JAV pareigūnai sako, kad Vašingtonas siekia gauti išsamesnės informacijos apie tai, kaip Kyjivas naudotų šiuos ginklus ir kaip jų naudojimas sietųsi su platesne karo strategija.
Jie minėjo, kad paprašė Ukrainos aiškiau išdėstyti savo tikslus, J. Bidenui ruošiantis kitą savaitę susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
J. Bideno administracija nerimauja, kad ginklų naudojimo apribojimų sušvelninimas turėtų ribotą poveikį ir būtų susijęs su didele rizika.
Praėjusią savaitę rusų prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Vakarų leidimas Kyjivui naudoti ilgesnio nuotolio ginklus smūgiams į Rusijos taikinius reikštų, kad NATO kariaus su Rusija.
JAV gynybos pareigūnai ne kartą tvirtino, kad tolimojo nuotolio raketų skaičius yra ribotas ir kad Ukraina jau naudoja savo tolimojo nuotolio dronus, kad galėtų smogti toliau Rusijos teritorijoje esantiems taikiniams.
Kaip pavyzdį galima pateikti ir Ukrainos drono smūgį, kai 500 km nuo sienos esančiame mieste naktį buvo smogta kariniam sandėliui ir kilo didžiulis gaisras.
Ukrainos vadovai sako, jog jiems reikia šio leidimo, kad galėtų smogti ginklų sandėliams, aerodromams ir karinėms bazėms toli nuo sienos.
Ukraina teigia, kad leidimas smogti į giliau priešiškos valstybės teritorijoje esančius taikinius, motyvuotų Rusiją siekti taikos.
JAV leidžia Ukrainai naudoti amerikietiškus ginklus ribotesniems smūgiams kitapus sienos, kuriais siekiama atremti Rusijos pajėgų atakas.
NATO kariuomenių vadų susitikimo metu aptarti klausimai
JAV patiria vis didesnį spaudimą iš NATO sąjungininkių, kurios mano, kad Ukraina turėtų pati nuspręsti, kaip ir kur naudoti ginklus bei kaip kariauti savo karą.
Vienas aukšto rango JAV pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad savaitgalį Europoje vykusiame NATO kariuomenės vadų susitikime, kuriame dalyvavo ir Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Charlesas Brownas, buvo iškelta ši tema ir pridūrė, kad dauguma jų pasisakė už pokyčius.
Ukraina prašo leisti jai naudoti JAV pagamintas ilgojo nuotolio raketas ATACMS ir Jungtinės Karalystės (JK) tiekiamas sparnuotąsias raketas „Storm Shadow“ taikiniams Rusijos teritorijoje smogti.
J. Bidenas šį klausimą aptarė praėjusią savaitę susitikęs su britų ministru pirmininku Keiru Starmeriu .
Su diskusijomis susipažinę JAV pareigūnai teigė manantys, kad K. Starmeris prašė J. Bideno paremti jo planą leisti Ukrainai britų raketomis „Storm Shadow“ smogti Rusijoje esantiems taikiniams. J. Bideno sutikimo gali prireikti, nes raketų „Storm Shadow“ komponentai gaminami JAV.
K. Starmeris sakė, kad derybos bus tęsiamos, kai pasaulio lyderiai kitą savaitę susirinks į Jungtinių Tautų (JT) Generalinę Asamblėją.
Tikimasi, kad J. Bideno susitikimas su V. Zelenskiu įvyks kitos savaitės pabaigoje.
Vienas aukšto rango JAV pareigūnas teigė, kad Vašingtonas nori padėti Ukrainai nustatyti karo tikslus ir tolimojo nuotolio ginklų naudojimą.
NATO karinio komiteto vadovas admirolas Robas Baueris šeštadienį pareiškė, kad Ukraina turi tvirtą teisinę ir karinę teisę smogti giliai į Rusijos teritoriją, kad įgytų kovinį pranašumą.
„Kiekviena užpulta valstybė turi teisę gintis. Ir ši teisė nesibaigia ties savo valstybės siena“, – pasibaigus Prahoje vykusiame NATO aljanso narių kariuomenių vadų ir karinių atstovų susitikimui sakė R. Baueris.
Čekijos generalinio štabo viršininkas generolas leitenantas Karelas Rehka (Karelas Ržehka) leido suprasti, kad jo šalis Kyjivui tokių apribojimų dėl ginklų netaiko.
„Manome, kad ukrainiečiai patys turėtų nuspręsti, kaip juos panaudoti“, – tvirtino K. Rehka.
Tačiau JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas teigė nemanantis, kad tolimojo nuotolio ginklų smūgiai pakeistų karo eigą.
„Nemanau, kad vienas pajėgumas bus lemiamas, ir pasilieku prie šio komentaro“, – sakė L. Austinas, pažymėdamas, kad Ukraina turi kitų priemonių smogti tolimojo nuotolio taikiniams.