijos jokiu būdu nepadės surengti tokio susitikimo, yra vienareikšmiška“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Tačiau, pridūrė jis, galutinį sprendimą šiuo klausimu turės priimti patys prezidentai.
Trečiadienį JAV ambasadorius Maskvoje Johnas Sullivanas buvo iškviestas į Kremlių ir jam pareikšta, kad Vašingtonas privalo susilaikyti nuo naujų sankcijų Rusijai, jei norėtų pataisyti ryšius, naujienų agentūrai AFP pranešė vienas Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Vašingtono ir Maskvos santykiuose įtampa tvyro nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymą ir įsiplieskė konfliktas Rytų Ukrainoje tarp Kijevui ištikimų pajėgų ir prorusiškų separatistų.
Galiausiai dvišaliai ryšiai atsidūrė sudėtingiausioje nuo Šaltojo karo laikų padėtyje, o Vašingtonas paskelbė Maskvai virtinę sankcijų – be kito ko, dėl jos įtariamo kišimosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus ir sprendimo įkalinti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną.