Kalėdų šventės Betliejuje, garbingoje Jėzaus Kristaus gimimo vietoje okupuotame Vakarų Krante, konflikto metu buvo faktiškai nutrauktos, todėl įprastai gyvybingose gatvėse liko tik saujelė maldininkų ir turistų.
Karas prasidėjo, kai spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai prasiveržė pro militarizuotą Gazos Ruožo sieną ir užpuolė pietines Izraelio bendruomenes, nužudė apie 1140 žmonių, daugiausia civilių, ir pagrobė 250 įkaitų, naujienų agentūros AFP duomenimis, pagrįstais Izraelio informacija.
Izraelis pažadėjo sutriuškinti „Hamas“ ir pradėjo atsakomąją karinę kampaniją Gazos Ruože, įskaitant intensyvų bombardavimą iš oro, per kurią, „Hamas“ valdomos palestiniečių teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, žuvo mažiausiai 20 424 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai.
Žuvo mažiausiai 70 žmonių
Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per Izraelio aviacijos smūgį Kalėdų išvakarėse Magazio pabėgėlių stovykloje žuvo mažiausiai 70 žmonių.
Izraelio kariuomenė pareiškė, kad tikrina informaciją apie šį išpuolį, ir pridūrė, kad yra „įsipareigojusi laikytis tarptautinės teisės ir imtis įmanomų priemonių, kad kuo labiau sumažintų žalą civiliams gyventojams“.
Dešimt vienos šeimos narių žuvo per Izraelio smūgį į jų namą Džabalijos stovykloje Gazos Ruožo šiaurėje, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Per atskirą išpuolį ministerija pranešė, kad per naktinį smūgį Kan Junise žuvo 18 žmonių.
Kalėdų dieną kariuomenė teigė, kad tęsė antžemines, oro ir jūrų operacijas ir smogė keliems „Hamas“ taikiniams, įskaitant vadus.
Prieš aušrą per Izraelio smūgį, kurio taikinys buvo namas Gazos Ruožo centrinėje Zuvaidos teritorijoje, žuvo mažiausiai 12 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų, pranešė ministerija. AFP negalėjo nepriklausomai patikrinti, kiek žmonių žuvo.
Kančios
Pietinėje Gazos Ruožo dalyje AFP korespondentas pranešė, kad naktį Rafoje ir Kan Junise vyko intensyvūs sprogdinimai. Šiaurėje pirmadienio rytą AFPTV tiesiogiai transliuotame vaizdo įraše matėsi ilgas dūmų pliūpsnis, besitęsiantis per visą horizontą.
Jungtinių Tautų duomenimis, aštuoniasdešimt procentų Gazos Ruožo gyventojų buvo priversti palikti savo namus, daugelis jų pabėgo į pietus ir dabar nuo žiemos šalčio slepiasi laikinose palapinėse.
JT pabėgėlių agentūros vadovas Filippo Grandi paragino nutraukti kančias.
„Humanitarinės paliaubos Gazoje yra vienintelis kelias į priekį, – rašė jis socialiniame tinkle „X“. – Karas prieštarauja logikai ir žmogiškumui ir ruošia ateitį, kurioje bus daugiau neapykantos ir mažiau taikos.“
Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas) taip pat pakartojo raginimus nutraukti ugnį: „Gazos sveikatos apsaugos sistemos nualinimas yra tragedija.“
Izraelis žada tęsti kovą
Sekmadienį popiežius Pranciškus, pradėdamas pasaulio Kalėdų šventimą, ragino siekti taikos.
„Šį vakarą mūsų širdys yra Betliejuje, kur Taikos Kunigaikštis vėl atmetamas dėl bevaisės karo logikos, dėl ginklų grumtynių, kurios ir šiandien neleidžia jam rasti vietos pasaulyje“, – sakė popiežius.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu sekmadienį pareiškė, kad karas kainuoja labai brangiai, nes per konfliktą žūsta vis daugiau karių.
„Bet mes neturime kito pasirinkimo, kaip tik tęsti kovą“, – teigė jis ir pridūrė: „Tai bus ilgas karas.“
Pirmadienį kariuomenė pranešė, kad žuvo dar du kariai, taigi nuo penktadienio žuvo 17 karių, o nuo spalio 27 dienos, kai prasidėjo Izraelio antžeminis puolimas, – 156 kariai.
Du išlaisvinti kaliniai ir medikas sekmadienį pareiškė, kad Izraelio kariuomenės Gazos Ruože laikomi palestiniečiai buvo kankinami.