Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė reikalauja jį paleisti.
76 metų J. Lai kaltinamas sąmokslu su užsienio jėgomis, kaip numatyta plataus masto nacionalinio saugumo įstatyme, kurį Pekinas finansų centru esančiam regionui nustatė 2020 metais.
Jis yra dabar uždaryto bulvarinio laikraščio kinų kalba „Apple Daily“, kuris dažnai kritikavo Pekiną ir palaikė 2019-aisiais Honkongą sukrėtusį didžiulį protesto judėjimą, įkūrėjas.
Bylos nagrinėjimas, kurį per ateinančias 80 darbo dienų planuojama nagrinėti atvirame teisme, bus atidžiai stebimas kaip Honkongo politinių laisvių ir teismų nepriklausomumo barometras.
Prieš pradėdamas veiklą žiniasklaidoje, milijonierius, kuris praturtėjo pardavinėdamas drabužius, J. Lai bus teisiamas be prisiekusiųjų, anksčiau jam nebuvo leista pasirinkti advokato.
Pirmadienį J. Lai, kuris viešumoje nesirodė nuo 2021 metų, teisme pasirodė su kostiumu, šypsojosi ir mojavo salei, kurioje sėdėjo jo šeima.
J. Lai taip pat yra JK pilietis, o teismo proceso pradžią stebėjo JAV, britų, Australijos ir Kanados užsienio konsulatų atstovai.
Jo bylą plačiai pasmerkė tarptautinė bendruomenė, tačiau Pekinas atmetė kritiką kaip šmeižtą ir kišimąsi.
JK užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas prieš teismo procesą paskelbtame pareiškime teigė esąs „ypač susirūpinęs dėl politiškai motyvuoto [J. Lai] persekiojimo“.
„Kaip garsus ir atviras žurnalistas ir leidėjas, Jimmy Lai tapo akivaizdaus bandymo užkirsti kelią taikiam naudojimuisi jo teisėmis į saviraiškos ir asociacijų laisvę taikiniu, – sakė D. Cameronas. – Raginu Honkongo valdžią nutraukti baudžiamąjį persekiojimą ir paleisti Jimmy Lai.“
JAV valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris (Metjus Mileris) taip pat paragino paleisti J. Lai.
„Veiksmai, kuriais slopinama spaudos laisvė ir ribojamas laisvas informacijos srautas (...), pakenkė Honkongo demokratinėms institucijoms“, – sakė M. Milleris.
Kinija pirmadienį pasmerkė šią Londono ir Vašingtono kritiką.
„Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės pastabos dėl šios bylos (...) šiurkščiai pažeidžia teisinės valstybės dvasią ir (...) yra akivaizdus politinis manevravimas bei visiškas (dvejopų) standartų pavyzdys“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas (Vang Venbinas) per eilinę spaudos konferenciją.
Daugiau nei 1 100 dienų įkalintas J. Lai jau buvo nuteistas penkiose kitose bylose, be kita ko, už eitynių organizavimą ir dalyvavimą jose per 2019 metų demokratinius protestus.
Dešimtims aktyvistų buvo pateikti kaltinimai pagal nacionalinio saugumo įstatymą.
Tačiau J. Lai yra pirmasis, kuris užginčijo sąmokslo su užsienio jėgomis kaltinimą.
Teisme taip pat bus nagrinėjama daug kitų jam pateiktų kaltinimų, įskaitant kaltinimą maištą kurstančia publikacija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!