Be „Noize MC“ (Ivanas Aleksejevas), į sąrašą buvo įtraukti ir žurnalistai Irina Šichman bei Dmitrijus Kolezevas, keli opozicininkai teisininkai ir kiti asmenys. Bendrai šiame „užsienio agentų“ sąraše jau 200 asmenų, skelbiama BBC.
Kremliaus režimo nurodoma priežastis yra „politinės veiklos vykdymas“ – „Noize MC“ neseniai sudalyvavo kito žymaus Rusijos žurnalisto Jurijaus Dudio laidoje, kurioje atskleidė savo palaikymą Ukrainai, kurioje turi daug draugų. Jis taip pat ne sykį pasmerkė nusikaltėlišką Rusijos valdžios režimą ir papasakojo, kad šiuo metu gyvena Vilniuje.
I. Aleksejevas nuo pirmos pasitraukimo iš Rusijos dienos ėmėsi aktyviai dalyvauti Ukrainos palaikymo akcijose Lenkijoje ir kitose Europos šalyse, bei įvairiuose palaikymo projektuose. Atlikėjas dalį koncertų metu surinktų lėšų aukoja pagalbos Ukrainai fondams.
Pačioje Rusijoje I. Aleksejevas buvo persekiojamas dar prieš plataus masto karo veiksmų Ukrainoje pradžią – buvo atšaukinėjami ar nutraukiami jo koncertai. Rusijos valdžią kritikavęs atlikėjas buvo priverstas nutraukti ir savo naujo albumo koncertinį turą.
Jurijaus Dudio laidoje „vDud“ kalbėjęs atlikėjas, atsakydamas į klausimą, ar yra Lietuvoje rusofobija, papasakojo apie šalies ministrę Eweliną Dobrowolską ir jos komentarą apie etniškumo ir gimtosios kalbos nepriklausomumą karo palaikymui. „Lietuvoje jie tuo rūpinasi“, – pažymėjo jis.
Komentuodamas pasisakymus, kad rusai yra atsakingi už Kremliaus politiką, I. Aleksejevas pažymėjo, kad rusams iš tiesų teks kovoti už savo ateitį. „Rusijos piliečiai yra atsakingi už tai, ką daro mūsų šalis“, – aiškino jis.
Spalio pradžioje į šį „Kremliaus priešų“ sąrašą buvo įtrauktas ir kitas Rusijos reperis Oxxxymiron (Mironas Fiodorovas). Oksfordo universitetą (klasikinės anglų kalbos literatūros studijas) baigęs Rusijos atlikėjas sulaukė ir baudžiamojo persekiojimo – 2022-ųjų rugpjūtį Maskvos prokuratūra kreipėsi į teismą dėl kelių jo dainų pripažinimo ekstremistine.
Šiame sąraše taip pat atsidūrė viešai Rusijos valdžią kritikuojantis rusų rašytojas Dmitrijus Gluchovskis (visame pasaulyje garsaus fantastinių romano „Metro 2033“ autorius) ir Allos Pugačiovos vyras, humoristas Maksimas Galkinas, bei reperiai Face ir Morgenshtern.
„Užsienio agentai“: kas tai yra?
Karą Ukrainoje pradėjusi Rusijos valdžia „užsienio agentų“ sąvoką pritaikė ne tik anksčiau persekiotoms žiniasklaidos priemonėms, tačiau ir fiziniams asmenims, kurie ideologiškai neatitinka Kremliaus vystomos politikos.
Tokie asmenys ar žiniasklaidos priemonės privalo žymėti savo pasakymus ar pateikiamą informaciją su žyme, kad jie yra „užsienio agentai“. Už šio įstatymo pažeidimus žiniasklaidos priemonėms yra numatyta iki 2 metų kalėjimo bausmė, o fiziniams asmenims – iki 5 metų įkalinimo.
Pagal šiuo metu galiojančius Rusijoje įstatymus, tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys gali būti į traukti į „užsienio agentų“ sąrašus, jeigu paaiškėja jų „finansavimo iš užsienio“ faktas. Tačiau jau nuo gruodžio mėnesio įsigalios nauja tvarka, pagal kurią į tokius jungtinius sąrašus galės patekti ir asmenys, kuriems „yra daroma užsienio įtaka“.