„The Guardian“ skelbia, jog vadinamajame „Projekte 2025“ daugiau kaip 900 puslapių išsamiai parašyta, kaip D. Trumpas ir jo sąjungininkai galėtų išardyti ir sužlugdyti JAV Vyriausybę. Projekte vadovauja „Hertitage Foundation“, kurie pristato federalinę Vyriausybę, kuri intensyviai griežtintų imigraciją, naikintų LGBTQ+ bendruomenės teises bei abortų galimybes, mažintų aplinkos apsaugos priemones, pertvarkytų finansų politiką ir imtųsi agresyvių veiksmų prieš Kiniją.
Turi kelis ramsčius
„Projektas 2025“ turi keturis ramsčius, kuriais siekiama išplėsti konservatyvią įtaką visoje JAV Vyriausybėje, pradedant ilgu veiksmų planu. Kartu su šiuo dokumentu „Heritage Foundation“ kuria potencialių būsimos D. Trumpo administracijos duomenų bazę. Taip pat jie rengia ir mokymus.
Šis projektas turi tam tikrą vadovą, knygelę, pavadinimu „Mandatas lyderystei: Konservatyvus pažadas“. Ten apžvelgiami ir nurodomi būdai, kaip būsimasis konservatyvusis prezidentas galėtų atsisakyti dabartinio JAV prezidento Joe Bideno administracijos direktyvų ir susiorganizuoti pagal dešiniuosius idealus.
Projekte konkrečiai nenurodoma, kad jis skirtas D. Trumpui, tačiau bet kuris konservatyvusis prezidentas galėtų perimti jo estafetę ir juo vadovautis, nors vadove pateiktos temos daugeliu atvejų glaudžiai siejasi su D. Trumpo politikos tikslais.
Kas yra „Heritage Foundation“?
„Heritage Foundation“ yra įtakingas dešiniųjų pažiūrų analitinis centras. Jis anksčiau yra sukūręs panašių prezidentinių gairių. 1981 m. pirmasis „Mandatas lyderystei“ padarė didelę įtaką Ronaldo Reagano administracijai. Fondas skelbė, jog R. Reaganas šio manifesto kopijas įteikė kiekvienam savo kabineto nariui, o išdėstytas nuostatas stengėsi priimti.
„Knyga tiesiogine to žodžio prasme sutalpino konservatyvųjį judėjimą ir R. Reaganą į vieną puslapį“, – rašoma šių metų „Mandato lyderystei“ įžangoje.
Nors projektui vadovauja „Heritage Foundation“, prie projekto prisidėję yra 100 kitų konservatyvių organizacijų, rėmėjų ar dalyvių. Šiai organizacijai vadovauja Kevinas Robertsas, anksčiau vadovavęs Teksaso viešosios politikos fondui.
Būtent jis parašė „Mandato lyderystei“ įžanginį žodį, kuriame išdėstė, kaip jis mato Ameriką 2024 m. – vietą, kurioje „infliacija žlugdo šeimų biudžetus, toliau didėja mirčių nuo narkotikų perdozavimo skaičius, o vaikai kenčia nuo toksiško translytiškumo normalizavimo, kai į jų mokyklų bibliotekas įsiveržia drago karalienės ir pornografija“.
Remdamasi Projekto 2025 m. plane išdėstytais idealais, grupė laikosi krikščioniškos pasaulėžiūros ir nori, kad būtų išplėstos prezidento galios. Tradicinės branduolinės šeimos atkūrimas minimas kaip pagrindinis projekto tikslas.
Nebuvo pasirengusi
Toks išsamus planas iš dalies yra parengtas, nes pirmoji D. Trumpo administracija nebuvo pasirengusi sukomplektuoti ir valdyti visą Vyriausybę. Eksprezidento administracijoje buvo labai daug jo ideologijos šalininkų.
D. Trumpo kampanija atremia teiginius, kad buvęs prezidentas laikysis „Projekte 2025“ ar kitų konservatyvių grupių išdėstytų politikos idėjų.
Jo kampanija 2023 m. lapkritį pranešė, kad jos pačios parengta politinė darbotvarkė, pavadinta „Darbotvarkė 47“, yra vienintelis oficialus išsamus ir detalus žvilgsnis į tai, ką prezidentas D. Trumpas darys grįžęs į Baltuosius rūmus, nors kampanija pridūrė, kad vertina kitų asmenų pasiūlymus.
Vis dėlto „Heritage Foundation“ teigė turinti nuopelnų už pluoštą D. Trumpo politinių pasiūlymų pirmosios kadencijos metu, remiantis grupės 2017 m. parengta „Mandato lyderystei“ versija. Grupė apskaičiavo, kad 64 proc. jos politinių rekomendacijų D. Trumpas vienaip ar kitaip įgyvendino arba pasiūlė per pirmuosius savo kadencijos metus.