Bandymai įvykdyti spalio 18 d., tą dieną, kai Rusijos Valstybės Dūma atšaukė Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties ratifikavimą.
Amerikiečių bandymai vyko „Tunelyje P“, Nevados bandymų poligono 12 zonoje. Jiems atlikti pasitelkti cheminiai sprogmenys ir radioizotopiniai žymekliai.
„Šie eksperimentai skatina mūsų pastangas kurti naujas technologijas, kurios paremtų JAV branduolinio ginklo neplatinimo tikslus“, – sakė Nacionalinės branduolinio saugumo administracijos (NNSA) atstovė Cori Hinderstein.
Anksčiau Jungtinės Valstijos pasirašė, bet neratifikavo minėtos sutarties. Būtent tai šią savaitę tapo oficialiu pretekstu Rusijai atšaukti sutarties ratifikavimą. Valstybės Dūma pabrėžė, kad dokumentas niekada neįsigaliojo dėl „destruktyvios JAV pozicijos“, kurios „daug metų“ kalba, kad negalės dokumento patvirtinti Kongrese. Kartu rusų deputatai pabrėžė, kad Rusija nesitraukia iš sutarties, o tik atšaukia ratifikavimo dokumentą.
Rusija gali pradėti branduolinius bandymus
Tuo pat metu Rusijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Rusija, atšaukusi sutarties ratifikavimą, potencialiai gali pradėti branduolinius bandymus.
„Rusija tai padarys tik tuo atveju, jei JAV pirmos žengs tokį žingsnį“, – pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministerijos Ginklų neplatinimo ir ginklų kontrolės departamento direktorius Vladimiras Jermakovas.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taip pat leido atnaujinti branduolinius bandymus, remdamasis ekspertais, kurie kalba apie naujų ginklų būtinybę. Jie esą reikalingi „užtikrinti, kad speciali kovinė galvutė veiktų be gedimų“, tikino V. Putinas.
Prieš tai Rusija pradėjo ruoštis branduoliniams bandymams Naujosios Žemės salyne, kur paskutiniai sprogimai oficialiai įvykdyti 1990 m., skelbė CNN, remdamasi palydovinėmis nuotraukomis. Bandymų aikštelėje nutiesti nauji tuneliai ir keliai, pastatyti sandėliai, suaktyvėjo eismas.
„Man aišku, kad rusai ruošiasi galimiems bandymams. <...> Galbūt jie bando pasiekti kraštutinį tašką ruošdami viską branduoliniam bandymui, bet niekada jo neatlikdami. Iš esmės jie tai daro norėdami išgąsdinti Vakarus“, – pažymėjo buvęs žvalgybos analitikas, JAV oro pajėgų atsargos pulkininkas Cedricas Laytonas.
2023 m. sausį amerikiečių branduolinės energetikos mokslininkai pasuko Pasaulio pabaigos laikrodžio, matuojančio branduolinio kataklizmo grėsmę, rodyklę dešimčia sekundžių į priekį – dabar ji rodo 90 sekundžių iki vidurnakčio.
„Gyvename precedento neturinčio pavojaus akimirkoje, o laikrodis tai atspindi. 90 sekundžių iki vidurnakčio yra artimiausias laikas iki katastrofos, kokį kada nors rodė šis laikrodis, ir į šį sprendimą mūsų ekspertai žiūri labai rimtai“, – tuomet sakė Čikagos universiteto mokslininkė Rachel Bronson.